- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Цијене пољопривредних производа
Цијене пољопривредних производа
АМИС - Аграрни маркетински информациони систем Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је дужно да прати стање на тржишту пољопривредних производа и у том циљу почело је са успостављањем система у коме се уносе подаци о цијенама и количинама пољопривредних производа. Подаци укључују цијене и количине достављене од стране привредних субјеката и предузетника који продају, откупљују и увозе пољопривредне производе, као и пољопривредних производа који се налазе на тржницама и сточним пијацама. Сви привредни субјекти и предузетници који у складу са Листом 1 продају, откупљују и увозе пољопривредне производе су у обавези да Министарству пољопривреде шумарства и водопривреде достављају сваких 15 дана податке о цијенама и количинама одређених пољопривредних производа у складу са чланом 67 Закона о пољопривреди и руралном развоју („Службени лист ЦГ“ бр. 56/09, 18/11, 40/11, 34/14, 1/15, 30/17, 51/17 и 59/21) и у складу са Правилником о садржају и начину вођења аграрног маркетиншког информационог система (АМИС).
Листа 1. Привредни субјекти и предузетници који достављају податке о цијенама и количинама уколико производе, откупљују или увозе сљедеће пољопривредне производе:
1. Млијеко и млијечни производи: више од 300 тона сировог млијека, 50 тона сира, 30 тона маслаца, 10 тона млијека у праху;
2. Живинско месо: производе више од 100.000 товних пилића или увозе више од 200 тона;
3. Јаја: више од 1.000.000 комада
4. Житарице и производи од житарица: више од 50 тона
5. Свјеже воће и поврће: више од 100 тона
6. Маслиново уље: више од 1.000 литара
7. Припремљена сточна храна: више од 1.000 тона
Информације о свим учесницима на тржишту, пољопривредним произвођачима и трговцима, да доносе пословне одлуке у складу са информацијама са тржишта, а које се односе на производњу и трговину, док креаторима пољопривредне политике служи као индикатор за покретање механизама тржишних интервенција. Систем има за циљ да повећа тржишну ефикасност, конкурентност и подстакне фер конкуренцију тако што ће осигурати да поуздане информације о цијенама буду доступне свим заинтересованим странама. Као такав доприноси одржавању стабилности у пољопривредном сектору док са друге стране представља један од кључних корака у испуњавању обавеза у оквиру приступних преговора са ЕУ који се односе на пољопривреду и рурални развој чији је циљ усаглашавање са Заједничком политиком Европске уније.
Контакт е-маил: mirsad.spahic@mpsv.gov.me i vuceta.dukic@mpsv.gov.me