- Влада Црне Горе
Потпредсједник Владе Игор Лукшић учествовао на 22....
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Потпредсједник Владе Игор Лукшић учествовао на 22. засиједању Савјета за људска права у Женеви
Објављено: 25.02.2013. • 22:08 Аутор: Биро
Обраћање Њ.Е. г. Игора Лукшића, потпредсједника Владе и министра вањских послова и европских интеграција Црне Горе на Сегменту на високом нивоу у оквиру 22. засиједања Савјета Уједињених нација за људска права,
Женева, 25. фебруар 2013. године
гђо. Висока комесарко,
Екселенције,
Даме и господо,
Уважени делегати,
Велика ми је част да се обратим Савјету за људска права испред Црне Горе, као његове новоизабране чланице.
Посебно желим да искажем поштовање Високом комесару УН-а, гђи. Пиллаy и да поздравим њене изузетне напоре и резултате у вођењу ове Канцеларије, која има сложен и захтјеван задатак да промовише и штити људска права и слободе широм свијета. Свјесни значаја и посвећености са којом обављате своју дужност, изражавамо пуну подршку Годишњем извјештају Високог комесара Уједињених нација за људска права, што би требало да служи као чврста и јасна смјерница за адекватан заједнички одговор на предстојеће изазове у заштити људских права.
Црна Гора у потпуности подржава изјаву Европске уније.
Уважене Екселенције,
Данас смо овдје да препознамо изазове са којима се сви у мањој или већој мјери сријећемо; И да дамо своју подршку Уједињеним нацијама. Вјерујем да смо сви делегирали нашу посвећност питању људских права на ову значајну организацију, која се суочава са изазовима на овом плану, начин на који се сами појединачно не можемо дјелотворно изборити. Ми треба да дамо лични примјер. То је наш велики допринос. Не само зато што ћемо уредити стање у «сопственом дворишту», већ и зато што ћемо ћемо заштити принципе за које се залажемо на глобалном плану.
Људска права представљају једно од највећих достигнућа човјечанства. Зато имамо додатну одговорност да људска права учинимо реалношћу за све људе. И зато треба да се боримо за свако људско биће, да штитимо његова права и слободе, да стварамо друштва која ће извући оно најбоље из нас.
Свједоци смо да је прошле године дошло до даљег пораста броја кршења људских права. Треба ли то да нас обесхрабри? Не! Управо супротно, то би требало да нам буде додатни подстицај да потпуно искористимо своје капацитете, да би урадили праву ствар и заштитили људска права. Морамо појачати наше напоре да пружимо подршку народима одређених земаља који изграђују своју демократску будућност. Овај пут је пун изазова. А свака земља бира свој пут. Иако је напредак понекад спор, будућност мора довести до ширења људских права у цијелом свијету.
Дијелимо велику забринутост, коју су данас овдје истакли уважени званичници, посебно везано за ситуацију у Сирији, Малију и регији Сахел, Сјеверној Кореји у потпуности подржавамо све резолуције и одлуке Савјета безбиједности и Савјета за људска права у том погледу.
Вођени примјерима из скорије историје Балкана, научили смо да је неопходан «хитни» прекид насиља свих страна у земљама које су погођене сукобима, као и адекватан одговор међународне заједнице, без икакве разлике. То је оно за шта се Црна Гора снажно залаже, иако свјесна да се то не може ријешити једним потезом. А ми, у Уједињеним нацијама, морамо помоћи овим земљама да се опредијеле за прави пут.
Чврсто смо увјерени да, без обзира на политичко окружење и историјски и економски тренутак, било који облик насиља се не може оправдати ни под каквим околностима. Сложена финансијска и економска криза утицала је на људска права свуда. Такво окружење би требало да нас нас обавезује да радимо још више и са јачим инструментима, усмјереним на заштиту људских права. Стога треба уложити максималне напоре и ресурсе како би се очувао или унаприједио животни стандард и створили потребни услови за пуно уживање социјалних и економских права, укључујући и право на развој. У том погледу, Црна Гора снажно заговара агенду за период након 2015. године, засновану на људским правима, уз пуно укључивање родне перспективе.
