Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење са округлог стола „Уклањање архитектонских баријера на објектима са шалтерским типом пословања”

Објављено: 14.10.2013. 16:05 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

У Министасртву одрживог развоја и туризма, 14.10.2013.године, одржан је округли сто са темом: „Уклањање архитектонских баријера на објектима са шалтерским типом пословања”. Циљ округлог стола је упознавање са до сада предузетим мјерама на уклањању архитектонских баријера на објектима са шалтерским типом пословања, у смислу обезбјеђивања приступа и кретања лица са инвалидитетом и лица смањене покретљивости као корисника њихових услуга.

Округлом столу присуствовали су представници:
- Министарства одрживог развоја и туризма
- Удружења „Плегије“ Никшић
- Удружење младих са хендикепом
- Удружење параплегичара Подгорица
- аутобуске станице у Подгорици
- Поште Црне Горе
- Жељезничке инфраструктуре Црне Горе
- Електропривреде ЦГ
- Хипотекарне банке
- Комерцијалне банке Будва
- Хyпо Алпе Адриа банке
- НЛБ Монтенегро банке
- Ерсте банке
- Инвест банке Монтенегро
- Социете Генерале Монтенегро
- Атлас банке

Присутне је, у име Директората за грађевинарство, поздравила Татјана Вујошевић, руководиоц Дирекције за стратешки развој грађевинарства. Она је истакла значај прилагођавања објеката у јавној употреби лицима са инвалидитетом и упознала присутне са постигнутим резултатима из ове области, као и са напорима које је потребно преузети у циљу уклањања архитектонских баријера са којима се свакодневно сусрећу лица са инвалидитетом и лица смањене покретљивости.

Иван Недовић, Директорат за грађевинарство, самостални савјетник у Дирекцији за стратешки развој грађевинарства, присутнима је презентовао услове које треба да испуњававају приступачни објекти шалтерског типа пословања. Посебан аспекат презентације стављен је на све елементе приступачности, дефинисане Правилником о ближим условима и начину прилагођавања објеката у јавној употреби, а које наведени објекти треба да садрже да би били приступачни за приступ и кретање лица са инвалидитетом и лица смањене покретљивости.

Александра Поповић, НВО „Удружење параплегичара Црне Горе“, представила је законски оквир за остваривање права приступа лица са инвалидитетом и лица смањене покретљивости објектима у јавној употреби. Такође, приказани су и примјери добре праксе у испињавању наведених услова, којим се штите права из домена људских права и слобода.

Након презентација услиједила је дискусија на којој су сви присутни узели активно учешће. Учесници округлог стола нагласили су неинформисаност у погледу поштовања прописа и стандарада који су обавезујући када је у питању област приступачности њихових објеката за приступ и кретање лица смањене покретљивости и лица са инвалидитетом.

Потребно је урадити анализу приступачности и утврдити приоритетне објекте које је потребно, у што скоријем периоду, прилагодити за приступ лица са инвалидитетом и лица смањене покретљивости.

Дефинисан је даљи ток активности који укључује и достављање података о испуњености услова приступачности од стране институција које су препознате као објекти са шалтерским типом пословања.

Закључено је и да је неопходно наставити са едукацијом и подизањем свијести цјелокупне јавности о стандардима и прописима а који упућују на обавезно поштовање стандарда у области обезбјеђивања приступачности. Ове активности реализоваће се кроз организовање округлих столова и радионица са циљним групама.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?