Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Тирана: Потписан Меморандум о разумијевању за подршку и сарадњу у реализацији Транс- јадранског и Јонско–јадранског гасовода

  

Потпредсједник Владе и министар вањских послова и европских интеграција Игор Лукшић потписао је данас у Тирани Меморандум о разумијевању за подршку и сарадњу у реализацији Транс-јадранског и Јонско–јадранског гасовода. Документ који су данас у Тирани потписали високи представници Владе Црне Горе, Босне и Херцеговине, Албаније и Хрватске у присуству предсједника Владе Републике Албаније Сали Берише, представља међународно-правни оквир за политичку подршку реализацији поменутих гасовода.

Потпредсједник Лукшић након церемоније потписивања казао је: „Изградња гасовода која је предмет овог Меморандума има стратешку важност за наше земље. Међусобним умрежавањем и повезивањем са другим системима за снабдијевање гасом, наши енергетски извори ће бити разноврснији, многобројнији, а енергетски системи стабилнији и одрживији. Надаље, пројекат је, не само шанса за гасификацију наше земље, већ и шанса Црне Горе за пласман сопствених извора гаса, уколико се пројекције стручњака и досадашња истраживања подморја покажу оправданим.“

Лукшић је казао да добра динамика процеса интеграција Региона и његов бржи укупан развој захтијевају сарадњу по свим питањима од заједничког интереса. „Управо данас смо потврдили да таква сарадња даје резултате који имају потребну снагу да свака од наших земаља напредује на путу сопственог развоја, чији пројекти се поклапају са интеграционом агендом наших земаља“, казао је Лукшић.

Меморандумом се предвиђа пружање подршке држава потписница Меморандума, у развоју, финансирању и реализацији ТАП и ИАП цјевовода, припремању унутрашњих тржишта за пријем гаса из Азербејџана и Каспијског региона, и интерконекцији ИАП-а са ТАП-ом. Државе потписнице су дале пуну подршку пројектима ТАП и ИАП и тако исказале подршку циљевима Европске уније у вези са диверсификацијом транспортних рута и сигурности снабдијевања широм Европе.

Пројекат Јонско-јадранског гасовода има за циљ увезивање гасном мрежом земаља Балкана. Планирано је да гасовод повеже Фиеру (Албанија) са Сплитом (Хрватска), пролазећи кроз територије Црне Горе и БиХ. Укупна дужина гасовода би износила 530 км, док је укупна инвестиција пројекта процијењена у износу од 610, 5 мил. еура.

Енергетском стратегијом Црне Горе ИАП је препознат као водећа опција за гасификацију Црне Горе и шанса за пласман сопственог гаса за који се очекује да ће бити откривен у подморју Црне Горе.

Транс-јадрански је гасовод дуг 520 км који преко Грчке, Албаније, Јадранског мора и италијанске области Пуља омогућава транспорт гаса из Каспијског мора у Западну Европу. Пројекат је усмјерен на повећање сигурности понуде, као и диверсификацију понуде гасом за европска тржишта.

Интерконекцијом ИАП гасовода са ТАП гасоводом отвара се могућност снабдијевања земаља Балкана са гасом из Азербејџана и Каспијског региона, што води даљем побољшању сигурности и диверсификацији у снабдијевању гасом, побољшању гасне инфраструктуре земаља Балкана и развоју других сличних пројеката.

Потпредсједник Лукшић током боравка у Тирани, имао је и сусрет са предсједником Владе Сали Беришом. Том приликом је оцијењено да су односи измедју двије земље одлични, а посебна пажња је посвећена завршетку изградње пута Плав-Подгорица, који је од великог значаја за повезивања сјевера Црне Горе и Албаније. Потпредсједник Лукшић се јос једном заложио за адекватно представљање црногорске мањине у Државном комитету за мањине Републике Албаније. Током састанка било је ријечи о регионалним иницијативама које треба да допринесу бољем заједничком наступу и дјеловању у контексту европских интеграција и економског развоја.

МИНИСТАРСТВО ВАЊСКИХ ПОСЛОВА
И ЕВРОПСКИХ ИНТЕГРАЦИЈА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?