Споразуми
Црна Гора је потписала и примјењује одређени број споразума о слободној трговини којима је, кроз повлашћенији третман, омогућен повољнији приступ тржиштима како за индустријеске тако и за одређене пољопривредне производе (укључујући и производе рибарства), зависно од споразума о ком је ријеч.
хттпс://www.гов.ме/цланак/споразуми-о-слободној-трговини
Споразумима о слободној трговини дата је могућност не само бесцаринског увоза у Црну Гору, већ и бесцаринског извоза црногорских производа на тржишта држава са којима су споразуми потписани. Додатно, овим споразумима је омогућено и лакше стицање црногорског поријекла, кроз примјену тзв. кумулације поријекла (билатерална и дијагонална), што представља развојну шансу за наше произвођаче и извознике који имају интенције да извозе производе поријеклом из Црне Горе.
Споразум ЦЕФТА 2006
Споразумом ЦЕФТА 2006 (Централ-Еуропена Фрее Траде Агреемент), од 2010. године трговина пољопривредним пороизводима (укључујући и производе рибарства) је потпуно либерализована између потписница Споразума – ЦЕФТА страна хттпс://цефта.инт/.
Споразум ЦЕФТА 2006 није само класичан Споразум о слободној трговини, већ је и стуб регионалне сарадње и процеса интеграција држава Западног Балкана, којим је поред либерализације трговине, прописан и низ правила која су везана за мерђусобно олакшавање пристпа ЦЕФТА тржишту. Поред тога, ЦЕФТА Споразум је један од стубова за спорвођење Агенде Берлинског процеса Тхе Wестерн Балканс' Берлин процесс: А неw импулсе фор регионал цооператион | Тхинк Танк | Еуропеан Парлиамент (еуропа.еу) и Плана раста за Западни Балкан Гроwтх План фор тхе Wестерн Балканс - Еуропеан Цоммиссион (еуропа.еу), који представљају додатни импулс за јачање регионалне сарадње и убрзање процеса придруживања земаља Западног Балакана Европској унији. Наиме, у циљу приближавања тржишту Европске уније и узајамне хармонизације прописа везаних за трговину између ЦЕФТА Страна, те испуњавању одредаба везаих за трговинске олакшице - саставни дио Агенде Берлинског процеса је Акциони план за заједничко тржиште, чији се трговински дио планира и имплементира путем ЦЕФТА Цоммон Регионал Маркет 2021-2024 Доцументс - ЦЕФТА. У дијелу који се односи на пољопривредне производе, ове олакшице се, прије свега, односе на редукцију контрола на граници, размјену документације – најава пошиљке путем ЦЕФТА електронског системма како би се смањило вријеме чекања на граници и убрзала контрола, те убрзање преласка граница за кварљиве производе.
Када је у питању трговина пољопривредним производима, можемо рећи да су Црној Гори највећи трговински партнери управо потписнице овог споразума, како у избози тако и у увозу. Од момента ступања на снагу додатне либерализације трговине пољопривредним производима (2010 година), извоз и увоз из/у ЦЕФТА Страна је значајно порастао.
Иако у широј јавности понекад постоји скептицзам када су у питању предности овог споразума, важно је истаћи да све потписнице Споразума имају јако пуно бенефита, а што се када је у питању Црна Гора и црногорски пољопривредни произвођачи, прије свега односи на повољније услове увоза/набавку роба које се користе приликом заснивања и одржавања пољопривредне производње са једне стране, те стварања шанси за повољнији приступ тим тржиштима и безцарински извоз црногорских производа, са друге стране.
И поред тога што је додатна либеализација на снази дуги низ година, црногорски произвођачи нијесу у потпуности искористилли бенефите овог споразума, што значи да и даље има простора и потенцијала за повећање извоза црногорских производа на ова тржишта и јачања конкурентности наших производа у региону.
Додатно, овај споразум садржи и механизме за рјешавање евентуалних проблема у трговини, па је савјет свим извозницима из Црне Горе да уколико имају одређене препреке у размјени са неким од ЦЕФТА Страна, обавезно о томе обавијесте надлежне ресоре, како би се путем радних тијела и/или билатерално, превазишле евентуалне препреке за које се процијени да има елемената кршења Споразума.
Споразум о стабилизацији и придруживању између Црне Горе и ЕУ
Трговински дио Споразумом о стабилизацији и придруживању са Европском унијом, прописује низ олакшица у међусобној трговини између Црне Горе и Европске уније. Овај споразум је асиметричан у корист Црне Горе, а када су у питању пољопривредни производи црногорског поријекла, омогућен је бесцарински приступ европском тржишту за готово све пољоприврене производе хттпс://еур-леx.еуропа.еу/ЕН/легал-цонтент/суммарy/стабилисатион-анд-ассоциатион-агреемент-wитх-монтенегро.хтмл .