Даме и господо,
Савјет за људска права је, без сумње, постао важан форум за рјешавање међународне кризе и проналажење глобалног рјешења за тешке изазове који се појављују. Иако је даље јачање кредибилитета и дјелотворности мултилатералног система људских права приоритет сваке државе чланице Савјета за људска права, желим још једном да истакнем да ће Црна Гора уложити максималне напоре у том погледу. С обзиром да су људска права један од основних стубова система Уједињених нација, Влада Црне Горе препознаје потребу да се Савјет подржи у вршењу свог мандата.
С обзиром да Универзални периодични преглед (УПР) треба да буде ефикасан инструмент за транспарентну и објективну оцјену стања људских права у свакој држави чланици УН-а, ми се обавезујемо да дамо свој допринос остварењу тог циља. Ове активности не можемо имплементирати сами. То и не чинимо. Стога ће укључивање и сарадња свих заинтересованих страна – Савјета за људска права, специјалне процедуре, НВО, и других државних и недржавних актера бити од пресудног значаја.
Процес Универзалног периодичног прегледа у случају Црне Горе је комплементаран са процесом интеграције у Европску унију. Он је јасно указао на изазове и обавезе које морамо реализовати. Одговарајући на те изазове, јачамо систем заштите и примјене људских права, а истовремено достижемо и имплементирамо највише стандарде међународног права у области људских права.
Сада желим да истакнем да је Црна Гора упутила стални отворени позив свим тематским специјалним процедурама. Тиме показујемо своју спремност за сарадњу и поштовање највиших стандарда заштите. У том погледу, очекујемо да ће све државе чланице поћи истим путем.
Драги пријатељи,
Могућност да дјелујемо као чланица Савјета за људска права није само начин да учествујемо и адекватно реагујемо на кршења људских права широм свијета, већ је и изазов и обавеза да даље унапређујемо поштовање људских права у свјој земљи. Одлука Црне Горе да затражи чланство и дјелује у оквиру Савјета УН за људска права представља јасан примјер такве посвећености. Наше искуство као државе чланице Савјета за људска права показује нам да имамо партнере широм свијета који дијеле наше приоритете и вриједности везано за људска права.
Обновљена независност Црне Горе је несумњиво истакла потребу да спроведемо свеобухватне реформе, развијамо институције и изграђујемо институционалне капацитете. Дјелотворна имплементација међународних инструмената за људска права, праћење и спровођење препорука органа УН-а по основу споразума о људским правима представљају приоритете у нашем раду на унапређењу и јачању система заштите људских права. Напредак у изградњи стабилног законодавног и институционалног система у Црној Гори је широко препознат.
Прошлогодишња одлука Европског савјета да отвори приступне преговоре са Црном Гором представља јасну потврду да се процеси развијају на прави начин. Остварени резултати охрабрују, али нас истовремено и обавезују да радимо боље и истрајемо у нашим напорима да у цјелости имплементирамо законодавни оквир.
Желим овдје да истакнем да ће Црна Гора остати посвећена највишим вриједностима демократије и принципима прокламованим у Повељи Уједињених нација, Универзалној декларацији и међународно-правним документима у области људских права.
Екселенције,
Даме и господо,
Подстицање културе мира; промовисање поштовања људских права; развој толеранције и солидарности; и јачање мира и безбиједности захтијевају пружање снажне подршке Савјету УН-а за људска права и пуну сарадњу држава чланица. У том контексту, улога цивилног друштва је непобитна.
Ми поштујемо пуну сарадњу организација цивилног друштва у Црној Гори, које изграђују свој кредибилитет кроз учешће у важним пројектима која се тичу људских права. Тај кредибилитет заснован је на стандардима међународних невладиних организација које имају важну консултативну улогу и значајно доприносе раду УН-а и његових тијела. Вјерујем да ће кроз широк унутрашњи дијалог, укључивање и посвећеност свих сегмената друштва, кроз размјену знања и искустава, Црна Гора конкретно допринијети остваривању наших заједничких циљева.
Живимо у свијету у којем се признање обавезе поштовања људских права најбоље може приказати кроз стару црногорску изреку „чувај себе од других и друге од себе“. Зато што смо свјесни разлога због којих смо се данас овдје окупили, зато што смо одлучни да остваримо циљеве који ће довести до даљег просперитета наших друштава, зато што морамо наћи начина да досегнемо оне који дијеле наше идеје и поштују човјечност, ми шаљемо јасну поруку да ћемо наставити да се залажемо за наше циљеве, његујући истовремено оно што је већ остварено.
Хвала вам на пажњи.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?