- Влада Црне Горе
Слијепа и слабовида лица у општини Даниловград по ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Слијепа и слабовида лица у општини Даниловград по први пут на изборима гласају уз помоћ гласачког шаблона
Објављено: 02.04.2013. • 22:50 Аутор: Министарство за људска и мањинска права
Министарство за људска и мањинска права, у сарадњи са Савезом слијепих Црне Горе, Удружењем младих са хендикепом Црне Горе и Државном изборном комисијом спроводи процедуру како би се слабовидим и слијепим лицима обезбиједили неопходни услови да помоћу гласачког шаблона, на предстојећим предсједничким изборима 7. априла 2013. године самостално и без ичије помоћи остваре своје бирачко право.
Могућност самосталног гласања слијепих и слабовидих особа на предстојећим предсједничким изборима 7. априла о.г., биће реализовано као пилот-пројекат у општини Даниловград, тако што ће свако гласачко мјесто имати по један гласачки шаблон помоћу којега слијепе особе могу гласати без пратиоца и не морају познавати Брајево писмо. Овај пилот-пројекат треба да покаже предности које ова друштвена група може користити како би самостално дали свој глас одабраним представницима.
Планом рада Министарства за људска и мањинска права за 2013. годину, предвиђено је низ активности на плану укључивања особа са инвалидитетом у политички и јавни живот, од размјене искустава, праксе и политика других земаља, до покретања иницијатива у циљу усклађености домаћег правног оквира за право гласа ових група бирача (прије свега, измјене и допуне правила о изборној процедури, изборним мјестима, изборним стандардима и др), а све са циљем да се омогући право гласа најширем кругу бирача.
Стварање могућности за активно учешће свих грађана/ки у политичком и јавном животу је једна од најважнијих претпоставки демократије. Укључивање особа са инвалидитетом у политички живот није уступак рањивим друштвеним групама, већ знак политичке равноправности свих грађана.
С тога сматрамо да ће активности које предузимамо и које планирамо у току ове и наредне године, у тијесној сарадњи са невладиним организацијама чија је активност усмјерена на заштити људских права особа са инвалидитетом, допринијети већој видљивости у остваривању бирачког права, већем учешћу у друштвеним токовима, покретању и обликовању грађанских иницијатива, као и учешћу у раду представничких тијела.
Овакву одлуку оправдава чињеница да поменута Општина има свега 34. бирачка мјеста те да је реално могуће обезбиједити 34 “гласачка шаблона” гдје ће, на дан избора, на сваком бирачком мјесту постојати по један поменути шаблон.
Министарство овим путем наглашава да ће, у сарадњи са надлежним институцијама, након предсједничких избора 7. априла, покренути иницијативу за измјене и допуне законских прописа како би се већ на следећим парламетарним изборима, и сваким наредним, осигурало право гласа слијепим и слабовидим лицима на територији читаве Црне Горе.
ПР служба
Везани чланци:
БОК одржао седму редовну сједницу 30.11.2024.
Gjeloshaj поново позван у Вашингтон 01.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?