- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: Завршна конференција „Подршка стратешко...
Саопштење: Завршна конференција „Подршка стратешком просторном планирању“
У просторијама ПР Центра у Подгорици, данас је одржана Завршна конференција под називом “Црна Гора и Италија о одрживоти у Јадранској регији – Улога локалних власти“, која се реализује у оквиру Програма СееНет – Соутх Еаст Еуропе Нетwорк - А4 акције под називом „Подршка стратешком и просторном планирању”, уз финансијску подршку Главне дирекције за међународну кооперацију Министарства иностраних послова Републике Италије.
Током конференције, представљени су резултати пројекта и истакнута је посвећеност општина Будве и Котора питању одрживог туризма. У исто вријеме, овај догађај је представљао прилику за интерактиван дијалог о подстицању развоја туризма и заштите животне средине, као и започињање нових иницијатива за сардњу Црне Горе и Италије.
На конференцији су говорили:
• Амбасадор Републике Италије у Црној Гори, Њ.Е. Винћенцо Дел Монако,
• Генерална директорица Генералног директората за животну средину и климатске промјене у Министарству одрживог развоја и туризма, мр Ивана Војиновић,
• Шеф сектора за политику, европске интеграције и привреду у ЕУ делегацији у Црној Гори, г-дин Алберто Камарата,
• Градоначелник општина Будва, г-дин Лазар Рађеновић.
• Генерална директорица за животну средину и климатске промјене у Министарству одрживог развоја и туризма, Ивана Војиновић, указала је на значај вођена политике одрживог просторног планирања у контексту заштите животне средине.
Такође, Војиновић је нагласила да се Црна Гора може похвалити очуваном природом, као и да заштићени простори природе у Црној Гори посједују огроман развојни потенцијал, нарочито у области одрживог туризма. У том контексту, истакнуто је да, поред пет националних паркова, у Црној Гори постоји око 50 природних локалитета који су заштићени националним законодавством. До краја 2014.године, у оквиру пројеката који се реализују са Канцеларијом УНДП-ја у Црној Гори, биће проглашена два регионална парка – „Пива“ и „Комови“. С тим у вези, треба имати у виду и изазове који са собом носе процеси ЕУ интеграција и глобализације, као и потребу побољшања регионалне сарадње, имајући у виду чињеницу да је Црна Гора, по очуваности природе, препозната у међународним оквирима.
Војиновић је упознала присутне да Црна Гора има 17,22% територије под међународном заштитом. Наиме, Црна Гора је потписница Конвенције о међународно значајњим влажним стаништима – Рамсар. На овој листи однедавно се налазе и два подручја са територије Црне Горе – Скадарско језеро и Тиватска солила. Са друге стране, под заштитом УНЕСЦО-а налазе се такође два подручја са територије Црне Горе – национални парк “Дурмитор”, као и Канјон Таре.
Потребно је истаћи да је политика животне средине у великој мјери интегрисана у политику просторног планирања. У том погледу, обавеза израде процјене утицаја и стратешке процјене утицаја планова на животну средину је од посебног значаја за настојање да се захтјеви одрживости и заштите животне средине интегришу у просторна планска документа. С тим у вези, нарочито су истакнута три важна планска документа која су у завршној фази израде: ПППН „Ловћен“, ПППН „Дурмитор“ и ПППН „Облано подручје“, који су припремљени у складу са највишим стандардима архитектонске и урбанистичке струке.
Полазећи од тога да је простор један од најважнијих ресурса Црне Горе, указано је на побољшања које је донио недавно усвојени Закон о уређењу простора и изградњи објеката. Такође, питање просторног планирања и заштите биодиверзитета третирано је најважнијим националним стратешким документима, као што су Национална стратегија одрживог развоја и Национална стратегија биодиверзитета.
На крају, Војиновић је подсјетила на успјешну, дугогодишњу сарадњу Црне Горе са Републиком Италијом која датира још од 2004.године, и изразила очекивање да ће се ова сарадња наставити кроз низ заједничких будућих иницијатива и пројеката.