- Влада Црне Горе
Министарство правде Министар Нумановић у радним посјетама општинама Ко...
Министар Нумановић у радним посјетама општинама Колашин и Мојковац
У склопу Програма родне равноправности ИПА 2010 које заједнички реализују Министарство за људска и мањинска права, УНДП и Делегација Европске уније у Црној Гори, данас су се у Колашину и Мојковцу одржали консултативни састанци представника Министарства за људска и мањинска права које је предводио министар Др Суад Нумановић, представника УНДП које је предводио Стални представник Растислав Врбенски са представницима ових општина, на тему развоја женског предузетништва. Градоначелници Дарко Брајушковић и Дејан Медојевић, као и главни администратор општине Колашин Зоран Влаховић и главна администраторка општине Мојковац Маја Икервари, сагласили су се да је изузетно важно да локалне власти пруже пуну подршку женама које су до сада биле укључене у програм развоја женског предузетништва.
У општини Колашин је у првој фази пројекта 47 жена показало интересовање да се бави предузетништвом, а 40 је ушло у програм обуке. Од тога, 23 су завршиле све курсеве за које су се опредијелиле на почетку, а 18 жена је направило детаљан бизнис план. У општини Мојковац је од 40 жена, колико је показало интересовање да се бави предузетништвом, 32 ушло у програм обуке. Од тога, 21 је завршило све курсеве за које су се опредијелиле на почетку, а 16 жена је направило детаљан бизнис план.
Области њиховог интересовања се крећу од сеоског туризма и пољопривреде (производња сира, органске хране, сушење биља и воћа), до трговине и пружања различитих услуга – модни/кројачки студио, продавница ловне и рибарске опреме, израда колача, израда сувенира, машинско плетење одјевних предмета и сл.
Као следећи корак, Министарство за људска и мањинска права, УНДП и општине ће на јесен организовати консултативне састанке са финансијским институцијама, банкама, Инвестиционо-развојним фондом и другим заинтересованим финансијерима бизнис идеја, што ће бити даљи корак ка томе да жене које су већ прошле одређене обуке и разрадиле своје бизнис планове, постану и фактички предузетнице.
Састанци су били изузетно корисни за све учеснике и учеснице, јер су се разматрали различити видови сарадње и помоћи које саме општине могу пружити предузетницама, као што су креирање општинског гарантног фонда за потенцијалне кориснике/це Агробуџета, МИДАСа, ЕУ фондова и сл; подршка у процесу брендирања сира; успостављање блиске сарадње надлежних секретаријата општина са Савјетодавном службом Министарства пољопривреде, као и сарадња са туристичким организацијама и хотелима ради обезбјеђивања стабилног пласмана производа као дијела укупне туристичке понуде; обезбјеђивање посебних услова за старт-уп фирме које се баве производно-услужним дјелатностима, посебно у погледу одложеног плаћања такси, пореза и доприноса и сл.
Програм родне равноправности ИПА 2010 компоненту економског оснаживања жена спроводи као вид подршке Министарству за људска и мањинска права у имплементацији Плана активности за постизање родне равноправности. У првој фази програм се спроводи у четири пилот општине: Колашин, Мојковац, Цетиње и Пљевља. Програм се спроводи уз финансијску подршку Делегације Европске уније у Црној Гори.
ПР служба