- Влада Црне Горе
Министарство финансија САОПШТЕЊЕ: Још интензивнија рационализација код ја...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
САОПШТЕЊЕ: Још интензивнија рационализација код јавних предузећа и установа чији је већински власник Држава
Објављено: 16.05.2013. • 23:53 Аутор: Ивона Михајловиц - администратор
Кабинет Потпредсједника Владе за економску политику и Министарство финансија су припремили анализу политике зарада и потрошње у јавним предузећима и акционарским друштвима у којима је већински власник Држава, која је разматрана и усвојена на данашњој сједници Владе Црне Горе.
Анализа је показала да су зараде руководећих кадрова у већини јавних установа и предузећа у којима Држава има већинско власништво и даље значајно високе у односу на просјечну зараду у Држави, те да постоји неуслађеност распона коефицијената са распоном коефицијената у државној управи. Такође је установљено да постоји одређени број предузећа која нијесу у потпуности поступила по закључцима Владе Црне Горе, са сједнице од 25. априла 2012. године, односно да је код већине извршено ограничење зарада само за извршне директоре, док се зараде осталих чланова менаџмента нијесу мијењале.
Имајући у виду претходно и са циљем даље рационализације потрошње у државним предузећима, као и повећања ефикасности и утврђивања евентуалних технолошких вишкова, на данашњој сједници Владе је договорено да је неопходно извршити смањење зарада и ускладити их са просјечним зарадама у Држави.
С тим у вези, Влада је задужила јавне установе и предузећа у којима Држава има већинско учешће у власништву да, у својим општим актима, утврде највиши износ зараде који, за руководеће лице (извршног директора), не може бити виши од двије просјечне зараде у Држави у претходној години. Зараде запослених у рангу нижем од извршног директора (помоћника директора, директора сектора, савјетника) не могу бити веће од једне ипо просјечне зараде у Држави за претходну годину.
Такође су поменута предузећа задужена да ускладе зараде запослених који не припадају менаџменту, односно да се, сходно правилницима о организацији и систематизацији, коефицијенти запослених буду усклађени са распоном коефицијената у државној управи, имајући у виду висину просјечне зараде у Држави, са једне стране, и висину зарада руководећих лица, са друге стране.
Осим смањења издатака за лична примања, јавне установе и предузећа су задужена да изврше рационализацију свих дискреционих расхода, односно расхода који се односе на службена путовања, коришћење службених возила, ауторске хонораре, консултантске услуге итд.
Влада је, такође, за предузећа у којима је Држава власник у учешћу 100% прецизирала обавезу да вишак прихода над расходима, у износу од 70%, трансферишу у Буџет Црне Горе. У случајевима гдје је Држава има мањи удио, дата је препорука да се уплаћује износ добити пропорционално удјелу власништва.
Чланови Владе су утврђене мјере означили као кризне и привремене и истакли да оне остављају простор да се, у оним предузећима која остварују позитивне пословне резултате, кроз институт бонуса, могу наградити заслуге и креативност.
ПР СЛУЖБА МИНИСТРАСТВА ФИНАНСИЈА
Везани чланци:
Обавјештење 03.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?