Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Изјава помоћнице министра за тржиште рада и запошљавање Аријане Николић Вућинић агенцији Мина бусинесс

Објављено: 29.04.2013. 20:40 Аутор: МРСС

Изјава помоћнице министра за тржиште рада и запошљавање Аријане Николић Вућинић агенцији Мина бусинесс

Веће запошљавање домаће радне снаге је један од постављених приоритета Владе Црне Горе.
Тржиште рада Црне Горе карактерише сезонско запошљавање које се огледа у већем запошљавању странаца у односу на домаћу радну снагу. Управо се све активност усмјеравају у циљу измјене овакве праксе, односно у циљу већег запошљавања домаће радне снаге на сезонским пословима.

Министарство рада и социјалног старања ће у сарадњи са Заводом за запошљавање кроз континуирану комуникацију са послодавцима сагледати њихове будуће потребе за радном снагом и спроводити одређене активности из домена активних мјера запошљавања. Такође, стимулисаће се запошљавање младих кроз додјеле одређених субвенција послодавцима за њихово запошљавање. Влада Црне Горе ће такође сагледати могућност обезбијеђивања дијела средстава у циљу смањивања трошкова које намјеће то запошљавање. Уједно, Завод ће за одређени број лица, током предсезоне спровести обуке за стицање основних вјештина за рад у вријеме туристичке сезоне у циљу повећања запошљавања младих и незапослених током љетње сезоне.

Ове активности су резултат Анализе потреба за радном снагом током туристичке сезоне, коју је разматрала (урадила/усвојила) Влада Црне Горе. Анализа је имала за циљ да се, у непосредном контакту са послодавцима, утврди оквирна потребу за радном снагом за вријеме туристичке сезоне и створе услови за све веће запошљавање домаће радне снаге. У ту сврху, Завод за запошљавање је спровео анкету о потреби за радном снагом. Анкетирано је 274 послодавца у приморском региону за 74 занимања, односно послова који су најзаступљенији у периоду туристичке сезоне.
Анкета је између осталог показала да, код већине послодаваца, квалификациона структура запослених током сезоне није од пресудног значаја, да није неопходно радно искуство осим код неких занимања, као и да послодавци претежно за вријеме сезонског рада обезбијеђују смјештај и исхрану.

Такође, запошљавање у области угоститељства и трговине у вријеме туристичке сезоне утиче и на веће запошљавање и у другим дјелатностима у том периоду као нпр. у области саобраћаја, административне и помоћне дјелатности, дјелатности забаве и рекреације и другим услужним дјелатностима.

Имајући у виду околност да је квота радних дозвола у 2013. години знатно нижа од утврђене у 2012. години, те да послодавци, у оквиру тих квота у овој години не могу обезбједити страну радну снагу по обиму и структури оствареној у претходној години, неопходно је усмјеравање ка запошљавању домаће радне снаге.

У складу са добијеним подацима, Завод за запошљавање Црне Горе ће спровести поменути пројекат обуке, за одређени број лица, у циљу обезбјеђивања услова за што веће запошљавање домаће радне снаге на сезонским пословима, стицања потребних знања и вјештина, као и радног искуства. Међутим, да би овај циљ био остварен неопходно је и веће укључивање послодаваца, с аспекта њиховог благовременог планирања потреба за радном снагом током туристичке сезоне. Благовременим исказивањем потреба створила би се већа могућност да се лица која се налазе на евиденцији незапослених благовремено обуче и буду конкрентна за запошљавање током сезоне.

 

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?