Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана конференција "Како до одрживе будућности у Црној Гори"

Објављено: 26.04.2013. 22:24 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

 

 

 

 

 

Говор министра Бранимира Гвозденовића:

"Уважене екселенције,

Поштоване даме и господо,

Желим прије свега да се захвалим свима који су издвојили вријеме и напоре да присуствују данашњој Конференцији, чија је тема од кључног интереса за будући развој Црне Горе. Дозволите ми да се на почетку свог излагања првенствено захвалим УНДП-у, који је спровео консултације ,,Реци какву Црну Гору хоћеш!“ и на тај начин допринио да се кроз приступачан и интерактиван начин организује промишљање црногорских грађана о одрживој будућностии какву они желе за Црну Гору.

Овај Извјештај биће двоструко користан и важан за Црну Гору.

Прво, као што знате, Црна Гора активно учествује у свим кључним међународним процесима. Као резултат широког консултативног процеса у коме су вођене припреме, Црна Гора је била активан учесник конференције Рио+20, која је одржана у јуну прошле године и која представља најважнији свјетски догађај за област одрживог развоја који је дао смјернице за развој свих земаља за наредни десетогодишњи период. Наша припрема, али и састав делегације Црне Горе (који је обухватао и представнике невладиног и пословног сектора, као и министра финансија и одрживог развоја) рефлектовао је наше схватање да се одрживи развој тиче свих нас, да његово спровођење захтијева јака партнерства свих друштвених структура, односно да се мандат за његово спровођење не налази само у једном Министарству.

Закључке са Рио+20 имамо данас преведене и на наш језик, за шта посебну захвалност дугујемо НВО Еxпедитио, чија представница је била и чланица Делегације Црне Горе у Рију. Један од закључака из Рија је одлука да се израде Циљеви одрживог развоја који ће бити мјерљиви и универзални, али који уважавају националне разлике и који ће служити као мјерило свих земаља у постизању интегралног концепта одрживог развоја. Црна Гора учествује, заједно са Словенијом, у раду Отворене радне групе УН-а која има задатак да изради ове Циљеве. Извјештај ,,Реци какву Црну Гору хоћеш!“ ће, свакако, служити као један од полазних докумената за дефинисање става Црне Горе у оквиру ове Радне групе.

Са друге стране, на националном нивоу, Извјештај ће бити кључан инпут за ревизију Националне стратегије одрживог развоја као кровног развојног документа Црне Горе са којим се усаглашавају све секторске политике. Црна Гора је била прва земља у региону која је усвојила Националну стратегију одрживог развоја још 2007. године. Стратегија, која је рађена у сарадњи са међународним партнерима, укључујући и УНДП у Црној Гори, припремљена је у широком партиципативном процесу и осликава тадашњи друштвени консензус свих друштвених структура.

Одрживи развој Црне Горе Стратегијом је утемељен на балансу три стуба: економског, друштвеног и заштити животне средине и природним ресурсима. Након пет година спровођења Стратегије и њеног Акционог плана, можемо да закључимо да је Црна Гора у великој мјери успоставила институционални и стратешки оквир за област политике одрживог развоја, али да постоје значајни изазови у њиховом спровођењу на терену. Одрживи развој представља стратешки приоритет Владе Црне Горе, и због тога је нужно да у овој фази иновирамо ту посвећеност у складу са најновијим глобалним праксама и стандардима и да дефинишемо начине превазилажења изазова које смо идентификовали у овом периоду.

Поред тога што ће се ослањати на стратешка европска и УН документа, иновирана Стратегија одрживог развоја биће утемељена на данас доминанто присутним развојним концептима и развојним механизмима као што су зелена економија, друштвена одговорност, ефикасно коришћење ресурса, информационе технологије, уз хоризонтално позиционирање питања климатских промјена, као и науке, образовања и истраживања у односу на све релевантне приоритетне области одрживог развоја Црне Горе.

Ревидирана Стратегија радиће се за период 2014-2020. године са циљем да пружи одговор на једно од основних питања нашег друштва – шта равнотежа три стуба одрживог развоја значи у пракси за Црну Гору при доношењу свакодневних одлука сваког грађанина и оних којима су грађани повјерили да у њихово име воде даљи развој Црне Горе. Као кључни резултат, Стратегија треба да дефинише дугорочне циљане вриједности на чије спровођење ће Црна Гора да се обавеже до 2020. односно 2030. године и који ће бити основ за планирање краткорочних и средњорочних приоритетних мјера и активности. Европска унија је дефинисала 5 таквих вриједности за период до 2020. године (који се тичу повећања запослености, додатног улагања у науку и истраживање, одрживости по питању климатских промјена и развоја енергетског сектора, побољшања образовног система као и борби против сиромаштва и социјалне инклузије) које ће бити смјерница и за дефинисање циљаних вриједности на националном нивоу.

Стратегија и својом структуром треба да ослика интегрални приступ развоју као једином начину за достизање одрживог развоја насупрот досадашњем одвојеном третирању секторских политика. Иновирану Стратегију чиниће и Акциони план који ће дефинисати мјере за системско унапрјеђење финансијских и регулаторних механизама за спровођење одрживог развоја (укључујући и систем јавних набавки); побољшање функционисања институционалног система за одрживи развоји као и спровођење одрживог развоја кроз изабране стратешке развојне пилот пројекте који на интегративан начин осликавају суштину концепта одрживог развоја.

Морамо схватити да је одрживи развој једини излаз из постојеће кризе и једини пут ка благостању и одрживој конкурентности који се постиже путем дугорочног планирања, увезивања постојећих процеса и преусмјеривања фокуса на развој људског капитала утемељеног на поштовању природних лимита које има Планета, али и ограниченог простора Црне Горе као нашег најзначајнијег ресурса.

Полазећи од комплексности изазова са којима се суочавамо и важности ових тема, задовољство ми је да данас, и званично, лансирам почетак процеса ревизије Националне стратегије одрживог развоја Црне Горе.

Још једном желим да истакнем напоре и допринос УНДП-а чији рад показује значајне предности увезивања различитих стратешких процеса у оквиру система Дјелујући као један. Сарадња на ревизији Стратегије одрживог развоја само је један од таквих примјера.

Хвала.

Желим вам успјешан дан!"

Овдје можете преузети аудио изјаве:

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?