Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Одржан Округли сто “Изазови у имплементацији ЕУ прописа у области животне средине”

Објављено: 28.05.2013. 18:30 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Министарство одрживог развоја  и туризма, у сарадњи са Привредном комором Црне Горе и Заједницом општина Црне Горе, 27. маја текуће године организовало је у просторијама Привредне коморе  Округли сто на тему “Изазови у имплементацији ЕУ прописа у области животне средине”, намијењен највишим структурама локалних самоуправа.

На састанку су учествовали:

 Далиборка Пејовић, Државна секретарка у Министарству одрживог развоја и туризма,

 Ивана Војиновић, Генерална  директорица   за област животне средине у Минстарству одрживог развоја и туризма и шефица радне групе за преговарачко поглавље 27,

 Синиша Станковић, Генерални директор за управљање отпадом и комунални развој у Министарству одрживог развоја и туризма,

 Миливоје Јуришић, Секретар преговарачке групе о приступу Црне Горе ЕУ,

 Иван Савељић, потпредсједник Привредне коморе Црне Горе,

 Рајко Голубовић, Генерални секретар Заједнице општина Црне Горе.

Овај округли сто представља наставак сарадње Министарства одрживог развоја и туризма и  Привредне коморе Црне Горе у области животне средине, изузетно захтјевног сегмента у процесу преговарања Црне Горе са Европском унијом.

Државна секретарка у Министарству одрживог развоја и туризма, Далиборка Пејовић, је указала  да је Привредна комора  Црне Горе одавно препозната као најбољи механизам осмишљавања здраве и праве комуникационе стратегије према оним циљним групама које су неопходне да би Црна Гора благовремено, и на прави начин,  извршила обавезе из ове области.

Пејовић је мишљења да је одређени број општина  на добром путу да усвоје стандарде у области животне средине, док један дио општина још увијек  не посједује  довољно капацитета  за адекватну  имплементацију прописа из ове области. У том погледу, неопходно је приступити детаљној анализи стања сваке локалне управе и њихових могућности, као веома важне  логистике преговарачког процеса.

Генерална  директорица  за област животне средине у Минстарству одрживог развоја и туризма и шефица радне групе за преговарачко поглавље 27, Ивана Војиновић, истакла је изазов преговарачког процеса у области животне средине, имајући у виду чињеницу да ово преговарачко поглавље обухвата близу 700 прописа и чини трећину свеукупне правне тековине Европске уније, те да је у циљу имплементације ових прописа неопходно оснажити административне капацитете и уложити значајна финансијска средства.

Војиновић је указала да се у већини општина  углавном једна особа бави питањима заштите животне средине, те у наредном периоду треба ићи у правцу ангажовања и мобилисања довољног броја људи који ће радити на тим пословима. Такође, она је упознала присутне да је од стране Европске комисије, током билатералног скрининга за поглавље 27, сугерисано и указано на  значај постојања јаке еколошке инспекције, што представља једну од кључних карика  за успјешну примјену  европских стандард у овој области.

Генерални директор за управљање отпадом и комунални развој у Министарству одрживог развоја и туризма, Синиша Станковић, сматра нужним реформу сектора за комуналне дјелатности, дефинисање политика у овој области које ће уважити специфичности Црне Горе, јачање комуналних предузећа и постизање одрживости у пружању комуналних услуга. Он је, такође,  оцијенио да је један од лимитирајућих фактора, када је у питању управљање отпадом, стандард грађана.

Секретар преговарачке групе о приступу Црне Горе ЕУ, Миливоје Јуришић, указао је  да је улога локалних самоуправа изузетно важна за заштиту животне средине, која представља једну од најзахтјевнихих политика ЕУ у процесу приступних преговора.  Основна претпоставка за  рјешавање проблема заштите животне средине је постојање одређених капацитета локалне самоуправе, и јасно дефинисање њене улоге, како би свака општина могла максимално допринијети заштити животне средине. С тим у вези, Јуришић је истакао да је један од највећих изазова који се поставља пред локалне самоуправе  преношење и имплементација ЕУ прописа који се односе на област  управљања  отпадом.

Иван Савељић, потпредсједник Привредне коморе Црне Горе, осврнуо се на чињеницу да се око три четвртине норми примјењује на локалном нивоу, па је из угла Привредне коморе веома важно да, зарад унапређења пословног амбијента на нивоу општина, што прије отпочнемо сагледавање изазова који интеграције стављују пред нас. Ово су питања око којих морамо водити сталан и отворен дијалог, учећи једни од других, пратећи оно што нам говоре искуства земаља партнера и трудећи се да синергетски долазимо до средстава који се могу добити од Европске уније за рјешавање отворених питања и уређивање ове комплексне области.

Генерални секретар Заједнице општина Црне Горе, Рајко Голубовић,  саопштио  је да  питање заштите животне средине задире у све сфере економског и друштвеног развоја, те да укључивање локалне власти у процес европских интеграција подразумјева, између осталог, способност и могућност њених органа да примјене норме правног поретка којима се директно рјешавају питања из њихове надлежности.

Након уводних излагања, услиједила је дискусија, током које су представници општина указали на  проблеме са којима се суочавају у области заштите животне средине, прије свега, у области  управљања отпадом.

Закључак свих учесника Округлог стола јесте да је неопходно наставити са континуираним дијалогом и размјеном информација,  како са привредом, тако и са локалном заједницом, како би заједничким дјеловањем, на прави начин, изашли у сусрет обавезама које изискује ово преговарачко поглавље.



Да ли вам је садржај ове странице био од користи?