- Влада Црне Горе
Министарство финансија Сусрет министра мр Предрага Бошковића са Индуматхи...
Сусрет министра мр Предрага Бошковића са Индуматхи Мохандас, представницом УНХЦР-а у Црној Гори
Саопштење
Сусрет министра мр Предрага Бошковића са Индуматхи Мохандас
представницом УНХЦР-а у Црној Гори
Данас се министар Бошковић сусрео са представницом УНХЦР-а у Црној Гори, Индуматхи Мохандас коју је упознао са резултатима сусрета са званичницима Републике Косово министром за заједницу и повратак Далибором Јевтићем, министром унутрашњих послова, Бајрамом Реxепи и министром рада и социјалне заштите Ненадом Рашићем.
Делегације двију држава разговарале су о социјалном осигурању и раду на стварању услова за безбједан повратак интерно расељених лица са Косова који бораве у Црној Гори.
За лица која изражавају спремност да се интегришу у Црној Гори створене су законске претпоставке за регулисање правног статуса, као и пуни приступ осталим правима. Према тренутним подацима 673 лица ромске популације изразило је жељу да се врати у земљу поријекла. Званичници Владе Косова изразили су спремност да се, у сарадњи са Владом Црне Горе и међународним институцијама активно ангажују на рјешавању питања повратка интерно расељених лица. Министар Бошковић је информисао представницу Мохандас да ће релевантне институције размијенити податке на основу којих ће се утврдити да ли су интерно расељена лица евидентирана у Цивилном регистру грађана Републике Косова на основу чега им се могу издати лична документа. Уколико нијесу у могућности да оду на Косово, формираће се мобилни тимови који би обишли инерно расељена лица како би се процедура издавања личних докумената довела до краја.
Институције Црне Горе изразиле су спремност да активно партиципирају у овим процесима обезбједјивањем додатних средства као помоћ породицама које се буду вратиле, нагласио је министар Бошковић.
Представница Мохандас је захвалила Влади Црне Горе и Министарству рада и социјалног старанаја на предузетим активностима у циљу рјешавања питања расељених и интерно расељених лица кроз интеграцију у друштву или добровољни повратак.
Током данашњег сусрета такодје је било ријечи и о обезбједјивању напајања електричном енергијом камп Коник И, и на тај начин бољег регулисања социјалне ситуације његових становника. Саговорници су се сложили да ће будућом заједничком сарадњом доприњети на изналажењу рјешења за становнике насељене у баракама у АБЦ сектору на кампу Коник.
ПР служба Мининстарства рада и социјалног старања