- Влада Црне Горе
Предсједник Владе Мило Ђукановић говорио на првом ...
Предсједник Владе Мило Ђукановић говорио на првом Црногорском парламенту предузећа
Излагање предсједника Владе Црне Горе Мила Ђукановића на отварању засиједања Црногорског парламента предузећа
22. март 2013. године
Поштовани домаћини, г-дине предсједниче ПКЦГ и даме и господо привредници,
Г-дине предсједниче Парламента Црне Горе
Уважена госпођо Шулц,
Част ми је да учествујем на церемонији почетка рада Црногорског парламента предузећа. Контектс у којем се ово засиједање одржава и одабране теме посвећене: људским ресурсима; економском развоју и конкурентности, чине данашњи догађај додатно важним и актуелним.
Привредници су у сваком друштву и у свим временима играли важну улогу кључних протагониста друштвеног развоја, посебно стварања шанси и перспектива за што шири круг грађана. За успјех те мисије, задатак Владе је да континуирано унапређује пословни амбијент, уклања препреке и баријере за раст малог и средњег бизниса, за нове инвестиције и креирање нових радних мјеста.
Многи од вас, данас присутних, сте уложили велику енергију, знање, новац и вријеме да би покренули и развили своје послове. Предузетништво је мисија стварања. То је покушај да се упркос свим проблемима и препрекама успије. Често је то покушај да се остваре снови, да се створи нови производ или услуге, да се креирају нова радна мјеста и оствари профит.
Али предузетништво је више од самог стварања профита. Чини ми се посебно у друштвима какво је данас црногорско, постконфликтним друштвима на крају транзиције, у којима тек настаје нови систем вриједности. Успјешни предузетници - власници малих и средњих предузећа примјери су да треба покушати, да треба преузети одговорност за квалитет своје егзистенције и потврда да напоран рад мора донијети резултате. Стварајући нова радна мјеста, стварајући доходак, производећи робе и услуге, повезујући купце и добављаче, предузетници имају важну друштвену улогу. Они носе одговорност за успостављање већих стандарда пословања, корпоративне културе и друштвене одговорности. Задатак државе и друштва је да створимо амбијент у којем ће предузетници бити уважени и поштовани чланови заједнице и добар примјер за будуће генерације.
Чини се да економске прилике у региону Југоисточне Европе, али и на цијелом континенту никада нијесу биле мање наклоњене привредницима. Неизвјесност и непредвидивост су огромне, тражња и економски раст су анемични, фискални и финансијски системи су крхки, уз изразито ограничене изворе финансирања. Истовремено, конкуренција глобалног тржишта никада није била захтјевнија и тежа.
Дубока и дуготрајна економска криза подрива повјерење предузетника који су се тек одважили или се припремају за почетак бизниса, а висока незапосленост урушава социјалне и друштвене системе. Економска криза је пред све нас поставила додатне захтјеве.
Не постоје рецепти и упутства за привредни успјех. Посебно их немају политичари. Заправо сви ми, доносиоци одлука, требали би да усвојимо од привредника да једино напоран и конструктиван рад даје резултате. Морали би да одустанемо од доживљаја политике као дјелатности у којој је најважније бити јавно запажен, најчешће путем беспоштедне и деструктивне критике без одговорности, да будемо више учинковити на послу, да се стално мијењамо и прилагођавамо новом времену и новим захтјевима.
Велики капитал данашње Црне Горе је очувана стабилност. Улажемо значајне напоре да спроведемо финансијску консолидацију, да рационализујемо државну потрошњу, да ојачамо банкарски сектор и да структурним реформама повећамо конкурентност. Стабилност коју смо очували је добра основа за будући развој, а заједно са континуираним унапрјеђењем пословног амбијента представља предност и шансу да привучемо нове инвеститоре и покренемо нове бизнисе.
