- Влада Црне Горе
Сусрети министара са гувернером Банке за развој Са...
Сусрети министара са гувернером Банке за развој Савјета Европе
· Званично потврђено – одобрен кредит Банке за развој СЕ од 10 милиона еура за изградњу вртића
· Банка за развој СЕ спремна да подржи изградњу Гинеколишко-акушерске и Психијатријске клинике КЦЦГ
Министар здравља Миодраг Радуновић, просвјете Славољуб Стијеповић, рада и социјалног старања Предраг Бошковић, одрживог развоја и туризма Бранимир Гвозденовић и људских и мањинских права Суад Нумановић, разговорали су данас са гувернером Банке за развој Савјета Европе Ролфом Вензелом, током његове вишедневне службене посјете Црној Гори.
Разговори црногорских званичника са господином Вензелом били су превасходно посвећени дефинисању основних смјерница будуће сарадње Владе Црне Горе са овом реномираном финансијском институцијом. Пажња је при томе била усмјерена на сагледавање могућност финансијске подршке Банке важним пројектима у Црној Гори, који у значајној мјери опредјелјују друштвено-економски развој и квалитет живота грађана Црне Горе.
У том контексту, посебна пажња је била посвећена осавремењавању црногорског здравственог система, уз посебан осврт на финансирање пројеката изградње Гинеколишко-акушерске и Психијатријске клинике Клиничког центра Црне Горе, које Банка у потпуности подржава. У том циљу, договорено је да се у најкраћем могућем року изради студија изводљивости која ће прецизирати, између осталог, и потребна финансијска средства за изградњу ова два објекта.
Једна од тема која је доминирала у данашњим разговорима, била је и сарадња на пројекту финансирања изградње нових предшколских установа у Црној Гори, око чега је већ успостављена сарадња са Банком за развој СЕ, која је одобрила кредит у износу од 10 милиона еура за изградњу вртића у Пљевљима, Улцињу, Бару и Подгорици, у насељима: Стари аеродром, Блок ВИ и Загорич, као и изградњу дјечјег вртића и јаслица у Градској општини Тузи. Реализацијом овог пројекта, повећаће се обухват дјеце предшколским образовањем, кроз ширење просторних капацитета и стварање оптималних услова рада, уз поштовање педагошких норми и пружање нових услуга, по узору на развијене европске земље.
Значајна пажња била је посвећена и реализацији Националног стамбеног програма кроз који би се ријешило стамбено питање за 6.063 лица односно 1.177 домаћинстава, као и учешћу Црне Горе у Регионалном стамбеном програму, чијом би реализацијом у значајној мјери била ријешена стамбена питања најугроженијих категорија расељених лица која се налазе у стању социјалне потребе.
Изражена је захвалност на подршци Банке приликом санирања посљедица пожара у Кампу Коник и разматран пројекат стамбеног збрињавања домицилних Рома и Египћана у Општини Бијело Поље, који би Министарство рада и социјалног старања партнерски реализовало са Општином.
Такође, разматрана су питања развоја Програма социјалног становања у Црној Гори, као и микрокредита у турзиму, с циљем даљег унапређења сарадње са Развојном банком СЕ, која је била најавишем нивоу током реализације пројекта „1000+ станова“.