Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење са сједнице Владе Црне Горе

Објављено: 29.03.2013. 03:19 Аутор: Биро

Влада Црне Горе, на данашњој сједници којом је предсједавао предсједник Мило Ђукановић, усвојила је Меморандум о плану развоја Црне Горе од 2013. до 2016. године. Црна Гора, као земља кандидат за чланство у ЕУ, има обавезу да утврди визију социо-економског развоја, са појединачним потребним инвестицијама и развојним мјерама за њихову реализацију. Овим важним документом су формулисани стратешки приоритети и правци развоја, као и области политика и потполитика, са конкретним мјерама и јавним инвестицијама, који доприносе економском и друштвеном развоју које ће бити финансиране из јавних средстава, домаћих и иностраних. У том оквиру, посебно је значајно програмирање ЕУ помоћи, коју Црна Гора добија кроз ИПА фондове. Меморандумом су, као стратешки приоритети развоја Црне Горе, засновани на расположивим потенцијалима, утврђени туризам, енергетика и пољопривреда и рурални развој. За сваку област политика предложене су кључне мјере и пројекти, као и средства за њихову реализацију, а њихова укупна вриједност процијењена је на 1164,71 милиона еура.

На сједници је усвојена Анализа пореске политике у 2012.години, чији циљ је да се кроз садржај пореских и царинских прописа и наплату пореза, доприноса и других јавних прихода сагледају ефекти примјене пореске политике у прошлој години и њен утицај на привреду и буџет, као и степен усклађености пореских и царинских прописа са Ацqуис-ем и предложе одговарајуће мјере за унапређење те политике у наредном периоду. Влада је нагласила да је пореска политика у 2012. години била усмјерена на даље унапређење услова пословања за развој предузетништва, привлачење инвестиција и отклањање административних баријера и генерисање неопходних прихода за финансирање јавних функција. У том контексту, на сједници је посебно истакнуто да прелиминарни подаци указују да процес краткорочне фискалне стабилизације већ даје позитивне почетне резултате, те да је одлучно и досљедно спровођење утврђених мјера услов за постизање дугорочне макроекономске стабилности.

Влада је утврдила Предлог закона о социјалној и дјечјој заштити којим је постављен оквир за подстицање развоја разноврсних и увођење нових услуга социјалне и дјечије заштите у заједници и укључивање у сферу пружања услуга што више различитих субјеката. Предлогом закона предвиђа се прописивање минималних стандарда за пружање услуга социјалне и дјечје заштите. Утврђен је поступак за добијање лиценце за организације и стручне раднике из области социјалне и дјечије заштите, као и поступак акредитације програма обуке, односно програма пружања услуге. Област социјалне и дјечје заштите унаприједиће се оснивањем Завода за социјалну и дјечју заштиту. Поред осталог, новим законом омогућиће се израда информационог система социјалног старања "социјалног картона" који ће унаприједити систем социјалне и дјечије заштите у Црној Гори.

На сједници је утврђен и Предлог закона о измјенама и допунама Закона о спорту. Предложеним законским рјешењима дефинишу се надлежности Министарства просвјете и Управе за младе и спорт, као самосталног органа управе, утврђује нови рок за упис у Регистар спортских организација и врши даље усаглашавање са прописима ЕУ. Поред осталог, прецизно је одређено ко може да обавља послове тренера и стручњака оспособљеног за рад у спорту у погледу нивоа квалификације образовања.

Влада је донијела Стратегију привлачења страних директних инвестиција, 2013-2015 с Акционим планом, чији циљ је побољшање имиџа Црне Горе као инвестиционе дестинације и побољшање нивоа конкурентности црногорског амбијента за пословање, повећање броја страних директних инвестиција у Црној Гори и максимизирање њиховог утицаја кроз трансформацију Црне Горе у водећу платформу за развој бизниса у региону. Стратегијом је планирано отварање 10.000 нових радних мјеста, при чему ће укупни утицај бити на нивоу од 32.000 нових радних мјеста, кроз покретање ланца подршке реализацији инвестиција, подстицање равномјернијег регионалног развоја, са мјерљивим индикатором да минимум 20 одсто инвестиција буде усмјерено на сјевер Црне Горе и окретање брзорастућим тржиштима. У посматраном периоду очекује се остваривање укупних инвестиција у износу од 1,6 милијарди еура.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?