- Влада Црне Горе
Директор Завода за збрињавање избјеглица Жељко Шоф...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Директор Завода за збрињавање избјеглица Жељко Шофранац разговарао са новоименованом шефицом канцеларије УНХЦР-а у Подгорици Индумати Мохандас
Објављено: 12.02.2013. • 23:00 Аутор: Биро
Директор Завода за збрињавање избјеглица Жељко Шофранац разговарао је данас са новоименованом шефицом Канцеларије УНХЦР у Подгорици Индумати Мохандас.
Господин Шофранац је пожелио госпођи Мохандас добродошлицу у Црну Гору и захвалио на доброј сарадњи и континуираној подршци УНХЦР-а у збрињавњу и трајном рјешавању проблема избјеглица и расељених лица, као и у реализацији пројекта Центра за азиланте и система азила у Црној Гори. Директор Завода се осврнуо и на значај Сарајевског процеса за рјешавање избјегличког статуса како у Црној Гори, тако и у региону Западног Балкана. У том контексту, указао је на значај стратешких докумената Владе Црне Горе о трајном рјешавању избјегличког питања, као и на измјене Закона о странцима везане за стицање статуса странца са сталним настањењем. Господин Шофранац је такође нагласио и значај рјешавања проблема кампа Коник које је у току, уз оцјену да је трајно рјешавање проблема избјеглица и расељених лица у Црној Гори један од приоритета Владе Црне Горе. Директор Завода је изразио увјерење да рјешавање проблема избјегличке популације подразумијева не само рјешавање станарског питања већ и запослење, образовање, здравствену заштиту и др., при чему и они треба активније да се односе у обезбјеђивању својих животних услова а не само да траже да им Црна Гора и међународне организације и донатори обезбејђују све неопходне услове за живот.
Госпођа Мохандас је нагласила да повратак у регион за њу представља нови изазов и да вјерује да ће Влада Црне Горе имати успјеха у Сарајевском процесу. Напоменула је важност да интерно расељена лица остваре економску независност кроз образовање и запослење, за шта је неопходно регулисати њихов правни статус унутар државе, односно обезбиједити документацију за аплицирање за статус. Такође је објаснила да постоје расељене породице са Косова које су изразиле жељу да се врате на Косово и да је за остварење тог циља УНХЦР-у потребна помоћ Владе Црне Горе. С обзиром да је Црна Гора отпочела преговарачки процес са ЕУ, госпођа Мохандас је истакла да би Канцеларија УНХЦР у Подгорици жељела да сходно свом мандату пружи допринос о поглављима 23 и 24, посебно о питањима која се тичу азила.
Представница УНХЦР-а је захвалила на досадашњим резултатима и изразила увјерење у наставак успјешне сарадње, нагласивши да су напори Црне Горе у пружању уточишта великом броју избјеглица из сусједних држава и њиховом збрињавању, снажно запажени и признати од стране међународне заједнице.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?