Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Национална стратегија одрживог развоја Црне Горе 2007-2012

Објављено: 05.07.2013. 21:29 Аутор: Министарство одрживог развоја и уризма

Национална стратегија одрживог развоја Црне Горе (НСОР ЦГ) усвојена је 2007. године са Акционим планом за период 2007-2012. године. НСОР ЦГ се заснива на глобално прихваћеним принципима одрживог развоја, дефинисаним кроз Декларацију из Рија и Агенду 21, Декларацију и План имплементације из Јоханесбурга, као и на принципима и циљевима Миленијумске декларације УН-а. Координатор процеса израде НСОР било је тадашње Министарство заштите животне средине и уређења простора (МЗШСУП), уз подршку УНЕП/МАП-а, УНДП-а и Министарства животне средине, копна и мора Републике Италије.

Методологија припреме НСОР ЦГ припремљена је у складу са препорукама које израду стратегије одрживог развоја дефинишу као координирани, партиципативни и интерактивни процес промишљања и дјеловања како би се економски, друштвени и циљеви везани за животну средину остваривали на уравнотежен и интегралан начин на релевантним нивоима (УН/ДЕСА/ДСД). Основна је препорука да се ради о цикличном и интерактивном процесу планирања, партиципације и дјеловања у коме је нагласак на управљању прогресом ка остваривању циљева одрживости прије него на припреми «плана» као коначног производа. Сходно томе, НСОР ЦГ је припремљена у широком партиципативном процесу који се одвијао кроз националне конференције, састанке на локалном/регионалном нивоу којима је координирао невладин сектор и округле столове.

Стратегијом се дефинише одрживи развој Црне Горе утемељен на три стуба одрживог развоја: економски, друштвени развој и заштита животне средине и природни ресурси, за сваки је дефинисана и одговарајућа визија развоја. Поред ове три основне визије (економске, социјалне, еколошке) НСОР садржи још и етичку (прелазак са централизованог начина одлучивања на преговоре, сарадњу, координирано дјеловање и децентрализацију, спровођење принципа заједништва и солидарности, те поштовање људских права кроз ре-афирмацију права на развој у здравом и правичном окружењу) и културну (неопходност очувања културне разноликости и идентитета).

Полазећи од оваквог виђења одрживости, црногорског развојног контекста и принципа и визија одрживог развоја, Стратегијом су утврђени слиједећи општи циљеви:

1. Убрзати економски раст и развој и смањити регионалне развојне неједнакости;
2. Смањити сиромаштво; обезбиједити једнакост у приступу услугама и ресурсима;
3. Осигурати ефикасну контролу и смањење загађења, и одрживо управљање природним ресурсима;
4. Побољшати систем управљања и учешћа јавности; мобилисати све актере, уз изградњу капацитета на свим нивоима; и
5. Очувати културну разноликост и идентитете.

У складу са утврђеном методологијом, извршена је приоритизација 24 секторске области које су кључне за одрживи развој Црне Горе. Полазећи од пет општих циљева одрживог развоја, на основу оцијењеног стања у свакој од приоритетних области дефинисани су приоритетни задаци (укупно 42 задатка) за које су у Акционом плану НСОР-а утврђене активности и приоритетне мјере (укупно 223 мјере) за њихову реализацију, уз дефинисање динамике реализације и одговорних субјеката.

Иновирани Акциони план за период 2011-2012. године усвојен је 2010. године и садржи 236 мјера. Све мјере новог плана имају прецизно дефинисане временске одреднице у оквиру којих је потребно испунити задатке, као и мјерљиве индикаторе који омогућавају егзактније праћење оствареног прогреса. Шеснаест од 24 приоритетне области додатно су унапријеђене увођењем нових обавеза, активности и стратешких развојних циљева. За разлику од оригиналног, иновирани Акциони план као носиоце дефинише само надлежне ресоре, институције и остале органе управе који су директно надлежни за спровођење дефинисаних мјера. Међународне и невладине организације, пословни сектор, банке и остале организације новим планом третирају се као партнери.
У складу са мандатом некадашње Канцеларије за одрживи развој, сада Одјељења за подршку Националном савјету за одрживи развој да годишње прати процес спровођења Стратегије, на бази првобитног Акционог плана урађена су три годишња Извјештаја о имплементацији Стратегије. Док су на основу иновираног Акционог плана израђени Четврти и Пети годишњи извјештај о имплементацији НСОР ЦГ 2007-2012.

 

Национална стратегија одрживог развоја Црне Горе од 2007. до 2012. године

Први извјештај о имплементацији Националне стратегије одрживог развоја Црне Горе за период април 2007 - март 2008.

Други извјештај о имплементацији Националне стратегије одрживог развоја Црне Горе за период април 2008 - септембар 2009.

Трећи годишњи извјештај о имплементацији Националне стратегије одрживог развоја Црне Горе за период од 1. октобра 2009 до 31. децембра 2010. године

Четврти извјештај о имплементацији Националне стратегије одрживог развоја Црне Горе за период јануар 2011 - децембар 2011.

Пети годишњи извјештај о имплементацији Националне стратегије одрживог развоја Црне Горе за период од 1. јануара до 31. децембра 2012. године

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?