Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Шеф Канцеларије за сарадњу са НВО Данка Латковић учествовала на Конференцији “Улога цивилног друштва и грађана у креирању јавних политика на локалном и централном нивоу, најбоље праксе у погледу механизама за учешће”

Данка Латковић, шефица Канцеларије за сарадњу са невладиним организацијама, као панелисткиња учествовала је на Конференцији “Улога цивилног друштва и грађана у креирању јавних политика на локалном и централном нивоу, најбоље праксе у погледу механизама за учешће” презентујући законодавни оквири и институционалне механизмиме за подстицање НВО активизма у Црној Гори.

Организатор скупа одржаног јуче (10. јун) у Тирани, била је непрофитна организација “Партнерс Албаниа” из Тиране, у сарадањи са Олоф Палме Центром, а уз подршку Шведске агенције за развој међународне сарадње (СИДА). На скупу су учествовали представници цивилних друштава, влада и локалних самоуправа Албаније, Македоније, Србије и Косова*.

Презентације су показале да у поменутим земљама постоје различити механизми – директни и индиректни којима се обезбјеђује, или макар покушава да обезиједи учешће грађана и цивилног друштва у креирању политика. Начин регулисања овог питања у Црној Гори, био је подстицајан за бројна питања и појашњења, нарочито због чињенице да је ова материја нормативно регулисана двјема уредбама. Међутим, учесници из Албаније су показали значајно интересовање за рад и надлежности Савјета за сарадњу Владе Црне Горе и невладиних организација је као институционалног механизма сарадње, али и партиципације, конципираног на паритетном броју предствника државних органа и НВО.

Примјери из Албаније са локалног нивоа су показали да и у случају када ово питање није нормативно директно регулисано, укључивање грађана и организација цивилног друштва може да се обезбиједи на више начина, зависно од материје и способности главних актера да сарађују (нпр. партиципативно и родно сензитивно буџетирање, парламент и савјет младих, мултифункционални центар за младе..). Дакле, кључно је да постоји политичка воља да се цивилни сектор укључи у процесе креирања политика, али исто тако и добро информаисани и едуковани грађани и грађанке, те организације цивилног друштва, који могу да допринесу да политике у појединим областима одговарају стварним потребама грађана. У вези са овим, битно је да пројекти организација буду усмјерени на потребе заједнице и њихово рјешавање удруженим капацитетима са представницима и органима локалних самоуправа, јер, тек када се укључи у рјешавање било ког питања, појединац или група постаје свјесна суштине и тек тада може допринијети његовом рјашавању и напретку.

ШЕФИЦА КАНЦЕЛАРИЈЕ
Данка Латковић

________________________

*/Овај назив не утиче на став о статус и у складу је са УНСБ 1244 и мишљењем Међународног суда правде о Косовској декларацији независности.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?