Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана прес конференција поводом завршетка пројекта „Јачање система управљања и контрола финансијске помоћи Црној Гори"

Објављено: 14.06.2013. 20:00 Аутор: Ивона Михајловић - администратор
Завршни догађај поводом финализације пројекта „Јачање система управљања и контрола ЕУ финансијске помоћи у Црној Гори“, одржан је у сриједу, у великој сали хотела Подгорица. 

Пројекат „Јачање система управљања и контрола ЕУ финансијске помоћи у Црној Гори“ отпочео је у новембру 2010. године са циљем да припреми црногорску администрацију за самостално управљање ЕУ средствима у случају  ИПА компоненти И – ИВ и да пружи подршку приликом успостављања система финансијског управљања и контрола за коришћење националних средстава у јавном сектору. 

Пројекат је финансиран из ИПА 2009 Националног програма и имплементиран од стране конзорцијума ЕWЦ, Софрецо и Еурекна.

Важно је напоменути да је Министарство финансија у протеклих пар година интензивно радило на успостављању децентрализованог система управљања претприступним фондовима Европске уније (ИПА).  Овај пројекат је омогућио разумијевање суштине процеса децентрализације, упознавање службеника државне администрације са захтјевима и начелима Европске комисије, као и увођење нових модела рада и институционалне подјеле надлежности у погледу ИПА компоненти И, ИИ, ИИИ и ИВ.

Влада Црне Горе је препознала сложеност процеса децентрализације и дефинисала га једним од својих приоритета. Национални фонд (Министарства финансија) је, уз подршку наведеног пројекта, припремио неопходне правне акте, координирао израду процедура, дефинисао међусекторске односе и, што је најбитније, омогућио јачање националних капацитета за будуће самостално управљање фондовима Европске уније. У том погледу, континуирано су одржаване бројне обуке, у оквиру којих је стечено велико искуство у областима финансијског управљања, процедура јавних набавки, управљања ризицима и отклањања неправилности. 

Важно је напоменути да су националне институције у протеклих пола године биле предмет низа ревизија, како независних ревизорских институција тако и ревизора Европске комисије, што је додатно ојачало капацитете и помогло, прије свега, у препознавању слабости система и дефинисању начина за отклањање истих. Извјештаји ревизора Европске комисије се очекују у наредном периоду те је пред државним службеницима укљученим у ИПА послове интензиван рад у ИВ кварталу ове године, како би се осигурало доношење позитивне одлуке од стране Европске комисије. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?