Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Одржан ВИ састанак Управног одбора пројекта „Реформа система социјалне и дјечије жаштите: Унапређење социјалне инклузије”

Објављено: 22.10.2013. 00:10 Аутор: МРСС

 

Представници међународних инститиуција изразили задовољство поводом иплементације у процесу реформе система социјалне и дјечије жаштите

У Центру за дјецу и младе „Љубовић” одржан је састанак Управног одбора пројекта „Реформа система социјалне и дјечје заштите: Унапређење социјалне инклузије”.
Састанком је предсједавао министар рада и социјалног старања мр Предраг Бошковић, а састанку су присуствовали, Растислав Врбенски, стални представник УНДП-а са сарадницима, Бењамин Перкс, шеф представништва УНИЦЕФ-а за Црну Гору са сарадницима, као и представници надлежних министарстава.
Пројекат “Реформа система социјалне и дјечје заштите: Унапређење социјалне инклузије” реализује се из средстава Европске уније (кроз фонд ИПА 2010). Партнери на пројекту су Министарство рада и социјалног старања Црне Горе, Министарство просвјете, канцеларије УНДП-а и УНИЦЕФ-а у Црној Гори.

Министар Бошковић је у свом уводном излагању информисао присутне да је у оквиру Пројекта, усвојен Закон о социјалној и дјечјој заштити, Стратегија развоја система социјалне и дјечје заштите у Црној Гори (2013-2017), Стратегија развоја система социјалне заштите старих у Црној Гори (2013-2017) и Правилник о ближим условима за остваривање основних материјалних давања из социјалне и дјечје заштите. У финалној је фази израда Правилника о ближим условима организације, нормативима, стандардима и начину рада центра за социјални рад, Правилник о стручним пословима у социјалној и дјечјој заштити и Правилник о породичном смјештају - хранитељству. У изради је и Правилник о минималним стандардима услуга подршке за живот у заједници.
У мају-јуну 2013. године реализована су три конкурса за подршку развоју услуга социјалне заштите. Подржана су 23 пружаоца услуга у 9 општина: Бар, Никшић, Бијело Поље, Шавник, Плужине, Мојковац, Улцињ, Подгорица и Цетиње у износу од 281,596.61 еура.
Присутни су такодје упознати да је одржана Национална конференција о деинституционализацији „Превенција смјештања дјеце у институције“ 16. јула 2013.године, као и прва регионална конференција „Старење и старост – квалитет живота“ са преко 150 учесника 1. и 2. октобра 2013. године у ЈУ Дом старих „Грабовац“ у Рисну.
У септембру 2013. године почео процес израде Локалних планова за развој услуга социјалне заштите у шест општина (Плав, Беране, Будва, Тиват, Пљевља и Колашин). У наредном периоду планирано је усвајање Локалних планова у пет општина (Цетиње, Подгорица, Мојковац, Улцињ, Плужине).
У процесу финализације је Протокол о јачању међусекторске сарадње за превенцију институционализације, а тренутно спроводјење кампање „Свако дијете треба породицу“ ће утцати на повћању свијести градјана о праву дјетета на породично окружење, додао је министар Бошковић.
Представници међународних инститиуција у Црној Гори изразили су задовољство поводом имплементације и динамике спровођења активности Министарства рада и социјалног старања у процесу реформе система социјалне и дјечије жаштите, предвиђене овим пројектом. Реформа се спорводи у циљу унапријеђења положаја корисника социјалне и дјечије заштите.

На крају састанка закључено је сљедеће:

1. Управни одбор сматра да је постигнут значајан помак у реформи система социјалне и дјечје заштите од прошлог УО који је одржан у марту текуће године;
2. Управни одбор сматра да су до сад спроведене активности представљају прву фазу реформе, док ће у наредном периоду услиједити активности, посебно на имплементацији новог Закона, које чине значајнију фазу процеса реформе;
3. Управни одбор сматра да је неопходно у најскоријем року припремити и усвојити подзаконске акте, притом водећи рачуна о приоритетима које је у овој области поставила Влада Црне Горе;
4. Управни одбор сматра да је изузетно важно успостављање три нове институције – Завода за социјалну и дјечју заштиту, Социјалне инспекције и Дирекције за развој социјалне и дјечје заштите, као и да те институције почну са радом (пуним капацитетом) од 01. јануара 2014. г.;
5. Управни одбор сматра да је изузетно важно да се се започета реформа не заврши са пројектом који спроводи Министарство рада уз техничку подршку УНДП и УНИЦЕФ и финансијку помоћ ЕУ, и препоручује да се реформа система социјалне и дјечје заштите настави уз подршку УНДП-а и УНИЦЕФ-а и након јуна 2014. г. било кроз нови пројекат било кроз продужетак постојећег;
6. Управни одбор је сагласан да се да се приближно 60.000 ЕУР преосталих из других пројектних активности УНДП-ја у овиру пројекта употријеби за израду приручника и обуке запослених у сектору социјалне и дјечје заштите за спровођење нових правилника.



ПР служба Министарства рада и социјалног старања

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?