Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Њујорк: Излагање предсједника Владе Мила Ђукановића на састанку УНДП о развојној агенди за период послије 2015. године

Објављено: 24.09.2013. 04:39 Аутор: Биро

(Њујорк, 23. септембра 2013. године)



Уважени Генерални секретаре Бан Ки Мун,

Предсједавајућа Развојне Групе УН Хелен Кларк,

Поштоване даме и господо,


У тренутку када одрживи развој представља централно мјесто у глобалним промишљањима о дефинисању заједничке будућности, част ми је и задовољство да учествујем на састанку на којем ће бити представљен глобални извјештај о националним консултацијама о развојној агенди за период послије 2015. Радује ме што имам прилику да презентујем визију црногорских грађана о основним приоритетима на којима треба дефинисати универзално прихваћен план развоја.

Црна Гора, као уставно дефинисана еколошка држава, интензивно ради на поспјешивању привредног раста, притом водећи рачуна да се друштвено-економски развој базира на принципима одрживости. Визија прве еколошке државе, чију смо 20-огодишњицу обиљежили у Црној Гори прије пар дана, кореспондира са глобално прихваћеним принципима одрживог развоја из Декларације из Рија и Агенде 21, Декларације и Плана имплементације из Јоханесбурга, као и принципа и циљева Миленијумске декларације УН-а.

Искуство Црне Горе у процесу имплементације наведених глобалних стандарда потврђује да је адекватно прилагођавање националним околностима и конкретним специфичностима и степену развоја сваке државе један од кључних фактора за њихово ефикасно спровођење. Стога, Национална стратегија одрживог развоја Црне Горе, као кровни развојни документ, интегрише универзалне смјернице о одрживом развоју, прилагођене црногорском контексту. Миленијумски развојни циљеви успјешно се спроводе кроз програм мјера и националне индикаторе који ваљано одражавају актуелно стање и визију будућег развоја Црне Горе.

Увјерен сам да даљи рад на дефинисању развојне агенде за период након 2015. године треба да буде базиран на универзалним вриједностима и визији, али са флексибилним механизмом имплементације који ће омогућавати оптималан развој сваке земље појединачно.

Вођена овим приступом, Влада Црне Горе је била дио глобалног истраживања о развојној агенди након 2015. године. У сарадњи са системом УН у Црној Гори спроведене су инклузивне консултације ,,Црна Гора какву желим“ у које је на приступачан и интерактиван начин директно била укључена и лаичка и стручна јавност. У консултацијама о нашој заједничкој будућности идентификовано је осам доминантних питања која треба да послуже као основ за дефинисање будућих приоритета: економија, незапосленост, приходи и равномјеран регионални развој; борба против криминала, корупције и непотизма; здравство; равноправност; животна средина; изградња инфраструктуре; образовање и вриједности. Консултације су резултирале најширим консензусом, и као ријеткост, истакле потребу снажења друштвене основе утемељене на солидарности, породичним вриједностима, толеранцији, поштовању других и недискриминацији.

Општи закључак консултација је да су даље активности на остварењу Миленијумских развојних циљева главни приоритет црногорског друштва и да до 2015. године треба уложити максималне напоре на плану коначног испуњења МРЦ. Тиме ће Црна Гора у очима међународних партнера повећати кредибилитет у процесу дефинисања нових глобалних циљева одрживог развоја.

Националне консултације представљају основу за снажење Националне стратегије одрживог развоја, као и за прецизно дефинисање циљева које Црна Гора жели да оствари до 2020. односно 2030. године. Резултати консултација представљају документовани глас до сада највећег броја консултованих грађана о приоритетима за будући одрживи развој Црне Горе. Они представљају наше полазиште за рад у Отвореној радној групи за израду Циљева одрживог развоја. Увјерени смо у неопходност постојања синергије између процеса утврђивања националних приоритета и процеса дефинисања глобалне развојне агенде за период послије 2015. године. Потпуна усклађеност и комплементарност ова два процеса гарант су даљег успјеха.

Одрживи развој представља стратешки приоритет Владе Црне Горе. Сматрам да одрживост нуди једини трајни излаз из постојеће кризе који се постиже обезбјеђењем равнотеже између валоризације економских потенцијала и социјалних капацитета, уз потпуно уважавање и интегрисање принципа заштите животне средине. Постмиленијумске консултације су рефлектовале наше схватање да се одрживи развој тиче свих нас и да његово спровођење захтијева јака партнерства свих друштвених структура. Свјесни смо да су интереси грађана, пословни интереси и 'зелени интереси' компатибилни. Развијаћемо партнерство са научним институцијама и пословним сектором како би пружили подршку развоју технологија са ниском емисијом штетних гасова. У том смислу, биће неопходно боље повезивање образовања и тржишта рада, увођење цјеложивотног учења као и унапређење предузетничко-иновативног и истраживачки орјентисаног карактера образовног система.

Задовољство ми је да, у сарадњи са системом УН у Црној Гори, најавим отварање Центра за одрживи развој у јануару наредне године. Мисија Центра биће промовисање одрживог развоја у контексту интеграционих процеса. Вјерујемо да ће Центар допринијети даљој доступности експертизе и примјера добре праксе у области чистих, зелених технологија што ће допринијети ефикаснијем суочавању са изазовима садашњице.

Значај спроведених консултација на глобалном нивоу се огледа у броју грађана Планете који су у њима учествовали и пружили смјернице за дефинисање агенде од које зависи њихова и будућност свијета. Захвални смо на инпутима грађана који нас обавезују да, као креатори одговорних политика, будемо проактивни и доносимо одлуке којим усмјеравамо наше националне развојне агенде за период послије 2015.

Као што извјештај пред нама показује, грађанство захтијева универзалну агенду која ће садржати смјернице за суочавање са све комплекснијим изазовима засноване на принципима поштовања људских права, једнакости, правде и безбједности. Заједнички ангажман свих инволвираних судионика, влада, бизнис заједнице, цивилног друштва и академске мисли, у овом деликатном и историјском моменту намеће се као императив, за стварање боље будућности за све.

Хвала на пажњи.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?