- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење са округлог стола „Уклањање архитектонск...
Саопштење са округлог стола „Уклањање архитектонских баријера на објектима са шалтерским типом пословања”
У Министасртву одрживог развоја и туризма, 14.10.2013.године, одржан је округли сто са темом: „Уклањање архитектонских баријера на објектима са шалтерским типом пословања”. Циљ округлог стола је упознавање са до сада предузетим мјерама на уклањању архитектонских баријера на објектима са шалтерским типом пословања, у смислу обезбјеђивања приступа и кретања лица са инвалидитетом и лица смањене покретљивости као корисника њихових услуга.
Округлом столу присуствовали су представници:
- Министарства одрживог развоја и туризма
- Удружења „Плегије“ Никшић
- Удружење младих са хендикепом
- Удружење параплегичара Подгорица
- аутобуске станице у Подгорици
- Поште Црне Горе
- Жељезничке инфраструктуре Црне Горе
- Електропривреде ЦГ
- Хипотекарне банке
- Комерцијалне банке Будва
- Хyпо Алпе Адриа банке
- НЛБ Монтенегро банке
- Ерсте банке
- Инвест банке Монтенегро
- Социете Генерале Монтенегро
- Атлас банке
Присутне је, у име Директората за грађевинарство, поздравила Татјана Вујошевић, руководиоц Дирекције за стратешки развој грађевинарства. Она је истакла значај прилагођавања објеката у јавној употреби лицима са инвалидитетом и упознала присутне са постигнутим резултатима из ове области, као и са напорима које је потребно преузети у циљу уклањања архитектонских баријера са којима се свакодневно сусрећу лица са инвалидитетом и лица смањене покретљивости.
Иван Недовић, Директорат за грађевинарство, самостални савјетник у Дирекцији за стратешки развој грађевинарства, присутнима је презентовао услове које треба да испуњававају приступачни објекти шалтерског типа пословања. Посебан аспекат презентације стављен је на све елементе приступачности, дефинисане Правилником о ближим условима и начину прилагођавања објеката у јавној употреби, а које наведени објекти треба да садрже да би били приступачни за приступ и кретање лица са инвалидитетом и лица смањене покретљивости.
Александра Поповић, НВО „Удружење параплегичара Црне Горе“, представила је законски оквир за остваривање права приступа лица са инвалидитетом и лица смањене покретљивости објектима у јавној употреби. Такође, приказани су и примјери добре праксе у испињавању наведених услова, којим се штите права из домена људских права и слобода.
Након презентација услиједила је дискусија на којој су сви присутни узели активно учешће. Учесници округлог стола нагласили су неинформисаност у погледу поштовања прописа и стандарада који су обавезујући када је у питању област приступачности њихових објеката за приступ и кретање лица смањене покретљивости и лица са инвалидитетом.
Потребно је урадити анализу приступачности и утврдити приоритетне објекте које је потребно, у што скоријем периоду, прилагодити за приступ лица са инвалидитетом и лица смањене покретљивости.
Дефинисан је даљи ток активности који укључује и достављање података о испуњености услова приступачности од стране институција које су препознате као објекти са шалтерским типом пословања.
Закључено је и да је неопходно наставити са едукацијом и подизањем свијести цјелокупне јавности о стандардима и прописима а који упућују на обавезно поштовање стандарда у области обезбјеђивања приступачности. Ове активности реализоваће се кроз организовање округлих столова и радионица са циљним групама.