Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одрживи туризам као предуслов цјелокупног економског развоја

Објављено: 05.11.2013. 21:29 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizma Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Црногорска туристичка понуда презентира се на међународној туристичкој берзи Wорлд Травел Маркет (WТМ) која се одржава у Лондону од 4. до 7. новембра ове године.

Министар одрживог развоја и туризма, Бранимир Гвозденовић, је, заједно са амбасадором Црне Горе у Уједињеном Краљевству Велике Британије и Сјеверне Ирске, Љубишом Станковићем, Предрагом Јелушићем, државним секретаром у Министарству одрживог развоја и туризма и Сашом Радовићем, директором Националне туристичке организације Црне Горе, присутвовао свечаном отварању сајма и одржао низ састанака са представницима медија и туроператорима на штанду Црне Горе.

Ministarstvo održivog razvoja i turizmaПоред бројних састанака, посебан значај има састанак Гвозденовића са Талебом Рифаием, Генералним секретаром Свјетске туристичке организације (УНWТО). Саговорници су изразили задовољство сусретом и досадашњом сарадњом а закључено је да постоји обострани интерес да се, у наредном периоду, даље побољша квалитет туристичке понуде Црне Горе, како би се продужио просјечан број ноћења по госту и повећала потрошња. Г-дин Рифаи је истакао да ће до 2030. Јужна и Медитеранска Европа наставити са водећом позицијом у виду броја туристичких долазака (264 милиона међународних туристичких долазака у 2030.) „Када говоримо о просјечном годишњем расту, Централна и Источна Европа биће најбрже растући европски под-региони у идућих двадесет година, са стопом раста од 3%. Наравно да ће и мање занимљиве дестинације у оквиру и сусједству региона профитирати због овакве ситуације, посебно ако као приоритет поставе принцип одрживог туризма“, и нагласио значај принципа одрживости, посебно имајучи у виду значај који туризам има за цјелокупан развој, посебно у црногорској привреди. Министар Гвозденовић је нагласио да Влада Црне Горе кроз своја стратешка документа поклања велику пажњу управо овом питању те истакао „да су политике одрживости и праксе значајне, посебно у Црној Гори гдје се туризам и базира на разноврсним природним специфичностима, које увелико зависе од односа друштва према животној средини.“

Гвозденовић је такође нагласио важност регионалне сарадње у погледу конкурентности у односу на друге регионе, јер се само кроз исту може осигурати конкурентност туризма на Медитерану.“ Рифаи је још једном поновио да је „Црна Гора, као мала земља, одличан примјер успјешно постављеног модела развоја одрживог туризма. Импресиониран сам свиме што сте постигли и веома често користим Црну Гору као примјер у својим наступима, као и то да путовање данас није само потреба, оно је право и апсолутна неопходност.“

У оквиру сајма се, већ традиционално, одржао Министарски самит у организацији Свјетске туристичке организације (УНWТО) на којем су учешће узели министри туризма дестинација широм свијета. Овогодишња тема самита је “Како премостити јаз између туризма и политике у авио саобраћају”. Фокус је био на прекоокеанским линијама, сигурносним процедурама и визном режиму за ваневропске земље. „Туризам и ваздушни саобраћај су повезане индустрије и постоји растућа потреба да се оне поставе као стратешки сектор који говори једним гласом на националном и међународном нивоу“, један је од закључака самита. Министар Гвозденовић је током самита нагласио значај авио-повезаности Црне Горе са осталим државама, наглашавајући да Влада Црне Горе континуирано спроводи активности у циљу привлачења нових авио-превозника, што би допринијело бољем позиционирању Црне Горе на туристичкој мапи.

Другог дана сајма, Свјетски савјет за туризам и путовања (WТТЦ) организовао је коктел поводом 10 година постојања престижне награде “Тоурисм фор Томорроw”. Штанд Црне Горе је био домаћин овог пријема као лауреат овогодишње награде за пројекат “Врхови Балкана” у категорији “одрживо управљање дестинацијом”. Пријему су присуствовали добитници награде ранијих година, жири за додјелу награде и партнери WТТЦ-а. Током пријема лансирана је и нова “Тоурисм фор Томмороw” анимација.

Министар Гвозденовић је одржао састанке и са представницима туроператора Аполло из Скандинавије који намјеравају увођење и нових линија са овог тржишта према Црној Гори. Током састанка разговарано је и о могућностима заједничких промотивних активности током сљедеће године. Министар је такође истакао чињеницу да је за девет мјесеци 2013. године Црну Гору посјетило 21.442 туриста из Велике Британије, што је за 17.7% више у односу на прошлу годину, као и да очекује да ће се тај број удвостручити у току следеће сезоне. Он је нагласио да је за почетак 2014. године у плану увођење летова Монтенегро Аирлинеса за Лондон, два пута недељно, што ће поспјешити авио-конекцију са овим све више интересантним и значајним тржиштем за црногорску туристичку понуду.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?