Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Усвојен Акциони план за борбу против сиве економије

Објављено: 04.03.2013. 22:50 Аутор: Биро

Данас је одржана друга сједница Комисије за сузбијање сиве економије, којом је предсједавао министар финансија и предсједник овог тијела, Радоје Жугић.

На почетку сједнице је констатовано да су интензивирање контрола у претходном периоду и снажна кампања заговарања потребе сузбијања сиве економије дали значајне резултате. Сви чланови Комисије изразили су задовољство досадашњим ефектима, као и спремност да дају пуни допринос наставку забиљежених, позитивних трендова. У том смислу, опредјељење Комисије остаје нулта стопа толеранције на сиву економију, уз поштовање принципа неселективности и пуне транспарентности и ригорозне казнене мјере, чији циљ није усмјерен на приходну страну Буџета, већ на сузбијање неформалне економије и нелојалне конкуренције која подрива реални сектор.

Главна тема данашњег састанка је било разматрање предлога Акционог плана за борбу против сиве економије кога је, на основу сугестија и инпута свих институција чији су представници чланови Комисије, припремило Министарство финансија. Након конструктивне и садржајне дискусије, усвојен је Акциони план који ће, у складу са Програмом рада Владе, до краја првог квартала, бити упућен Влади, на разматрање и усвајање.

У Акционом плану су дефинисане активности усмјерене на области које карактерише највећи степен перцепције сиве економије, и то: тржиште рада, промет акцизних производа и плаћање ПДВ-а кроз издавање фискалних рачуна. Посебан дио Акционог плана чине активности усмјерене на смањење пореског и царинског дуга и сузбијање осталих облика сиве економије.

Акционим планом су, осим структуре свих активности, прецизиране институције задужене за њихову имплементацију и одговорна лица у њима, рокови за реализацију, као и рокове за информисање, кроз постигнуте ефекте.

У циљу још ефикаснијег рада и оперативног спровођења дефинисаних активности, договорено је да поткомисије, формиране на прошлој сједници Комисије, у најкраћем року, започну са радом.

Један од важних сегмената о којима је данас било ријечи је неформално тржиште рада које, на кратак рок, смањује финансијски терет за послодавца, али производи нелојалну конкуренцију, посебно за она предузећа чија се конкурентност заснива на цјеновним инпутима. „Овом питању морамо се посебно и озбиљно посветити, јер избјегавање плаћања прихода на зараде повећава притисак на буџет, али и на компаније у формалној економији, и ствара додатни терет у сервисирању јавног дуга који опет, у коначном, плаћају уредни порески обвезници“, истакао је министар Жугић.

Чланови Комисије су сагласни да започете активности не смију изгубити на интензитету, посебно у свијетлу чињенице да се приближава туристичка сезона, током које је повећан ризик од разних облика пословања ван формалних оквира. Стога ће, као посебан елеменат Акционог плана, у наредних неколико седмица, бити припремљен сет мјера чија ће реализација поспјешити ефикасније дјеловање инспекцијских органа у домену сузбијања неформалне економије, што ће, истовремено, унаприједити пословни амбијент за туристичке привреднике који уредно послују и доприносе побољшању туристичке понуде.

На Комисији је данас предложено да се формира тзв. бијела листа компанија, која ће укључивати она предузећа која су доминантно опререћена неформалном економијом и која, са друге стране, кроз уредно и редовно пословање, значајно доприносе одрживости јавних финансија. У наредној итерацији се планира разматрање могућности изналажења нових фискалних подстицаја за компаније које се нађу на поменутој листи.

Закључено је да главно обиљежје борбе против сиве економије мора бити континуитет, јер је ријеч о процесу који ће у наредном периоду све више јачати, са циљем свођења сиве економије на ниво који неће угрожавати здрав дио економије (лојалну економију), нити правити додатни терет јавним финансијама.


КОМИСИЈА ЗА СУЗБИЈАЊЕ СИВЕ ЕКОНОМИЈЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?