Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потпредсједник Лукшић боравио у званичној посјети Босни и Херцеговини

Објављено: 27.08.2013. 19:48 Аутор: Биро




Потпредсједник Владе и министар вањских послова и европских интеграција Црне Горе, Игор Лукшић боравио је у званичној посјети БиХ, 26-27. августа 2013. године. Том приликом имао је сусрете са: замјеником Предсједавајућег Вијећа министара и шефом дипломатије БиХ, члановима Предсједништва БиХ, Предсједавајућим Представничког дома БиХ, Предсејдавајућим Вијећа министара и Високим представником за имплементацију мировног споразума у БиХ.

Током сусрета са замјеником предсједавајућег Вијећа министара и министром вањских послова, Златком Лагумџијом, обострано констатовано да су односи двије земље одлични, без отворених питања, те да посебан значај у њиховом даљем унапређењу представља споразум о граници, чије потписивање се планира до краја ове године. Такође, у циљу даљег снажења одличних веза двије државе констатовано да, у што скоријем року, треба потписати низ споразума који су у финалној фази усаглашавања као што су споразуми у областима међусобне заштите инвестиција, пограничном надзору, форензичких испитивања и вјештачења, те оснивању заједничког Центра за полицијску сарадњу и међусобног признања сертификата за пољопривредне производе. Унапређење саобраћајне инфраструктуре и подршка снажнијој економској сарадњи су биле теме од нарочитог интереса саговорника. Комплементарност стратешких спољнополитичких циљева је оцијењена као додатна вриједност у међусобним односима, те да регионална сарадња представља кључни елемент европских и евроатлантских интеграција двије земље. Зато је посебна пажња у разговорима посвећена интензивирању напора у оквиру новог концепта регионалне сарадње под називом WБ6+2, те договорено да се до наредног министарског састанка планираног на маргинама ГСУН у Њујорку, у сарадњи са осталим чланицама иницијативе,формулишу конкретни пројекти од заједничког интереса.

Током састанка са министром Лукшићем, чланови предсједништва БиХ Жељко Комшић, Бакир Изетбеговић и Небојша Радмановић истакли да БиХ има најбоље односе са Црном Гором од свих држава са којима се граничи, те да представљају ријетко добар примјер добросусједства, не само у Региону, него у Европи. Констатовано да је сарадња на плану европске интеграције, и у том циљу, снажнија регионална сарадња од изузетног значаја. Обострано оцијењено да лоша саобраћајна повезаност обесхрабрује озбиљне иностране инвестиције, те да у наредном периоду треба интензивирати заједничке напоре на плану унапређења саобраћајне повезаности двије земље. Истакнуто да ће Предсједништво БиХ пружити институционалну подршку скором потписивању споразума о граници, оцјењујући да тај споразум има посебан значај не само за билатералне односе, већ и за политички кредибилитет двије земље у регионалном и међународном контексту.

У разговору са предсједавајућим Представничког дома БиХ, Денисом Бећировићем, обострано поновљена оцјена о изванредним билатералним релацијама на свим пољима, као и потреба унапређења саобраћајне инфратструктуре, коју је Бећирович оцијенио деценијским приоритетом билатералних односа. Размијењена су мишљења о унутрашњим приликама, уз констатацију да напредак Црне Горе на плану интеграција представља подстицај за истовјетне аспирације БиХ. Бећировић је изнио увјерење да ће потписивање билатералног споразума о граници имати подршку оба дома БиХ парламента. Такође, било је ријечи о могућностима редовних годишњих састанака представника влада и парламената двије земље, те снажењу улоге парламентарне дипломатије у оквиру регионалне сарадње.

Председавајући Вијећа министара Вјекослав Беванда, у срдачном и отвореном разговору, оцијенио да је сарадња двије земље изузетно добра и истакао важност комплементарних спољнополитичких приоритета – европских и евроатлантских интеграција за даље снажење односа. Саговорници су размјенили мишљења о свим актуелним темама од значаја за даље унапређење сарадње. Премијер Беванда је информисао да ће Вијеће министара разматрати, на једној од наредних сједница, споразум о граници, оцјењујући договоре по том питању изузетно значајним. Посебна пажња у разговору посвећена је регионалној сарадњи, уз обострану оцјену да Јадранско-јонска иницијатива представља добар оквир за подстицај развоја у свим сегментима, те дугорочну политику стабилности региона.

Састанак министра Лукшића са Високим представником у БиХ, Валентином Инцком протекао је у конструктивној размјени мишљења и ставова о актуелним приликама у земљама Региона, напорима ОХР у току његовог мандата, те значају даљег напретка БиХ на плану европске интеграције. У том контексту, Инцко је оцијенио да је од изузетног значаја чињеница да у Региону постоје позитивни примјери, истичући да је Црна Гора показала како прогрес може бити видљив и брз. Обострано је констатовано да је истовјетан прогрес БиХ изузетно важан не само за грађане ове земље, већ за развој Региона у цјелини.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?