- Влада Црне Горе
Министарство финансија Саопштење: Црногорска делегација на прољећном заси...
Саопштење: Црногорска делегација на прољећном засиједању ММФ-а и Свјетске банке
Делегација Црне Горе коју предводе министар финансија Радоје Жугић и гувернер Централне банке Црне Горе Милојица Дакић учествује на прољећном засиједању Међународног монетарног фонда и Свјетске банке. У оквиру посјете, делегација се сусрела са високим представницима ове двије институције - Нематом Схафиком, замјеницом директорке ММФ-а, Резом Могхадомом, директором ММФ-а за Европу, Пхиллипом Ле Хоуероум, потпредсједником Свјетске банке за Европу и Централну Азију, Еллен Голдстеин, директорком Свјетске банке за регион и Црну Гору, Надеемом Илахијем, шефом мисије ММФ-а за Црну Гору и другим високим званичницима.
Представницима Свјетске банке и ММФ-а, министар Жугић је представио реформе које се у Црној Гори спроводе на четири колосјека, а које се тичу привремених, кризних мјере фискалног прилагођавања, даљих уштеда у јавним издацима, борбе против сиве економије и израде стратегије одрживости јавног дуга. Циљ поменутих реформи је, по ријечима министра Жугића, "да тенденција раста јавног дуга и високи буџетски дефицит остану дио прошлости".
Представници црногорске делегације су, током састанака са експертима Свјетске банке и ММФ-а, још једном анализирали утицаје евентуалног повећања стопе ПДВ-а. Јединствено је закључено да незнатно повећање стопе ПДВ-а, нпр. хипотетички са 17% на 19%, доноси више бенефита него негативних реперкусија, уз услов да се заштите „најрањивије“ социјалне категорије становништва. У том случају би нижа стопа ПДВ-а од 7% (најважније животне намирнице) остала на истом нивоу, а дио оствареног новог прихода из овог извора би био употријебљен у наредној години за усклађивање вриједности пензија.
Министар Жугић је, такође, презентовао најновије макроекономске подаце и истакли да је, према прелиминарним процјенама, остварен раст БДП-а од 4,5% у првом кварталу ове године и да су истовремено остварени јавни приходи изнад плана, као и да постоје најаве нових значајних страних директних инвестиција.
Гувернер Дакић је саговорницима презентовао ситуацију у банкарском систему, истичући да је банкарски систем стабилан, ликвидан и високо-солвентан, али да се кључни изазов односи на висок ниво лоше активе. Констатовано је и да је заустављена тенденција даљег раста лоших кредита, као и да су банке које су се суочавале са проблемима докапитализоване током претходне године. Гувернер ЦБЦГ је истакао да је у првом кварталу остварен раст у низу сектора, попут индустрије, туризма, трговине, шумарства и др, као и значајан раст запослености.
Представници ММФ-а и Свјетске банке су подржали предузете реформе и позитивно су се изразили о њима. Истакли су да се кључна рањивост и главни извор неизвијесности у овом тренутку односи на рјешавање питања КАП-а и сугерисали су да се ово питање што прије ријеши. Министар Жугић је истакао да је Влада припремила стратегију рјешавања проблема КАП-а, којом би ово предузеће могло да постане одрживо и да је је иста упућена на предлог Парламенту.
Са представницима Свјетске банке је дисткутовано о новом развојном кредиту (ДПЛ ИИИ) и констатовано је да преговори о овом зајму иду у добром смјеру, да је већина услова испуњена или је у фази испуњења, те да се може очекивати да ће средином године бити одобрен овај зајам.
Представници Међународне финансијске корпорације (ИФЦ) су истакли позитивна искуства која су имали приликом финансирања микро-електрана и изразили су спремност да одобре додатна средства за финансирање развојних пројеката приватног сектора.
Министар Жугић и гувернер Дакић позвали су потпредсједницу ММФ-а Немат Схафик и потпредсједника Свјетске банке Пхилиппа Ле Хоероуа да посјете Црну Гору.
ПР СЛУЖБЕ
МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА и
ЦЕНТРАЛНЕ БАНКЕ ЦРНЕ ГОРЕ