- Влада Црне Горе
Министарство одбране Говор министра Пејановић- Ђуришић на Семинару о ...
Говор министра Пејановић- Ђуришић на Семинару о НАТО концепту „паметне одбране“
Ваше екселенције,
Даме и господо,
Поштовани учесници Семинара
Задовољство ми је што имам прилику да говорим на отварању Семинара о НАТО концепту „Паметне одбране“. Посебно је задовољство што ћемо наредних дана бити кодомаћини Семинара који ће се бавити овако важном темом, која све више добија на актуелности.
Као што смо сведоци у предходном периоду, глобални тренд су смањења одбрамбених буџета. То за посљедицу може имати чињеницу да ниједна држава није у могућности да из свог буџета за сектор одбране и безбједности издваја средства довољна да се одговори на све веће безбједносне ризике и изазове, чије рјешење изискује брзе и сложене реакције и снаге које би биле ангажоване дужи временски период. И поред чињенице да је у систем одбране неопходно улагати, јер без мира и сигурности нема развоја привреде и економије, политичка и економска реалност је да сектор одбране често буде први на удару мјера штедње и ’’резања’’ трошкова.
Управо из разлога што је економска ситуација земаља чланица НАТО савеза имала директне негативне посљедице и на саму Алијансу, у финансијском смислу, процес потпуног спровођења принципа „паметне одбране“ до 2020. године један је од приоритета које НАТО настоји реализовати.
Концепт „паметне одбране“ није само заједничко располагање средствима и постављање приоритета по питању трошкова. То је и процес сталне координације унутар НАТО и, посебно, изградње капацитета појединих земаља или групе земаља за обављање одређених задатака у области одбране. Принцип по којем би свака држава, сама или у сарадњи са другим земљама, развијала одређене одбрамбене капацитете, сигурно ће побољшати ефикасност одговора на савремене безбједносне изазове. То је посебно важно за мале земље као што је Црна Гора, јер је јасно да би самостално развијање свих потребних капацитета захтијевало енормна улагања. На тај начин се јача и регионална сарадња држава суочених са сличним безбједносним изазовима, чији се негативни ефекти најбоље могу спријечити удруженим дјеловањем. Уосталом, на безбједносне ризике попут пролиферације оружја за масовно уништење, међународног тероризма, регионалних сукоба и цyбер-тероризма, може се одговорити само заједничким и координисаним акцијама.
Имајући у виду да се концепт „паметне одбране“ односи и на земље партнере, Црна Гора, у свијетлу евроатлантских интеграција, свим расположивим капацитетима у области одбране настоји дати свој допринос развоју истог. Тако је 2010. године покренут пројекат БРААД (Балкан Регионал Аппроацх фор Аир Дефенце). БРААД је регионални пројекат, коју је, у сарадњи са Црном Гором Македонијом и Босном и Херцеговином, покренуо НАТО. Циљ БРААД пројекта је да координише и олакша приступ регионалне сарадње, у погледу изградње капацитета и способности контроле и надзора ваздушног простора држава на Балкану, истовремено подстичући бољу интероперабилност између ових земаља и НАТО, те да у овој области омогући значајно смањење трошкова.
Наведени пројекат најбољи је показатељ опредијељености Црне Горе за јачање регионалне сарадње примјењујући концепт „паметне одбране“. Увјерени смо да сличне намјере дијеле и наши сусједи, што је један од главних предуслова за ефикасно суочавање са савременим безбједносним изазовима и ризицима. Такође, ово је најбољи начин да земље са подручја западног Балкана дају свој допринос спровођењу принципа „паметне одбране“ и тиме постану неизоставан дио система колективне безбједности.
Осим наведеног пројекта, Црна Гора је изразила пуну спремност за укључивање и у друге овакве или сличне пројекте, који би за циљ имали обједињавање снага и средстава.
На крају, закључила бих да је овај семинар, који је организован као резултат одвећ добре сарадње Министарства одбране и „Џорџ Маршал“ Центра, право мјесто и прилика да се чују различита искуства и мишљења еминентних предавача, а све у циљу повећања разумијевања самог концепта „паметне одбране“ и тога колико државе његовом примјеном могу повећати ефикасност својих безбједносних и одбрамбених структура.
Хвала.