Пољопривредни производи (укључујући и производе рибарства) за које није трговина потпуно либерализована могу се извозити по преференцијалној (сниженој) царинској стопи у оквиру квота које су предвиђене овим Споразумом. Квоте о којима је ријеч се односе на вина и рибу и производе рибарства, а услови међусобне трговине овим производима дефинисани су посебним протоколима/анексима, који су саствани дио Споразума.
За производе анималног поријекла, услови за извоз на тржиште Европске уније су строги и захтјевају низ активности које држава треба испунити како би се нашла на листи одобрених држава за извоз тих производа у ЕУ. Такође, постоје специфични услови које је потребно испунити за извооз одређених врста поврћа. С обзиром да су ови услови искључиво повезани са стандардима безбједности хране, ветерином и фитосаниитарном политиком, лица заинтересована за извоз тих производа требало би да се јаве Управи за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послова (www.гов.ме).
У дијелу који се односи на увоз производа поријеклом из ЕУ, Црна Гора је задржала значајан ниво заштите за најосјетљивије пољопривредне производе који се у Црну Гору увозе, а поријеклом су из ЕУ и то на начин што се за један дио производа примјењује снижена стопа, док су за најосјетљивије производе прописане олакшице (укидање или снижење царинске стопе) у оквиру тзв. преференцијалних квота, чије администрирање и расподјелу врши Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде.
С обтзиром да држава Црна Гора претендује да буде чланица ЕУ и једна је од држава кандидата које су тренутно најближе том циљу, црногорски произвођачи и извозници производа поријеклом из Црне Горе би, у циљу афримације производа из Црне Горе, требали да у наредном периоду усмјере своју пажњу и активности на европско тржиште.
Споразум о слободној трговини са Републико Турском
Црна Гора и Република Турска су 2018. године испреговарале додатну либерализацију међусобне трговине пољопривердним производима, чиме су се стекли услови за извоз одређених пољопривредних производа поријеклом из Црне Горе по сниженој царинској стопи, за до тада јако непроступачно тржиште за пољопривредне производе из других држава, а што се нарочито односило на производе анималног поријекла. Истовремено исрпореговарана је и додатна либерализација за одређене производе поријеклом из Републиек Турске које се увозе у Црну Гору. Режим бесцаринског извоза и увоза, и извоза и увоза по преференцијалној царинској стопи спроводи се у оквиру испреговараних преференцијалних квота.
Обзиром да је овај споразум ступио на снагу тек прије неколико година, наши произвођачи и извозници још увијек нијесу почели адекватно да користе бенефите овог споразума,а посебно у дијелу који се односи на извоз из Црне Горе. Важно је истаћи да је овим споразумом испреговаран изузетно повољан третман за вино и производе анималног поријекла (месо и прерађевине од меса) те је ово нкада неприступачно тржиште због јако високе царинске заштите, постало достижно нашим заинтересованим произвођчима/извозницима. Црна Гора је једина држава која је успјела да испреговара и добије преференцијалну квоту за извоз димљеног и сушеног говеђег меса на ово тржиште. Субјектима заинтересованим за извоз ових производа на тржиште Републиек Турске, савјетујемо да се обрате Управи за безбједниост хране, ветерину и фитосанитарне послове, како би се обезбједили услови за извоз у складу са стандардима те државе Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послова (www.гов.ме).
Споразум о слободној трговини са ЕФТА државама
Споразумом о слободној трговини са ЕФТА државама хттпс://www.ефта.инт/, омогућен је преференцијални третман за извоз одређених пољопривредних производа на тржишта Швајцарске, Норвешке, Исланда и Лихенштајна. Овим споразумом није успостављена униформна међусобна либерализација са свим државама чланицам, већ постоје посебне одредбе и изузећа за сваку ЕФТА страну, зависно од птоизвода и/или групе производа. Детаљи се могу наци на линку: споразум-ефта-лат-агреемент-ефта-лат.пдф.
Споразум о слободној трговини са Украјином
Црна Гора примјењује и Споразум о слободној трговини са Украјином, који се може наћи на сљедећем линку хттпс://wапи.гов.ме/download-превиеw/б7830а6е-б463-4б0ф-94цц-6цдб8а6ц7693?версион=1.0 .
Дијагоналана кумуалција поријекла
За све горе поменуте споразуме примјењива је тзв. дијагонална кумулација поријекла, што продставља посебну олашицу у стицању црногорског поријекла коју су поједини произвођачи из Црне Горе и искористили и на тај начин афирмисали извоз црногорских производа.
Детаљне информације о бенефитима, могу се добити у Управи царина, која је надлежна за преференцијално поријекло робе прописано споразумима и услове стицања истог хттпс://www.гов.ме/управацарина.