- Влада Црне Горе
Министар рада и социјалног старања Предраг Бошков...
Министар рада и социјалног старања Предраг Бошковић учествовао на конференцији Међународне организације рада у Женеви
Говор министра рада и социјалног старања Предрага Бошковића на конференцији Међународне организације рада у Женеви
Поштовани предсједниче,
Генерални директоре,
Даме и господо,
Црна Гора придаје посебну важност одржавању Међународне конференције рада, и задовољство ми је, што ми је пружена прилика да вам се обратим данас у име Владе Црне Горе.
Влада Црне Горе се обавезала да спроводи унутрашње реформе и промовише основне европске вриједности, прије свега заштиту људских права и владавину права. Потврда резултата такве политике изражена је кроз отпочињање преговора између Црне Горе и Европске уније.
Људско достојанство је неприкосновено право сваког појединца. Заштита достојанства и интегритета лица на радном мјесту је једно од основних права из радног односа и послодавци су обавезни да заштите запослена лица од било какве врсте дискриминације и узнемиравања.
Стратешко опредјељење Црне Горе је придруживање Европској унији и Евроатлантским интеграцијама. У том контексту, Владини приоритети су:
- Пораст животног стандарда и квалитета живота за све градјане, узајамно поштовање и заштита достојанства на радном мјесту ;
- Одржив привредни развој и заштита људских права;
-Стална побољшања институционалног и правног оквира компатибилног са међународним стандардима и нормама, заснованом на заштити људских права и развоју транспарентне пословне климе.
Достојанство на радном мјесту омогућава супериорни ниво социјалне правде, етике рада и живота када се испуне фундаментална социјална права. Када радничка права нијесу ефективно и ефикасно заштићена то доводи до стрмоглавог пада људског достојанства. Исто важи када говоримо о психичком злостављању и повреде права приватности на раду.
Узнемиравање и мобинг на радном мјесту доводе до нарушавања достојанства запосленог, и стварају непријатељско радно окружење. Поред тога, то може довести до нарушавања међуљудских односа међу запосленима, али и са послодавцем. Због страха да се не нађу у истој ситуацији, запослена лица, која нијесу директне жртве, често не пружају никакву подршку жртвама мобинга.
Мобинг се негативно одражава и на укупно стање у друштву. Ако му се не приступи правилно доводи до поремећаја система вриједности и изазива несигурност, како код запослених, тако и код оних који траже запослење.
Мобинг на радном мјесту представља повреду низа социјалних права и повреду права приватности и достојанства на раду. Такође утиче на здравље запослених и стога представља кршење обавеза послодавца у погледу обезбјеђивања заштите и здравља на раду. Овакав приступ потврђују и домаћи прописи који се односе на ово питање, а све у складу са међународним правом.
Заштита жртава у случају мобинга на радном мјесту је предвиђена бројним документима Европске уније. Европски парламент је 2001. године усвојио Резолуцију о узнемиравању на радном мјесту, која позива све земље чланице да се супротставе злостављању и сексуалном узнемиравању на радном мјесту. Ово је од посебног заначаја због утицаја ових појава на смањење продуктивности рада. У том смислу, државе се позивају да измијене и допуне постојеће законодавство у циљу пружања ефикасних механизама заштите. Међутим, само мали број европских земаља има посебне законе којима се регулише ово питање. Црна Гора је недавно донијела Закон о забрани злостављања на раду, правно штитећи интегритет и углед запосленог лица.
Опредјелјенје да ово питање регулишемо у оквиру посебног закона произилази из чињенице да се права из радних односа налазе у склопу основних људских права. Поред тога, спрјечавање мобинга на радном мјесту доприноси подстицању културе људских права и социјалног достојанства, као и поштовања културне разноликости.
Поштоване колеге,
На крају, још једном бих желио да истакнем да ће и у будућности Влада Црне Горе наставити да промовише заштиту достојанства на раду кроз примјену одредаба Закона о раду и Закона у складу са правним тековинама – законима Европске уније. Поред тога, Влада убрзава процесе билатералне сарадње са државама у региону, савјетом Европе, Међународном организацијом рада на питањима везаним за поштовање на радном мјесту. Недавно смо започели разговоре са Одбором за родну равноправност у склопу МОР-а о укључивању Црне Горе у програм који се бави посебном заштитом ЛГБТ лица на радном мјесту.
Црна Гора је спремна да настави конструктивну сарадњу и преговоре о свим питањима која се односе на социјални дијалог и заштиту радних односа у вријеме глобалне економске кризе.
Захваљујем на пажњи господине предсједавајући.