- Влада Црне Горе
Шеф Канцеларије за сарадњу са НВО Данка Латковић у...
Шеф Канцеларије за сарадњу са НВО Данка Латковић учествовала на Конференцији “Улога цивилног друштва и грађана у креирању јавних политика на локалном и централном нивоу, најбоље праксе у погледу механизама за учешће”
Данка Латковић, шефица Канцеларије за сарадњу са невладиним организацијама, као панелисткиња учествовала је на Конференцији “Улога цивилног друштва и грађана у креирању јавних политика на локалном и централном нивоу, најбоље праксе у погледу механизама за учешће” презентујући законодавни оквири и институционалне механизмиме за подстицање НВО активизма у Црној Гори.
Организатор скупа одржаног јуче (10. јун) у Тирани, била је непрофитна организација “Партнерс Албаниа” из Тиране, у сарадањи са Олоф Палме Центром, а уз подршку Шведске агенције за развој међународне сарадње (СИДА). На скупу су учествовали представници цивилних друштава, влада и локалних самоуправа Албаније, Македоније, Србије и Косова*.
Презентације су показале да у поменутим земљама постоје различити механизми – директни и индиректни којима се обезбјеђује, или макар покушава да обезиједи учешће грађана и цивилног друштва у креирању политика. Начин регулисања овог питања у Црној Гори, био је подстицајан за бројна питања и појашњења, нарочито због чињенице да је ова материја нормативно регулисана двјема уредбама. Међутим, учесници из Албаније су показали значајно интересовање за рад и надлежности Савјета за сарадњу Владе Црне Горе и невладиних организација је као институционалног механизма сарадње, али и партиципације, конципираног на паритетном броју предствника државних органа и НВО.
Примјери из Албаније са локалног нивоа су показали да и у случају када ово питање није нормативно директно регулисано, укључивање грађана и организација цивилног друштва може да се обезбиједи на више начина, зависно од материје и способности главних актера да сарађују (нпр. партиципативно и родно сензитивно буџетирање, парламент и савјет младих, мултифункционални центар за младе..). Дакле, кључно је да постоји политичка воља да се цивилни сектор укључи у процесе креирања политика, али исто тако и добро информаисани и едуковани грађани и грађанке, те организације цивилног друштва, који могу да допринесу да политике у појединим областима одговарају стварним потребама грађана. У вези са овим, битно је да пројекти организација буду усмјерени на потребе заједнице и њихово рјешавање удруженим капацитетима са представницима и органима локалних самоуправа, јер, тек када се укључи у рјешавање било ког питања, појединац или група постаје свјесна суштине и тек тада може допринијети његовом рјашавању и напретку.
ШЕФИЦА КАНЦЕЛАРИЈЕ
Данка Латковић
________________________
*/Овај назив не утиче на став о статус и у складу је са УНСБ 1244 и мишљењем Међународног суда правде о Косовској декларацији независности.