- Влада Црне Горе
Потпредсједник Марковић говорио на промоцији књиг...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Потпредсједник Марковић говорио на промоцији књиге „Конвенција за заштиту људских права и темељних слобода у пракси Еуропског суда за људска права“ проф. др Јасне Омејец
Објављено: 26.04.2013. • 18:14 Аутор: Биро
Излагање потпредсједника Владе и министра правде Душка Марковића на промоцији књиге „Конвенција за заштиту људских права и темељних слобода у пракси Еуропског суда за људска права“ проф. др Јасне Омејец, предсједнице Уставног суда Републике Хрватске
Поштоване колеге,
Даме и господо,
Древна мудрост каже да је знање једна од ствари која се умножава онда када се дијели. Наизглед парадоксално, али истинито. То нам потврђује искуство оних који знање посједују и предају, као и оних који знање требају и примају. Потврди те истине присуствујемо и данас, представљајући књигу нашег пријатеља, познатог правног теоретичара и практичара, имена чувеног у Хрватској, региону и Европи - госпође Јасне Омејец.
Пред нама је дјело обимно онолико колико је његов писац богат знањем и искуством, како на пољу јурисдикције, тако и у области јуриспруденције. „Конвенција за заштиту људских права и темељних слобода у пракси Европског суда за људска права“, наслов је који, на први поглед, дјелује уопштено, али асоцијативност поднаслова „Стразбуршки ацqуис“, подсјећа нас на оно што, у посљедње вријеме, рекао бих, многи заборављају, а то је - да је правна тековина Савјета Европе органски дио правне тековине Европске уније. Но с друге стране, оно што се налази између корица ове књиге подсјећа нас на све оне вриједности, стандарде и механизме који Савјет Европе чине цивилизацијском тековином нашег континента, а Европски суд за људска права у Стразбуру – Уставним судом Европе суи генерис.
Књига која је пред нама истовремено је водич кроз архитектуру најстарије паневропске организације, паноптикум праксе Европског суда за људска права, уџбеник о конвенцијском праву за све генерације и профиле правника, али и штиво које има димензију правне књижевности и историографије, живо свједочећи да живот одувијек креира право, онолико колико право регулише живот.
Иако је књига намијењена првенствено правницима у Републици Хрватској, она по својој вриједности превазилази националне границе, будући употребљива и корисна у свим земљама Западног Балкана, чији правни системи припадају истој правној традицији. Зато дјело Јасне Омејец у Црној Гори дочекујемо изразима добродошлице, топло га препоручујући судијама, тужиоцима, адвокатима, правним теоретичарима и студентима правних наука, али и свима који су заинтересовани за историју, актуелни тренутак и визију Европског суда за људска права, као и утицај његове праксе на систем заштите људских права и слобода.
Прибројивши је постојећој литератури о Европском суду за људска права у Црној Гори, сигурни смо да ће књига Јасне Омејец допринијети јачању свијести о људским правима, односно обавези њихове заштите и промоције, прије свега на националном нивоу. Другим ријечима, вјерујемо да ће ово дјело бити снажан замајац процесу едукације правника о конвенцијском систему, на којем, у границама могућег, посвећено раде Центар за едукацију носилаца правосудне функције и Заступник Црне Горе пред Европским судом за људска права, испуњавајући тако препоруке из Интерлакенске декларације о будућности суда у Стразбуру.
Драге колеге,
Дозволите ми да овом приликом поновим да Црна Гора принципијелно подржава све активности усмјерене на јачање конвенцијског система, као темеља владавине права, суштинске демократије и заједничког европског идентитета. Снажно подржавамо начело субсидијарности, у складу са којим суштински значај има претходна заштита људских права на националном нивоу кроз систем дјелотворних правних љекова. Такође сматрамо да је грађанима неопходно приближити услове прихватљивости представки пред Судом, што ће допринијети смањењу неоснованих представки. Подржавамо и друге мјере које имају за циљ унапрјеђење ефикасноти суда у Стразбуру.
То нећемо постићи ако не унаприједимо знање о конвенцијском систему и пракси Суда у Стразбуру. Ако не унаприједимо свијест о томе да је заштита људских права наша обавеза, а да пресуде Европског суда за људска права нијесу одлуке против државе, него акти у корист државе.
Хвала госпођи Омејец што је са нама подијелила знање о овој проблематици. Сада су на реду они којима је то знање потребно.
Захваљујем.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?