Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Округли сто: Систем еколошке безбједности у Црној Гори - управљање системом надзора у заштићеним подручијима

Објављено: 18.07.2013. 00:44 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

У сриједу 17.јула 2013. године у хотелу ,,Рамада“ у Подгорици , у организацији    Министарства  одрживог развоја и туризма, ЈП “ Национални паркови Црне Горе” и Еколошког покрет ,,ОЗОН“, уз подршку Мисије ОСЦЕ у Црној Гори,  одржан је  округли сто на тему: ,,Систем еколошке безбједности у Црној Гори – Управљање системом надзора у заштићеним подручјима“.

У уводном дијелу Округлог стола, говорили су:

– Wалдемар Фигај, ВД шефа Мисије ОСЦЕ у Црној Гори

– Далиборка Пејовић, Државна секретарка, Министарство одрживог развоја и туризма

– мр Ивана Војиновић, Генерална директорица, Министарство одрживог развоја и туризма

– Зоран Мрдак, директор ЈП “ Национални паркови Црне Горе”.

Модератор  дискусије је био  Александар Перовић, директор Еколошког покрета ,,ОЗОН“.

Испред Министарства одрживог развоја и туризма, присутнима  су се обратиле  Далиборка Пејовић,  државна секретарка  и  Ивана Војиновић, генерална директорица за  животну средину.

Основни циљ  Округлог стола је  био усмјерен ка актуелизацији  теме еколошке безбједности у Црној Гори, будући да је ова тема увелико присутна на међународном нивоу у протеклих десетак година. Уз то, текући процес европских  и евро-атланских интеграција ће у догледно вријеме истаћи  важност овог концепта за нашу државу.

Посебан фокус Округлог стола односио се на унапријеђење система управљања и надзора у националним парковима, те је пружио могућност  да се продискутују неки од актуелних проблема и изазова у нашим националним парковима и осталим заштићеним просторима природе.

Упркос бројним еколошким изазовима, готово 10 % копнене  територије Црне Горе заштићено је  у виду пет националних паркова И око 47 локалитета на нижем нивоу заштите. Када се томе додају локалитети  под међународном заштитом, долази се  до око 18 % територије Црне Горе под заштитом. У том погледу, истакнуто је да би до краја 2013.године требало да  буду проглашена два регионална парка (Регионални парк “Пива” и  регионални парк “Комови”), док  ће се у 2014.години започети са активностима које ће бити усмјерене ка проглашењу  морских заштићених подручја.

Током дискусије је указано  да заштићена подручја националних паркова, регионалних паркова, споменика природе и осталих категорија, представљају посебне природне вриједности које због своје очуваности, јединствености и репрезентативности имају посебну важност за Црну Гору, па им је стога Законом о националним парковима  осигурана посебна заштита, у смислу регулисања унутрашњег реда  у националном парку, као  и права и дужности надзорника.

У тематском дијелу округлог стола, учешће су узели представници Сектора граничне полиције из Управе полиције, као и представници ЈП “Национални паркови Црне Горе”,  који  су презентовали искуства и проблеме у  области из ове надлежности.

На округлом столу су презентовани налази Студије коју је припремио УНДП, а која се тиче одрживе економске валоризације заштићених   подручја у Црној Гори. Наиме, налази Студије указују да Црна Гора располаже са неискоришћеним економским потенцијалом  заштићених природних  добара,  који може значајно допринијети расту БДП-а, инвестиција, као и отварању зелених радних мјеста.

Представник Међународне федерације ренџера Хрватске презентовао је оснивање и начин функционисања  удружења ренџера.  Такође, учешће у дискусији су узели представници Управе за инспекцијске  послове – еколошке  инспекције.

Посебно тематско излагање имали су представници Института за јавну политику на тему улоге медија у промоцији концепта еколошке безбједности, у оквиру које је указано на важност благовременог И тачног информисања грађана  о актуелним еколошким темама и проблемима.

Једна од основних порука данашњег Округлог стола  је била да је неопходно  додатно унаприједити систем управљања и надзора у заштићеним подручјима, као и додатно ојачати координацију и међусекторску сарадњу свих субјеката, јер надзор у заштићеном подручју није искључива обавеза управљача и сви заједно треба да  тражимо  начин за превазилажење овог  проблема.

Данашњи округли сто представља само почетак дискусије  на тему управљања и надзора у заштићеним подручјима, будући да су  сви учесници округлог стола изразили интересовање  за наставак даљег дијалога, како би се заједничким снагама дошло до одговарајућих системских рјешења која ће унаприједити стање у свим заштићеним локалитетима, а посебно у националним парковима.





























































Да ли вам је садржај ове странице био од користи?