- Влада Црне Горе
Париз: Министри правде Црне Горе и Француске Душко...
Париз: Министри правде Црне Горе и Француске Душко Марковић и Кристијан Тобира потписали Заједничку изјаву о сарадњи два министарства
Француска поздравља реформе које Црна Гора спроводи на плану владавине права и подржава напредак наше земље на путу интеграција у Европску унију, која је, прије свега, заједница вриједности, саопштио је савјетник предсједника Републике Француске за европске послове Филип Леглиз Коста на састанку са потпредсједником Владе и министром правде Душком Марковићем, одржаним данас у Јелисејској палати.
Он је саопштио да се Република Француска у контексту своје спољне политике све више окреће Западном Балкану и снажно подржава његову интеграцију у ЕУ. Коста је нагласио да је интерес Француске безбједна и просперитетна Европа и у њој регион Западног Балкана. У том контексту, Црна Гора је, према његовим ријечима, препозната као проактиван фактор у регионалним иницијативама, који доприноси стабилности и напретку региона.
Коста је нагласио значај све интензивнијих билатералних односа Црне Горе и Француске, како на политичком, тако и на економском плану. На састанку је било ријечи о конкретним могућностима када је ријеч о економској сарадњи, односно присуству француских инвеститора у Црној Гори.
Упознајући саговорника са кључним активностима у процесу интеграција, потпредсједник Марковић истакао је да је Француска стратешки партнер Црне Горе у остварењу наших националних интереса и спољнополитичких циљева – чланства у ЕУ и НАТО. Коста је истакао да Француска цијени подршку Црне Горе француским напорима на рјешавању питања од интереса за глобалну стабилност и безбједност.
Заједнички је констатовано да ће двије државе наставити да развијају пројектну сарадњу у даљем процесу преговора о чланству Црне Горе у ЕУ, нарочито у области правосуђа и темељних права, односно правде, слободе и безбједности.
Раније данас, потпредсједник Марковић је разговарао са Симоном Сотуром, предсједником Комисије за европске послове у Сенату.
Посјета потпредсједника Марковића Паризу настављена је радним ручком у Министарству вањских послова Француске у присуству представника Дирекције за Континенталну Европу и Дирекције за ЕУ, а завршена је потписивањем Заједничке изјаве о сарадњи два министарства правде, којом је између осталог предвиђена размјена информација о законодавству које је на снази, стручном усавршавању судија и тужилаца и осталих службеника у правосуђу, затим размјена искустава у погледу рјешења усвојених у области администрације правосуђа а посебно искустава која се односе на коришћење разних форми информатичких система у судским поступцима, као и оквир за заједничке пројекте у правосуђу.
Састанак два министра правде био је прилика и за озваничење пријема Министарства правде Црне Горе у мрежу за законодавну сарадњу министарстава правде Европске уније у статусу посматрача. Тиме је у потпуности реализована препорука Европске комисије из Извјештаја о скринингу за поглавље 24 која се односи на хоризонталну правосудну сарадњу односно учлањење црногорских институција у релевантне европске правосудне мреже у статусу посматрача. Подсјећања ради, након објављивања Извјештаја о скринингу за поглавље 24, статус посматрача стекли су: Врховни суд у Асоцијацији државних савјета и врховних управних јурисдикција ЕУ, Врховно државно тужилаштво у Мрежи генералних тужилаца при врховним судовима ЕУ и Центар за едукацију носилаца правосудне функције у Мрежи за правосудну обуку ЕУ. Раније, статус посматрача стечен је у Европској мрежи правосудних савјета и Мрежи предсједника Врховних судова Европске уније.
Институције Црне Горе као посматрачи у овим мрежама оствариће ефикаснију размјену искустава и података са институцијама земаља чланица ЕУ на плану реализације обавеза из европске агенде.