Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

XИИИ састанак радионица Савјета Европе за имплементацију Европске конвенције о предјелима

Објављено: 01.10.2013. 23:34 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

У организацији Министарства одрживог развоја и туризма, а у сарадњи са Савјетом Европе, као дио ЛАМП пројекта, 2. и 3. октобра 2013. године у хотелу Гранд на Цетињу, одржава се XИИИ састанак радионица Савјета Европе за имплементацију европске конвенције о предјелима. Састанак ће у сриједу, 2. октобра у 9.00 сати, отворити министар одрживог развоја и туризма Бранимир Гвозденовић.

Овакав скуп организује се по 13. пут, а ријеч је о пракси којом је успостављено редовно организовање радионица у земљама чланицама Савјета Европе. Симпозијум ће, дакле, бити први пут организован у земљи која није чланица Европске Уније. За Црну Гору су ови сусрети изузетно значајни, јер третирају аспекте, проблеме и домете просторног планирања и планирања предјела. Размјена искустава и јачање међудржавне сарадње је, такође, једна од битних препорука овог процеса.

Учешће на Симпозијуму потврдили су домаћи и инострани експерти, представници невладиних организација, представници општина у Црној Гори и представници Савеза архитеката, Инжењерске коморе и Архитектонског факултета.

Тема овогодишњег скупа је „Простор будућности: идентификација и анализа предјела, стање у демократији” (“Территориес оф тхе футуре: ландсцапе идентифицатион анд ассессмент, ан еxерцисе ин демоцрацy”).

Европска Конвенција о предјелима представља први документ који се у потпуности бави предјелима као подручјима чије су особине резултат међусобног дјеловања природних и/или људских фактора. Контролисано и одрживо планирање предјела омогућава очување природног и културног идентитета Европе. Савремене трансформације у предјелу доводе до хомогенизације простора и губљења јединственог карактера предјела.

Конвенцију је до сада ратификовало 38 земаља, препознајући значај заштите, управљања и планирања предјела, на националном и међудржавном нивоу.

Црна Гора је ратификовала Конвенцију 2008. године, када се кренуло у њену примјену на националном нивоу. Препознавање вриједности и значаја предјела, у законодавству донијело је нови однос према уређењу простора, затим у имплементацији студије и плана предјела у оквиру планске документације, као и у едукацији неопходног кадра. Ове године очекује нас значајан пројекат „Студија предјела Црне Горе“, којим ће бити завршена карактеризација предјела на националном нивоу. То ће бити информациона основа за одрживи развој предјела у Црној Гори. Методологија „Студије предјела” заснована је на успјешним примјерима енглеске и шкотске праксе.

У Европи препознати резултати Црне Горе у имплементацији Конвенције, омогућили су нам организацију овог сусрета за бројне учеснике радионица Савјета Европе. На радионицама се очекује присуство 120 експерата из земаља чланица ЕУ, као и презентовање актуелних трендова и изазова у планирању предјела. Од изузетног значаја је, зато, афирмација и промоција успјешних пројеката планирања у Црној Гори, као што је нпр. интегрално планирање обалног подручја и развој броwнфиелд и греенфиелд инвестиција, као и изазови руралног развоја са којима се перманентно суочава сјевер Црне Горе.

Агенду радионице можете преузети овдје.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?