Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Кампања "Жене на селу- жене на дјелу! Нека се чује ваш глас"

Објављено: 04.10.2013. 18:53 Аутор: ПР служба

Циљеви кампање су:

Подизање свијести јавности о положају жена на селу и неопходности њиховог активног укључивања у процесе доношења одлука;

Промовисање успјешних жена на селу и подизање свијести јавности о вредновању њиховог доприноса руралном развоју, као и о потреби економског оснаживања сеоских жена.

Поруке кампање су:

Жене на селу - равноправни носиоци економског развоја руралних подручја и равноправни уживаоци добити од тог развоја.

Вредновање доприноса жена руралном развоју

Жене су главни актери опстанка и развоја села. Сеоске жене чине једну четвртину укупне свјетске популације. Оне посједују само два одсто земље, док од свих пољопривредних прихода добијају само један одсто. У Црној Гори, мушкарци су најчешће носиоци породичних пољопривредних газдинстава чак 87,13% док остале чланове који раде на газдинству у највећем броју чине жене и то 66%.

Допринос жена руралном развоју је немјерљив, али њихов положај и проблеми са којима се суочавају, од задовољења основних животних потреба до дугорочних интереса још увијек су велики. Сеоска жена је маргинализована, економски зависна од других, оскудно образована и преоптерећена пословима у кући и на имању.

Економско оснаживање жена на селу

Жене на селу много раде, а имају мало. Признање њиховог значаја и улоге, признање потребе да се услови њиховог живота морају побољшати, први је корак ка постизању боље будућности жена на селу. Сеоске жене имају право на образовање и обуку, као и право на једнак приступ економским могућностима, путем запошљавања, самозапошљавања, кредита и зајмова, посебно оних везаних за пољопривреду.

Учешће жена на селу у одлучивању

Породични концепт бављења пољопривредом укључује неплаћени рад жена, а недовољна друштвена укљученост у рјешавање заједничких проблема оставља сеоске жене прилично изолованим у процесима доношења одлука.

Зато им је неопходно обезбиједити равноправни приступ и потпуно учешће у структурама власти и на тај начин учинити видљивим њихове потребе у креирању развојних политика села.

Централни догадјај кампање је 15. октобар Медјународни дан жена на селу. Тога дана ће у организацији Одјељења за послове родне равноправности у Подгорици (Делта Цитy), уз финансијску подршку ОСЦЕ Мисије у Црној Гори, бити одржан Сајам сеоских жена. Тачно вријеме одржавања Сајма биће прослиједјено у позиву медијима 11. октобра. 2013.г.

15. октобар је установљен као Међународни дан сеоских жена на Конференцији жена Уједињених нација у Пекингу 1995. године. Државе су се обавезале да женама на селу обезбиједе равноправан приступ и потпуно учешће у структурама власти и учине видљивим њихове потребе и могућности у креирању развојних политика села.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?