Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саоштење са XИ сједнице Савјета за сарадњу Владе Црне Горе и невладиних организација

Савјет за сарадњу Владе Црне Горе и невладиних организација одржао је 3. априла XИ сједницу, на којој је размотрио два важна и обимна материјала: Извјештај о сарадњи органа државне управе и НВО у 2012. години и Акциони план за област - цивилно друштво у вези са скринингом и препорукама ЕК за преговарачко поглавље 23.

На дневном реду били су и Нацрт Споразума о сарадњи влада земаља Западног Балкана и Турске на пољу сарадње са цивилним сектором и Информација о предузетим мјерама у циљу сварања услова за примјену централизованог модела финансирања пројеката невладиних организација из Буџета Црне Горе, дефинисаног Законом о невладиним организацијама, а представник Министарства унутрашњих послова инфромисао је Савјет о активностима на припреми будуће Стратегије развоја невладиног сектора у Црној Гори за период 2013 -2016.године. 

Извјештај о сарадњи органа државне управе и НВО у 2012. оцијењен је као веома обиман и детаљан, једини свеобухватни материал о раду-сарадњи органа и НВО, који прије достављања Влади Црне Горе, треба још мало сажети и изанализирати. У том циљу образована је Радна група Савјета, са задатком да у што краћем року технички и аналитички доради Извјештај и формулише закључке које би, уз Извјештај предложили Влади, а сагласно сугестијама и коментарима са данашње сједнице. 

Поводом овог материјала посебно је наглашена чињеница да је ово трећа година за редом у којој се извјештај о међусекторској сарадњи припрема и презентира Влади, да је то обавеза из Стратегије сарадње Владе Црне Горе и НВО (2009.) и Одлуке о образовању Савјета за сарадњу (2010.), те да добија на значају посебно сада, кад је Лисабонским уговорм сарадња са цивилним сектором за земље кандидате и потенцијалне кандидате, утврђена као нови политички критеријум.

У вези са закључцима које треба предложити Влади, посебан акценат је стављен на питање финансирања пројеката НВО у 2013. години из јавних фондова, што је било и посебна тачка дневног реда. Савјет је оцијенио да је однос Министарства финансија према овом питању и Савјету неодговарајући, односно да није професионално што сједници није присусвовао овлашћени представник Министарства, уз подсјећање да је позив послат благовремено. Због тога је Савјет био ускраћен да добије квлафиковане и прецизне податке и појашњења о одређеним дилемама у вези са овом веома важном темом, па је одлучено да се од министра финансија затаражи организовање састанка, на коме би га представници Савјета информисали о кључним проблемима у овој области, те могућим правцима заједничког дјеловања на рјешавању истих. 

Чланице и чланови Савјета су упознати са садржајем Нацрта Акционог Плана за поглавље 23 - област цивилно друштво. Уз неколико значајних сугестија од стране чланова Савјета, документ је оцијењен квалитетним и констатован његов значај за наредни период рада Савјета који ће интезивно пратити реализацију овог дијела акционог плана у оквиру преговора за поглавље 23. 

Савјет је информисан да су све земље потенцијалне потписнице будућег Споразума о сарадњи влада земаља Западног Балкана и Турске на пољу сарадње са цивилним сектором подржале иницијални текст споразума који је иницирала Влада Црне Горе у ИВ кварталу 2012. године, да је текст споразума, у међувремену, дорађен, у складу са сугестијама добијеним од појединих земаља, те позитивном легислативом, на основу чега је припремљен нацрт споразума о коме треба да се изјасни Влада. У вези са тим Савјет је подржао понуђени Нацрт и одлучио да предложи Влади да понуђени Нацрт процесуира земљама потписницама, уз одговарајућу информацију о будућем току поступка, те да задужи Министарство иностраних послова и Европских интеграција да реализује ову активност. 

На крају Савјет је информисан о активностима у вези припреме Стратегије развоја невладиног сектора у Црној Гори за период 2013-2016.године. Међусекторска радна група, уз помоћ страног експерта за непорфитно право и организације, те подршку ОСЦЕ Мисије у Црној Гори и ТАЦСО Канцеларије у Црној Гори, интензивно ради на припреми Нацрта стратегије, која ће до почетка маја бити достављена Савјету и државним органима на мишљење, те стављена на јавну расправу, тако да се њено доношење очекује до краја године, како је и планирано Програмом рада Владе Црне Горе за 2013. Годину (ИВ квартал). 

Сједница је била отворена за јавност. 

ИЗ КАНЦЕЛАРИЈЕ ЗА САРАДЊУ СА 
НЕВЛАДИНИМ ОРГАНИЗАЦИЈАМА
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?