Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Брисел: Представљено црногорско законодавство у области економске и монетарне политике

Објављено: 25.02.2013. 22:24 Аутор: МВПЕИ
Билатерални аналитички преглед законодавства ЕУ за 17. поглавље Економска и монетарна политика, на којем су чланови радне групе за ово поглавље представили црногорско законодавство у тој области, одржан је данас у Бриселу.

Састанак је отворила шефица радне групе др Зорица Калезић и савјетник у Дирекцији за Хрватску, Црну Гору, Македонију, Турску и Исланд у Генералној дирекцији за проширење Марта Гарсија Фидалго. Састанку су присуствовали и преговарач за финансијска поглавља 4, 9, 17 и 18 и главни економиста ЦБЦГ др Никола Фабрис и амбасадор Иван лековић.

Црна Гора је представила разлоге за увођење марке 1999. године, односно еура 2002, као и потенцијалне ризике његовог напуштања и изнијела увјерење да кориштење еура неће бити препрека за даљи процес интеграције у Европску унију.

У оквиру институционалног оквира у области фискалне политике, представљене су мјере које Црна Гора предузима у циљу учествовања у процедурама координације економских политика, као што је Претприступни економски програм, Економски дијалог с Европском комисијом, као и сет политика везано за спровођење фискалног надзора, укључујући и постојећи национални буџетски оквир.

Дат је и преглед стандарда које Црна Гора примјењује за кориштење новчаница и кованица еура, као и будући планови за јачање међународне сарадње на том пољу.

Презентован је законски оквир који се односи на обезбјеђивање функционалне, институционалне, персоналне и финансијске независности Централне Банке Црне Горе, забрану монтераног финансирања и привилегованог приступа јавног сектора финансијским институцијама, гдје су посебно третирани чланови Закона о осигурању, Закона о добровољним пензијским фондовима и Одлука о обавезној резерви ЦБЦГ. Посебан акцент је стављен на ниво постојеће усклађености релевантне црногорске регулативе и указано је на кораке које је потребно предузети до потпуног усклађења с правном тековином ЕУ у овим областима.

Представници Европске комисије су оцијенили да је црногорско законодавство у значајној мјери усклађено с европским као и да постоји простор за његово даље усклађивање, при чему Црна Гора може очекивати значајну помоћ експерата ЕК. Напоменуто је и да је Европска комисија задовољна иницијативом Црне Горе да, у оквиру 17. преговарачког поглавља, већ има утврђену динамику реформи релевантног законодавног оквира.

Представници радне групе за 17. поглавље су нагласили да Црна Гора у потпуности прихвата правну тековину ЕУ у области економске и монетарне политике и да не постоје препреке њеној пуној имплементацији до момента приступања ЦГ Европској унији.


МИНИСТАРСТВО ВАЊСКИХ ПОСЛОВА
И ЕВРОПСКИХ ИНТЕГРАЦИЈА
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?