Након разговора и иницијативе Привредне коморе кренули смо са снажнијом борбом против сиве економије. Циљ свих мјера је проширење пореске основе, повећање прихода али прије свега стварање једнаких и фер услова за пословање.
Као резултат спроведених реформи наш банкарски систем је снажнији него што је био током првих година кризе. На жалост, упркос већој стабилности и ликвидности банкарског сектора суочени смо са болним процесом раздуживања и мањом кредитном активношћу. Не само привредници него и Влада очекују да банкраски сектор буде генератор новог инвестиционог циклуса и снажнија подршка напорима које Влада и привредници предузимају.
Привредници морају и даље улагати креативан напор на тржишту понуде јефтиније и квалитетније робе и услуге, а ми доносиоци политичких одлука ефикасније и дјелотворније рјешење актуелних друштвених проблема грађанима и привредницима. Сви заједно морамо се мијењати и унапрјеђивати да бисмо на боље мијењали и друштво у којем живимо и којем служимо.
У тој будућности коју градимо посебно важно мјесто припадаће предузетницима. Осим посебне храбрости за преузимање ризика у предузетништву су једнако важна посебна знања и вјештине. Зато је тема са којом започињете данашње засиједање - људски ресурси – суштинска. Без квалитетних људских ресурса предузеће, економије и укупно друштво је осуђено на неуспјех.
Зато увијек истичем важност образовања, везе образовања и привреде и потребе да будуће генерације оспособимо за стварање нових вриједности, а не тек за пуку прерасподјелу. И зато сам иницирао промјене у образовном систему који младим људима треба да пренесе више практичних знања и вјештина, да рад и предузетништво учини логичном посљедицом образовања и да младе људе припреми за будућу утакмицу на тржишту. Млади људи које данас образујемо за будућност биће нова снага економског развоја и конкурентности црногорске економије.
Упркос или можда и захваљујући свим изазовима и ограничењима, пред нама се дешава трансформација црногорске економије. Све је више породичних малих и средњих предузећа. Све је више приватних иницијатива и појединаца који своју будућност темеље на раду, стварању и конкурентности. Оних који не чекају социјалну помоћ државе и не заснивају пословне иницијативе на субвенцијама. Криза је доказала да постоји жилав и виталан дио црногорске економије, доминантно малог и средњег бизниса који је способан да се мијења, прилагођава, преживљава и развија се, и у најтежим условима. Представници неких од тих предузећа су данас са нама.
Желим да искажем поштовање за те људе. Желим да вам упутим ријечи подршке и охрабрења. Желим да вас увјерим да ће Влада бити партнер у отклањању препрека и баријера за бизнис, у изградњи квалитетних институција и квалитетне инфраструктуре као предуслова развоја и конкурентности.
Аустрија из које долази наша данашња гошћа госпођа Шулц је одличан примјер да величина територије није пресудна за стабилност и снагу економије. Аустрија је примјер да одговорно партнерство државе и привреде и социјални дијалог могу бити здрав темељ за развој и за конкурентност. На овом и сличним примјерима желимо да учимо.
Даме и господо,
Вријеме у коме живимо тражи ефикасне, брзе и конкретне одговоре. У свакој озбиљној економији Влада, Привредна комора и привредници су партнери. Данашње засиједање Црногорског парламента предузећа је још једна потврда заједничке посвећености и озбиљности да се суочимо са економским изазовима. Заједно смо одговорни да створимо друштво шанси, друштво које поштује и промовише успјех. На том путу морамо бити храбри и истрајни. А ја сам сигуран да заједно можемо мијењати и унапређивати друштво, да заједно можемо градити бољу будућност.
Желим да се на крају још једном захвалим Привредној комори на организацији овог засиједања и на унапређењу партнерства са Владом и државним институцијама. Наш дијалог и заједничко рјешавање проблема треба да буде темељ за конкурентније политике и конкурентнију економију.
Хвала вам на овој прилици, хвала вам на пажњи и желим вам успјешан рад.