Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Национални савјет за одрживи развој (НСзОР)

Објављено: 05.07.2013. 22:02 Аутор: Министарство одрживог развоја и уризма

Национални савјет за одрживи развој (НСзОР) основан је 2002. године уочи Свјетског Самита о одрживом развоју у Јоханесбургу као савјетодавно тијело Влади Црне Горе са мисијом да савјетима утиче на владину политику у области одрживог развоја.

У првобитном саставу Савјет је имао 45 чланова представника различитих друштвених структура. Његовом реформом 2008. године број чланова Савјета је смањен на 23 представника свих друштвених структура: шеф Одјељења за подршку Националном савјету за одрживи развој (Министарство одрживог развоја и туризма) - генерални секретар Савјета, представници Владе (5), локалних самоуправа (3), академије (2), бизнис сектора (4), невладиних организација (4) и независне личности/експерти у области одрживог развоја (4).

Увођење групе независних личности представља једну од новина у раду и структури Савјета, и резултат је реформе Савјета спроведене 2008. године. Савјетом предсједава предсједник Владе Црне Горе. Такође, реформом Савјета, омогућено је формирање радних група које су доприњеле ефикаснијијем континуитету у раду Савјета током године, као и формирање локалних савјета одрживог развоја.

Неке од најважнијих стратегија и политика које су до сада разматране на Савјету су: Стратегија развоја енергетике до 2020, Национална стратегија интегралног управљања обалним подручјем, Просторни план Црне Горе до 2025. године, Национална политика управљања шумама и шумских земљиштем и сл. Између осталих тема, Савјет је до сада радио и на давању подршке програмима очувања и заштите културног и природног наслеђа, промовисању развоја економије на бази одрживог коришћења природних и људских ресурса и увођењу теме одрживог развоја у образовне програме.

У септембру 2011. године, Влада је усвојила прву студију коју је припремио Савјет – Анализа о остварењима и изазовима еколошке државе - 20. година еколошке Црне Горе.

Савјет је био један од кључних тијела укључених у дефинисање платформе Црне Горе за учешће на Конференцији Уједињених нација о одрживом развоју Рио+20, највећем догађају у области одрживог развоја која се одржала у јуну 2012. године.

У складу са Одлуком о образовању Националног савјета за одрживи развој ("Сл. лист Црне Горе", бр. 47/08 од 07.08.2008.), члановима Савјета истекао је трогодишњи мандат крајем 2012. године и у складу са наведеним у току 2013. године започела је његова реформа.

Локални савјети: Децембра 2010. године општина Даниловград формирала је Локални савјет за одрживи развој као прво тијело које окупља све представнике друштвених структура на локалном нивоу у Црној Гори са мандатом да стратешки разматра изазове одрживог развоја те општине. У сарадњи са ресорним Министарством (тадашњом Канцеларијом за одрживи развој), Националним савјетом за одрживи разовј и уз експертску помоћ Владе Холандије, општина Даниловград израдила је Локалну стратегију одрживог развоја, коју је Скупштина Општине усвојила у априлу 2011. године.

Одлука о формирању Националног савјета за одрживи развој

Анализа о остварењима и изазовима еколошке државе - 20. година еколошке Црне Горе 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?