- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове ПОЧЕЛА ЧЕТВРТА КАМПАЊА ОРАЛНЕ ВАКЦИНАЦИЈЕ ЛИСИЦА П...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
ПОЧЕЛА ЧЕТВРТА КАМПАЊА ОРАЛНЕ ВАКЦИНАЦИЈЕ ЛИСИЦА ПРОТИВ БЈЕСНИЛА
Објављено: 27.06.2013. • 23:00 Аутор: Ветеринарска управа
Данас је почела четврта кампања оралне вакцинације лисица и дивљих месоједа против бјеснила у оквиру пројекта искорењивања те болести који спроводи Министарство пољопривреде и руралног развоја и Ветеринарска управа Црне Горе.
Орална вакцинација лисица вишегодишњи је програм искорјењивања бјеснила, заједнички финансиран од стране ЕУ и Црне Горе. Прва вакцинација спроведена је у јесен 2011. године и средства за ову и кампању у прољеће 2012. године обезбијеђена су од стране Европске комисије, док су за спровођење треће и четврте кампање, односно набавку вакцина-мамаца за оралну вакцинацију дивљих животиња против бјеснила и ваздушну дистрибуцију вакцина-мамаца на цијелој територији Црне Горе, обезбијеђена средства из буџета Црне Горе (јесен 2012. и прољеће 2013. године).
Авиони који избацују мамце с вакцинама против бјеснила данас су полетјели са аеродрома Голубовци, а током наредних дана прелетјеће цијелу територију Црне Горе и дистрибуирати мамце с вакцинама, изузимајући водене и урбане површине. Планирано је избацивање више од 250.000 вакцина-мамаца.
Вакцина, која је допремљена у Црну Гору, добављач Биовета, тестирана је од стране Националне референтне лабораторије за бјеснило у Чешкој, као и од стране самог произвођача, а такође су добијена одобрења за пружање услуга из ваздуха за дистрибуцију вакцина-мамаца од црногорске Агенције за цивилно ваздухопловство као и дозвола за стављање лијека у промет, издата од стране Агенције за лијекове и медицинска средства Црне Горе.
Иако да сада нијесу забиљежене никакве нежељене посљедице по људе, Министарство пољопривреде и руралног развоја и Ветеринарска управа скреће пажњу грађанима да се у наредном периоду, из авиона бачени мамци са вакцинама могу наћи у природи, па су зато потребне одређене мјере опреза:
• Не додирујте мамце са вакцином, јер су они намењени лисицама. Посебно важно је то објаснити дјеци.
• Уколико у свом дворишту, башти или на имању пронађете мамац вакцине за дивље животиње, ставите рукавице или пластичну кесу на руке и баците мамац у оближњу шуму.
• Уколико сте додирнули мамац незаштићеном руком, добро оперите руке детерџентом и водом.
• Уколико сте додирнули капсулу која се налази у унутрашњости вакцине-мамца, оперите руке детерџентом и водом и обратите се свом љекару.
• Двије недеље након вакцинације, псе и мачке држите затворене или везане и немојте им дозволити, као ни другим домаћим животињама, да буду у зони вакцинације.
Као мјера за контролу и искоријењивање бјеснила, кампања вакцинације дивљих животиња мора се спроводити најмање пет година - два пута годишње, у прољеће и у јесен, са циљем заштите здравља људи и домаћих животиња и добијања статуса земље слободне од бјеснила.
Везани чланци:
17. Симпозијум о заштити биља у Мостару 20.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?