- Влада Црне Горе
Министарство одбране Излагање министра Пејановић-Ђуришић на отварању о...
Излагање министра Пејановић-Ђуришић на отварању округлог стола на тему „Цyбер сецуритy“
Излагање министра проф. др Милице Пејановић-Ђуришић на отварању округлог стола на тему „Цyбер сецуритy“ :
Даме и господо,
Поштовани учесници округлог стола,
Задовољство ми је што имам прилику да говорим на отварању округлог стола „Цyбер сецуритy“, с обзиром да је ријеч о изузетно актуелној теми која сваким даном добија на важности. Сигурна сам да ће данашњи директан разговор бити добра прилика за размјену мишљења о питањима од заједничког интереса. Свакако желим да се захвалим нашим домаћинима, компанији „Microsoft Монтенегро“ на иницијативи и организацији овог округлог стола
Безбједност система заснованих на информационо комуникационим технологијама представља све већи глобални изазов. Свједоци смо све већег броја цyбер напада чиме се осјетљиви подаци, како лични тако и пословни, могу наћи на отвореним мрежама. На тај начин се стварају услови и за ометање активности од друштвеног значаја које за посљедицу, често, имају огромне трошкове у привреди, чиме, посредно, негативно утичу и на свакодневни живот наших грађана.
Подаци показују да, у овом времену озбиљне кризе, цyбер криминал представља активност чији обим има двоцифрени раст, као што је то уосталом случај и са другим нелегалним активностима. При томе, за разлику од времена прије неких 15так година кад су већину оних који су хацковали системе или нападали мреже и web ситове представљали тинејдзери који су то радили из забаве или потребе социјалног доказивања, данас је цyбер криминал много озбиљнија појава мотивисана врло често не само жељом за стицањем нелегалне финасијске добити. У тим условима, и ефекти цyбер криминала постају све озбиљнији за појединце, за предузећа па и за владе.
Управо из тих разлога потребно је подићи свијест, како грађана, тако и надлежних државних институција о томе колики је значај успостављања стабилне инфраструктуре којом ћемо заштити цyбер-простор. У том контексту, неопходан је додатни напор како би се што боље упознали са различитим пријетњама и изазовима које у смислу укупне безбједности потичу од све веће имплементације инфо-комуникационих технологија , сервиса и апликација.
У складу са напорима који се улажу на глобалном нивоу, и Влада Црне Горе се суочава са потребом додатног ангажмана у правцу успостављања и дограђивања адекватног законодавног оквира са циљем постизања већег нивоа информационе безбједности. Како би креирали механизме за правовремене и ефикасне одговоре на потенцијално веома штетне цyбер нападе, неопходно је постићи висок степен интерконективности и интероперабилности на нивоу државних органа, уз израду националне стратегије која обухвата мјере за постизање цyбер безбједности, укључујући цyбер одбрану, као и мјере за одвраћање потенцијалних напада. При томе је јасно да чисто националне политике и стратегије цyбер одбране не могу ни издалека бити довољне, с обзиром на чињеницу да је ријеч о изазовима који заиста имају глобални карактер.
Полазећи од тих чињеница, Министарство одбране је у претходном периоду са НАТО партнерима динамизирало активност на пољу цyбер одбране, полазећи од усвојеног стратегијског концепта фокусираног на развијање способности држава чланица да координирано превенирају, детектују, да се одбране и да се опораве од евентуалних цyбер напада. Тако је, у овој фази, конкретна сарадња покренута кроз програм „Наука за мир и безбједност“ који је намјенски осмишљен за Црну Гору, Босну и Херцеговину и Македонију.
Сарадња је интензивирана кроз могућност партиципирања на вјежбама и радионицама у организацији НАТО Алијансе, а научене лекције се користе у циљу повећања степена националне безбједности.
У Министарству одбране настојимо да развијемо и унаприједимо способности и вјештине запослених и припадника Војске Црне Горе, успостављају се потребне организационе цјелине, развијају се политике и успоставља сарадња, како на националном тако, и на медјународном нивоу. Циљ је да будемо конструктиван партнер у процесу одбране суверенитета Црне Горе и у цyбер-простору.
Наравно, као и код свих развојних пројеката и овдје се суочавамо са изазовом финансирања успостављања и функционисања пројеката који захтијевају и висок ниво експертских знања. Управо због тога, желим нагласити да сигуран цyбер-простор није императив само министарстава и Владе. Сигурно је да и остали сегменти јавног сектора, универзитети прије свега, па онда и приватни сектор имају своју улогу и дио одговорности и у том смислу свакако треба наћи адекватне модалитете сарадње и координације будућих активности.
Управо у том контексту и ову и сличне манифестације треба искористити и кроз отворену дискусију, идентификовати облике будуће информационо-безбједносне обрамбене сарадње, приоритете у њиховој реализацији, и тако осигурати рационалније трошење времена и средстава на путу интеграција у НАТО и Европску Унију. У очекивању даље сарадње, желим вам успјешан рад и захваљујем се на пажњи!