Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Делегација Црне Горе учествује на годишњем засиједању ММФ-а и Свјетске банке

Објављено: 14.10.2013. 17:42 Аутор: Министарство финансија

Делегација Црне Горе коју предводе министар финасија Радоје Жугић и гувернер Централне банке Црне Горе Милојица Дакић, учествује на годишњем засиједању ММФ-а и Свјетске банке. Током првог дана, црногорска делегација се срела са бројним високим званичницима те двије институције: Лауром Так, потпредсједницом Свјетске банке, Резом Могадамом, директором Европског департмана ММФ-а, Елен Голдштајн, директорком Свјетске банке за Црну Гору, Надимом Илахијем, шефом мисије ММФ-а за Црну Гору и др.

Министар финансија Радоје Жугић је упознао представнике ММФ-а и Свјетске банке са најновијим фискалним кретањима у Црној Гори. Истакао је да је у претходном периоду предузет низ „тешких“ фискалних мјера, попут повећања ПДВ-а, повећања стопе пореза на доходак, ограничавања зарада у јавном сектору, пооштрене контроле сиве економије, општих мјера штедње и др. Указао је да су ове мјере дале значајне резултате и да је наплата пореских прихода била виша за 9% у првих девет мјесеци ове године, у односу на исти период претходне године. Такође је истакао да није било рањивости из претходног периода (активирања гаранција за КАП и извршних судских пресуда) да бисмо имали готово уравнотежен буџет. Такође, информисао је и представнике међународних институција о новом пакету фискалних мјера који је у припреми, а чије најважније мјере се односе на: прилагођавање зарада у јавном сектору стварним могућностима (кретању буџетског дефицита, јавног дуга, а за јавна предузећа и у зависности од њихове профитабилности), промјенама у опорезивању дохотка физичких лица, хармонизацији акциза, новим моделима наплате заосталих пореских потраживања, оштријем санкционисању повратника у кршењу пореских прописа и др.

Гувернер Милојица Дакић је информисао представнике ММФ-а и Свјетске банке о стању у банкарском сектору и финансијској стабилности. Истакао је да у овој години имамо раст депозита, кредита, активе банака, ликвидних средстава и тенденцију опадања каматних стопа. Такође, истакао је да после више година банкарски систем има профит. Као кључне рањивости навео је висок ниво лоших кредита, висок ниво каматних стопа и неликвидност реалног сектора. Општи ниво ризика по финансијску стабилност је оцијенио умјереним и истакао је да је припрема Подгоричког модела за добрвољно финансијско реструктурирање лоших кредита у завршној фази и да се очекује његов почетак примјене у првом кварталу наредне године.

Представници ММФ-а и Свјетске банке су истакли да су предузете значајне мјере фискалне консолидације, које дају добре резултате, али су и охрабрили црногорску делегацију да наставе са даљим мјерама фискалне консолидације. Такође, заједнички је констатовано да ће нове стране директне инвестиције, чија је имплементација у току значајно допринијети економском расту и фискалној стабилности Црне Горе. Потпредсједница Свјетске банке за ЕКА регион, госпођа Так је истакла да је Свјетска банка спремна да даље преговара са Црном Гором о кредитима за побољшање енергетске ефикасности и третирање индустријског отпада и да су средства расположива до краја ове године. Са делегацијом ММФ-а је договорена организација банкарског форума, у организацији ЦБЦГ и ММФ-а, на којем ће учестовати црногорске банке, њихове матичне банке, регулатори матичних банака и представници Свјетске банке и ММФ-а. Такође је договорена и техничка помоћ у области извјештавања јавног дуга по ЕСА 95 стандардима, побољшање мјера за управљање јавним дугом и унапређење даљег пореске регулативе.


ПР СЛУЖБЕ
МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА И
ЦЕНТРАЛНЕ БАНКЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?