- Влада Црне Горе
Потпредсједник Владе и министар вањских послова и ...
Потпредсједник Владе и министар вањских послова и европских интеграција Игор Лукшић разговарао са специјалним извјестиоцем УН-а за слободу мишљења и изражавања Франком Ла Руом
Слобода мишљења и изражавања у сваком друштву представља неопходан предуслов развоја демократије. У наредном периоду треба наставити са промоцијом политика које имају за циљ унапређење стања људских права и јачање свијести о значају људских права и слобода, али и сваког грађанина да доприноси њиховом пуном уживању. Само партнерски однос институција, цивилног друштва, медија може обезбиједити амбијент у којем ће сигурност професије и професионализам свих актера бити загарантовани – оцјена је са састанка потпредсједника Лукшића са специјалним извјестиоцем Уједињених Нација Франком Ла Руом, који борави у Црној Гори на позив Владе Црне Горе. Он је оцијенио да је током његовог манадата Црна Гора направила напредак у имплементацији политика које се односе на слободу мишљења и изражавања, али да и постоје изазови.
Током разговора, саговорници су размијенили мишљења о медијској сцени Црне Горе, посебно се дотичући питања нормативног оквира за слободу мишљења и изражавања, баланса између комерцијалних потреба и одговорног, објективног и професионалног информисања грађана, као и питања заштите новинара и новинарске професије, те слободног приступа информацијама.
Потпредсједник Владе Игор Лукшић је оцијенио да ће посјета Ла Руа обезбиједити директан увид у резултате Владе на унапређењу остваривања права на слободу мишљења и изражавања, као и објективну оцјену стања. Истакао је да УН у Црној Гори има одговорног и поузданог партнера у имплементацији политика који се односе на африрмацију и гарантовање слободе мишљења и изражавања. Цијенећи значај сарадње са специјалним процедурама Савјета за људска права по унапређењу стања људских права у земљи, Лукшић је, такође, казао да ће препоруке, којима ће резултирати састанци специјалног извјестиоца са представницима свих сфера црногорског друштва, Влада Црне Горе пажљиво размотрити. Указао је и на значај препорука датих у оквиру УПР процеса, те истакао да је Црна Гора прихватила све препоруке које су се односиле на слободу мишљења и изражавања и слободу штампе.
Потпредсједник је упознао саговорника са бројним активностима за стварање повољнијег амбијента за остваривање слободе изражавања у складу са препорукама Европске комисије, те активностима на плану заокруживања нормативног оквира у области медија, декриминализације клевете, успостављања Агенције за електронске медије и три саморегулаторна тијела, као и обезбјеђивања програма државне помоћи медијима.
МИНИСТАРСТВО ВАЊСКИХ ПОСЛОВА
И ЕВРОПСКИХ ИНТЕГРАЦИЈА