- Влада Црне Горе
Брисел: Министар Ивановић сусрео се са комесаром з...
Брисел: Министар Ивановић сусрео се са комесаром за поморство и рибарство Маријом Даманки
Изјава министра пољопривреде и руралног развоја Петра Ивановића након сусрета са комесаром за поморство и рибарство Маријом Даманки |
Министар пољопривреде и руралног развоја проф. др Петар Ивановић окончао је посјету Бриселу разговорима са европским комесаром за поморство и рибарство Маријом Даманки. На састанку је било ријечи о наставку подршке ЕК Црној Гори. Посебно је истакнут значај међусобне сарадње у области рибарства, за шта се Црна Гора припрема кроз први аналитички преглед правне тековине ЕУ.
"Тема разговора са комесарком Даманаки, осим пољопривреде и безбједности хране, била је рибарство, област у којој смо завршили скрининге, и у овој фази, добили доста добре оцјене. Ово је била изузетна прилика да комесарку Даманаки упознам са ситуацијом у сектору рибарства у Црној Гори, да пренесем познаницу да је наша флота мала, застарјела али и да постоје проблеми које црногорски рибари дијеле са својим колегама из ЕУ, што се генерално разумије у ЕУ“, рекао је министар Ивановић након сусрета.
Такође, министар Ивановић наглашава потребу израде акционог плана који ће дати основу за увезивање три поглавља из области пољопривреде. „Настојаћемо да након скрининга направимо један добар акциони план који ће садржати како путоказ решавања проблема, тако и динамику њиховог решавања. Када сва три поглавља одосно области увежемо у једну, створиће се добре основе за почетак преговора" истакао је он.
Министар пољопривреде и руралног развоја Петар Ивановић разговарао је и са директором Дирекције за земље кандидате за проширење Александром Кас Гранхе. Директорка Гранхе, након састанка са црногорским министром саопштила је да је разговарано о три значајна поглавља, од којих су већ два, прошла кроз процес аналитичког прегледа, односно пољопривреда и безбиједност хране.
„Треће, које треба да крене са израдом је рибарство. Прва два, пољопривреда и безбиједност хране веома су захтјевна поглавља, у којима преговори обично трају најдуже због обимне легислативе која мора да се имплементира, да се реформише пољопривреда и да се успоставе административне новине са циљем имплементације пољопривредних фондова. Ово чини пољопривреду једним од најзахтјевнијих поглавља”.
Она је нагласила да пољопривреда учествује са 8,3% у БДП-а земље и да Црна Гора има 50 хиљада породица које се баве пољопривредом, што то поглавље чини изазовним.
“Такође, изазовно поглавље је и безбиједност хране које због обима легислативе мора да се имплементира прије завршетка преговора. То захтјева велики труд администрације, да се правила ЕУ пренесу произвођацима јер су они ти којих имплементирају. Рибарство је такође једна од значајних политика Заједнице. Морате да припремите бројне планове да би могли да учествујете у Заједничкој рибарској политици. Ово су једна од најзахтјевнијих поглавља у процесу преговора“, истиче директорка Дирекције за земље кандидата за проширење Александра Кас Гранхе.
Директор Дирекције за просирење у Генералном директорату за пољопривреду Џон Кларк задовољан је првим сусретом са министром пољопривреде и руралног развоја Црне Горе Петром Ивановићем. Он сматра да је црногорски пољопривредни сектор у добрим рукама.
“Разговарали смо о корацима које би Црна Гора требало да предузме у наредном периоду као и о специфичностима пољопривреде у процесу придруживања. Процес преговора у овој области је захтјеван и сигуран сам да ће министар Ивановић дати све од себе да се спроведу неопходне реформе у Црној Гори. Потребно је извршити промјене на институционалном нивоу, као и увођење процедура како би се црногорска пољопривреда приближила Заједничкој пољопривредној политици ЕУ”, саопштио је Кларк.
Према његовим ријечима важан корак који слиједи је припрема пољопривредних произвођача за већу продуктивност, за стваврање додатне вриједности њихових производа, бољу сарадњу и организацију.
“ То је кључ свега. Понудио сам Министру да у наредним мјесецима, у Црну Гору додје делегација ЕК и да се током посјете организује састанак са свим заинтересованим странама, пољопривредним произвођацима на којем би било ријечи о потребама црногорске пољопривреде, њеној реформи, јачању конкуретности на ЕУ тржисту. У наредних неколико година пољопривреда ће добити највећу подрску из приступних фондова “, казао је Кларк.