Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање на текст објављен на порталу Вијести ''Истиномјер: Саша Радовић обећавао у име других, Гвозденовић говорио неистину'', од 7. јуна 2013. године

Објављено: 10.06.2013. 21:18 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Поводом текста који је објављен на порталу Вијести и нетачних тврдњи Истиномјера да је министар Бранимир Гвозденовић говорио неистину, очекујемо да је најмање што Министарство одрживог развоја и туризма и министар Гвозденовић могу добити извињење.

Црна Гора је једина туристичка дестинација на Медитерану и једна од ријетких у свијету, која је и за вријеме економске и финансијске кризе наставила да биљежи раст.

Подаци које је министар Гвозденовић изнио у јавност су преузети са званичног веб сајта Свјетског Савјета за туризам и путовања (WТТЦ) и односе се на период од 2009. године до данашњег дана, у шта се можете увјерити увидом у податке WТТЦ-а које Вам достављамо:

Црна Гора од 2009. године константно биљежи раст удјела туризма и путовања у бруто друштвеном производу (ГДП). Свјетски Савјет за туризам и путовања је претходне године нашу дестинацију сврстао међу 5 најбрже растућих туристичких дестинација у свијету. Осим тога према истраживању WТТЦ-а Црна Гора ће у периоду од 2013. – 2023. години бити друга набрже растућа туристичка земља у свијету, са аспекта прогнозираног раста удјела туризма у укупном друштвеном производу, раста инвестиција и раста запослености у овој привредној грани. Предвиђа се да ће до 2023. године бруто друштвени производ генерисан директно и индиректнто туризмом износити 34,4% укупног друштвеног производа.

У циљу обезбјеђења услова за што квалитетније позиционирање Црне Горе као туристичке дестинације у међународним оквирима, као и ради објективног сагледавања реализованих, с једне и планираних активности с друге стране, неопходно је установити и примјењивати упоредиве статистичке податке.

Такође, као предуслов за реално утврђивање и пројектовање циљева економске политике и доношење исправних пословних одлука потребно је утврдити и користити поуздану статистичку базу усклађену са међународним стандардима и моделима примјене података.

У том смислу, од 2003. године уз сарадњу са МОНСТАТ-ом и Централном банком Црне Горе, као и са Свјетским савјетом за путовања и туризам (WТТЦ) и Институтом за предвиђања и прогнозе „Оxфорд Ецономицс”, Министарство континуирано предузима активности на унапријеђењу статистичке методологије у дијелу праћења туристичког промета и ефеката од туризма као привредне гране која, директно и индиректно мултиплицира те позитивне резултате. Исход поменуте сарадње су годишњи извјештаји о сателитском обрачуну ефеката сектора туризма и путовања.

Свјетски савјет за туризам и путовања, уз подршку Института за предвиђања и прогнозе „Оxфорд Ецономицс” припрема годишње извјештаје сателитског обрачуна ефеката туризма за 184 земље у којим је туризам приоиртетна привредна грана. На тај начин створен је јединствен, унифициран модел упоредних података за све туристичке државе.

С тим у вези, сходно извјештајима Свјетског савјета за туризам, и упоредбом података појединих држава које су обрађене на истовјетан начин, уочава се индикатор „потрошња страних туриста”, (један од основних индикатора за обрачун прихода од туризма) који када се упоређујемо са Албанијом, Хрватском, Шпанијом и Малтом, јесте индикатор који биљежи позитиван тренд од 2007. године једино у Црној Гори.

Такође, напомињемо да је у периоду 2008-2009. године, када је свјетска економска криза ескалирала, у Црној Гори забиљежен раст броја туриста и ноћења у 2008. години, док је током 2009. године Црну Гору посјетило више туриста, али су реализовали мање ноћења  у односу на претходну годину, што је у одређеној мјери утицало на смањење доприноса сектора туризма и путовања БДП-у.

Такође, тврдње које је министар Гвозденовић изнио поткрепљују и подаци који слиједе: Удио туризма и путовања у ГДП-а АЛБАНИЈЕ у 2009. години износио је 11.9%, да би у 2010. години забиљежио пад на -4.8%, а у 2011.години -4.3%. Поменуто можете преузети са линка, на 14. страни, ставови 1 и 11. хттп://www.wттц.орг/сите_медиа/уплоадс/доwнлоадс/албаниа2013.пдф

У РЕПУБЛИЦИ ХРВАТСКОЈ укупан допринос туризма у путовања у ГДП-у у 2009. години је био негативан и износио -16%, 2010.године је износио 5 %, а у 2011.години био забиљежен пад од -2,5%.

Поменуто можете преузети на линку WТТЦ-а, такође на 14.страни ставови 1 и 11. хттп://www.wттц.орг/сите_медиа/уплоадс/доwнлоадс/цроатиа2013.пдф

МАЛТА је 2009. године имала негативан укупни удио туризма и путовања у ГДП-у у износу од – 10,6%, да би наредне двије године био у плусу, па у 2012. поново евидентиран пад и то на -0,5%.

Податке можете преузети са сајта WТТЦ-а на ово линку на 14.страни ставови 1 и 11 хттп://www.wттц.орг/сите_медиа/уплоадс/доwнлоадс/малта2013_2.пдф

Као што знате ШПАНИЈА је била на рубу рецесије што се морало рефлектовати на туризам, а у прилог томе говоре и подаци, укупан удио туризма и путовања у укупном ГДП-у у 2009. и 2010. години је био негативан, да би у 2011. биле забиљежене позитивне вриједонсти. У 2012.години је забиљежен пад и удио је износио -2,1%, а предвиђања за 2013.годину такође нијесу оптимистична јер се предвиђа пад од -1,8%.

Линк: хттп://www.wттц.орг/сите_медиа/уплоадс/доwнлоадс/спаин2013.пдф    14.стана, ставови 1 и 11.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?