Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана радионица “Изградња ефикасног дијалога и сарадње између влада и организација цивилног друштва у процесу израде политика”

Објављено: 04.10.2013. 19:01 Аутор: Канцеларија за сарадњу са НВО

У Регионалној школи за јавну админинстрацију (РеСПА) у Даниловграду, одржана је, од 30. септембра до 3. октобра, радионица “Изградња ефикасног дијалога и сарадње између влада и организација цивилног друштва у процесу израде политика”, коју је похађала шефица Канцеларије за сарадњу са НВО Данка Латковић.

Учесници су, поред оних из Црне Горе (представници министарства унутрашњих послова и рада и социјалног старања), били државни службеници и руководиоци из Републике Хрватске, Републике Србије, Босне и Херцеговине, Маледоније, Косова* и Албаније, одговорни за успостављање и имплементацију оквира за грађанско учешће и комуникацију са организацијама цивилног друштва, за институционалну сарадњу са организацијама цивилног друштва и евроинтеграције, те дефинисање оквира за јавно финансирање организација цивилног друштва.

Предавачи су били: др Драган Голубовић, професор права и стручњак за грађанско друштво и грађанску партиципацију и консултант Европског центра за непорфитно право из Будимпеште, аутор и ко-аутор бројних публикација у вези са цивилном партиципацијом и организацијама цивилног друштва, а од 2008. године стални члан Савјета експерата за непрофитно право Међународне конференције невладиних организација, која дјелује под патронатом Савјета Европе и др Игор Видачак, предстојник Уреда за удруге у Влади Републике Хрватске и предавач на Факултету политичких наука Универзитета у Загребу, аутор многих публикација по питању заступања интереса, лобирања, цивилног и социјалног дијалога, управљачких структура и процеса израде јавних политика у земљама у транзицији.

Један од главних циљева обуке био је подизање свијести о важности систематског дијалога између државне администрације и организација цивилног друштва и његовог јачања, што је од изузетног значаја по питању креирања подстицајног окружења за развој и одрживост организација цивилног друштва. У радионици је посебно наглашена потреба и обавеза стварања трајног дијалога, базираног на транспарентној и структурираној комуникацији И редовној размјени искустава, информација и мишљења. Поред тога, говорено је о развоју ефикасног/дјелотворног и садржајног дијалога са цивилним друштвом, у контексту ЕУ интеграционог процеса, те улози организација цивилног друштва у ИПА програмирању, гдје је детаљно презентирано искуство Хрватске, које може бити од велике користи осталим земљама. Шефица Канцеларије за сарадњу са НВО презентирала је „црногорски“ легислативни и институционални оквир за сарадњу са организаицјама цивилног друштва, што је учесницима из земаља у којима још увијек поменута „логиситка“ није изграђена на одговарајућем нивоу било интересантно, па су договорени и конкретнији облици билатералне сарадње по појединим питањима.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?