Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Министарство здравља почеће 1. јуна имплеменетацију скриниг програма за рано откривање карцинома дебелог цријева

Објављено: 31.05.2013. 23:44 Аутор: ПР служба

Министарство здравља почеће 1. јуна имплеменетацију скриниг програма за рано откривање карцинома дебелог цријева, а до краја године реализоваће се и скрининг програми раног отркивања грлића материце и дојке.

Примјеном ових скрининга,може се смањити смртност и побољшати квалитет живота, под условом да је ефикасна, приступачна и прихватљива терапија доступна свима којима је потребна према резултатима скрининга.

Рано откривање болести значи успјех и изљечење. Од свих поремећаја здравља, становништво Црне Горе највише је оптерећено хроничним незаразним болестима. Водећи узроци смрти у нашој земљи су кардиоваскуларне и малигне болести и готово су идентични водећим узроцима смрти у развијеним дијеловима свијета, првенствено државама Европе. У оквиру Стратегије за превенцију и контролу хроничних незаразних болести дате су основне смјернице за свеобухватни и координисани одговор на све већу заступљеност незаразаних болести у националној здравственој патологији, те стога Министарство здравља активно учествује у акцијама промоције здравих стилова живота и превенције болести.

У циљу успјешног лијечења започет низ пројеката којима је осавремењена опрема за дијагностику и лијечење најтежих болесника.   Истовремено, школујемо љекаре и уводимо нове процедуре у лијечењу и третману обољелих. Промовишемо здраве стилове живота, трудимо се да едукујемо становништво, а полазни сегмент у свему томе су национални програми и стратегије као кровни елементи развоја здравствене мисли.

Министарство здравља иницирало акцију смањивања количине соли у намирницама посебно у хљебу у току самог процеса производње и навела да је у току израда  Интревентне судије откривања исхемичне болести срца код пацијената са хипертензијом.

Пројекат ће трајати од 2013. до 2016. године на територији општина Бар, Подгорица и Беране са циљем да се након његовог завршетка формирају Центри за контролу хипертензије. На тај начин ће се развити програми превенције и контроле повишеног крвног притиска за јужни, сјеверни и централни дио земље. Високо учешће кардиоваскуларних и малигних обољења у структури морталитета одсликава ризично понашање популације.

Свјесни смо да смо током живота изложени бројним ризицима који могу утицати на настанак разних болести. Конзумирање алкохола, пушење, неправилна исхрана, физичка неактивност, али и дејство фактора из спољне средине умногоме повећавају ризик оболијевања. Важно је избјећи све могуће факторе, мијењањем навика и односа према свом здрављу. Очување и унапређење здравља представља наш стратешки циљ, јер снага једне државе лежи управо у здрављу њеног становништва.

У земљама Европске уније за 2010. годину, кардиоваскуларни морталитет износио је 42%. У земљама ЕУ у укупном морталитету за особе млађе од 75 година од КВБ умире 42% жена и 38% мушкараца.

У Црној Гори од КВБ умре 10 % више особа , за особе млађе од 75 година од КВБ умире у нашој земљи 52 % жена и 48% мушкараца. И са карциномом је слично. Послије болести срца и крвних судова, карцином представља највећи узрок оболијевања и умирања људи како у свијету тако и у нашој земљи. Према анализама Свјетске здравствене организације, преко 22 милиона људи у свијету болује од те болести. Сваке године региструје се 11 милиона новообољелих, од чега 60 % у земљама у развоју. Код нас је према посљедњим званичним подацима Института за јавно здравље Црне Горе проценат смртности од малигних неоплазми износио 15,2 %. У укупном морталитету учешће мушкараца је значајније изражено у односу на жене - 504 мушкарца, односно 387 жена.

Црногорски Телеком се, у складу са својом друштвеном одговорношћу и етичким принципима пословања, прикључио акцији Министарства здравља  на спречавању болести и очувању здравља грађана.

Телеком је омогућио да се позове преко 13 хиљада грађана, како би се информисали о превентивним прегледима. Позивање на бројеве телефона фиксне и мобилне мреже Телекома почиње сјутра, а обухваћени су грађани из 14 црногорских општина. На тај начин Телеком још једном показује бригу и посвећеност  заједници и области здравства, са жељом да се унаприједи систем превенције и здравствене заштите у Црној Гори.

Предвиђено је да се овај вид сарадње и подршке настави и убудуће, у акцијама за рано откривање болести. Осим телефонских позива у наредним фазама би требало да грађанима буду упућене и смс поруке са позивом да се одазову оваквим иницијативама како би на најбољи начин водили бригу о свом здрављу.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?