- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: Напредак Црне Горе међу највећим - за 7...
Саопштење: Напредак Црне Горе међу највећим - за 70 мјеста напријед на Доинг Бусинесс листи у дијелу издавања грађевинских дозвола
Црна Гора на Доинг Бусинесс листи (Извјештај о лакоћи пословања) Свјетске Банке 2014. заузела је 44. мјесто међу 189 рангираних земаља, што је напредак за 7 позиција. Велики удио у рангирању чини управо оцјена која се тиче издавања грађевинских дозвола, гдје је остварен напредак за чак 70 мјеста тј. са 176. на 106. позицију. План је да, у овој области, до наредног извјештаја, Црна Гора буде у првих 100 земаља.
Регистровано унапријеђење у дијелу издавања грађевинских дозвола основу је имало у реформама које се тичу процедура и рокова за издавање дозвола и које Црне Гора спроводи већ неколико година, са нагласком на реформе уведене Законом о измјенама и допунама Закона о уређењу простора и изградњи објеката усвојеном из јула о.г.
Наиме, наша земља је константно радила на скраћивању процедура за добијање дозвола, које се сада издају у свега два корака: издавање урбанистичко-техничких услова и издавање грађевинске дозволе, при чему је број докумената која су неопходна за реализацију ова два корака такође значајно смањен.
Тако се грађевинска дозвола издаје на основу сљедеће документације:
1) идејног пројекта, односно главног пројекта са извјештајем о извршеној ревизији
2) доказа о праву својине, односно другом праву на грађевинском земљишту
3) сагласности, мишљења и других доказа;
4) доказа о плаћеној комуналној накнади
5) доказа о осигурању од одговорности
Но, доказе 2, 3 и 4 прибавља орган који издаје грађевинску дозволу по службеној дужности. Другим ријечима, инвеститиор је дужан да уз захтјев за издавање дозволе поднесе само идејни односно главни пројекат са извјештајем о ревизији и доказ о осигурању од одговорности, а осталу документацију прибавља орган који издаје дозволу, што значи да је законски успостављен тзв. систем једног шалтера на чијој ће се пуној и оптималној имплементацији и даље предано радити.
Када је ријеч о роковима у контексту важећих законских рјешења, грађевинска дозвола се издаје најкасније у року од 30 дана (за све објекте за које није потребан елаборат процјене утицаја на животну средину) од дана подношења захтјева који је комплетан, док су рокови за издавање убанистичко – техничких услова такође 30 дана.
Важно је напоменути и да је Законом о измјенама и допунама Закона о уређењу простора и изградњи објеката који је усвојен у јулу о.г. прописано да се комуналије не плаћају за објекте од општег интереса. Циљ је био стимулисање градње оваквих објеката, који имају велики утицај на друштво, економију и запошљавање. Такође, ранијим реформама укинуте су административне таксе на издавање грађевинске, односно употребне дозволе, као и низ накнада које су пратиле издавање услова, сагласности и других доказа.
Поред свих наведених реформи на државном нивоу, наглашавамо и да је законска рјешења неопходно оптимално имплементирати на локалном нивоу. У том контексту, Министарство је посљедњих годину дана организовало и серију радионица са представницима секретаријата надлежних за издавање дозвола, управо како би се прописане процедуре унифицирале за све општине.
Наведени извјештај свакако је потврда креирања администрације као још ефикаснијег сервиса грађана, на чему ће се и даље радити и чиме ће се, увјерени смо, превазићи сва отворена питања у овој важној области.