- Влада Црне Горе
Инвалиди рада нијесу тражили пријем код министра Б...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Инвалиди рада нијесу тражили пријем код министра Бошковића, након састанка од 12. јуна 2013. године
Објављено: 05.11.2013. • 21:52 Аутор: Министарство рада и социјалног старања
У циљу истините информисаности јавности поводом изјава представника Удружења инвалида рада и медијских објава, информишемо вас сљедеће:
Инвалиди рада из Бијелог Поља, након сусрета са министром рада и социјалног старања мр Предрагом Бошковићем, 12. јуна 2013. године, нијесу подносили захтјев за одржавање новог састанка
Инвалиди рада из Бијелог Поља, након сусрета са министром рада и социјалног старања мр Предрагом Бошковићем, 12. јуна 2013. године, нијесу подносили захтјев за одржавање новог састанка.
Након тога, на адресу Министарства рада и социјалног старања упућена су два дописа од стране Удружења инвалида рада Бијело Поље. Први допис, којим је најављена радикализација „штрајка“ и протесна шетња до Подгорице, достављен је 26. септембра 2013. године, медјутим, тим дописом није захтијеван састанак са министром Бошковићем и представницима министарства.
Другим дописом од 30. октобра 2013. године, којим је ово министарство информисано о намјерама ступања у штрајк глађу у просторијама Удружења, такође није тражен састанак са министром Бошковићем и представницима министарства.
Подсјећамо јавност да се министар рада и социјалног старања мр Предраг Бошковић састао са представницима инвалида рада из Бијелог Поља 12. јуна 2013. године, о чему је јавност информисана.
Након овог састанка представници Удружења инвалида рада Бијело Поље су у писаној форми, 24. јуна 2013. године, обавијештени о ставовима овог министарства поводом њихових захтјева, који су Министарству рада и социјалног старања доставили 14. јуна исте године.
Захтјеви Удружења инвалида рада Бијело Поље, измедју осталог, односе се на могућност прописивања повољнијих услова пензионисања, и то на сљедећи начин:
• Да се инвалидима рада који нијесу остварили право на инвалидску пензију омогући остваривање права на пензију са навршених 60 година за мушкарце и 55 година старости за жене, без обзира на године пензијског стажа,
• Да мушкарци са 30 година пензијског стажа, а жене са 25 година пензијског стажа стичу право на пензију под условима да су напунили 55 година живота за мушкарце и 50 за жене,
• Полазна основа приликом одласка у пензију не може бити испод 70% просјечне пензије у ЦГ,
• Инвалиди рада који нијесу испунили ова два услова могу остварити ово право и послије 2014. године,
• Инвалиди рада који су поднијели захтјеве код Фонда рада за 24 лична дохотка или 36 просјечних зарада у ЦГ, уколико остваре једно од ова два права одричу се својих потраживања.
Ови захтјеви су од 2011. године у континуитету разматрани на бројним заједничким састанцима представника министарства, Завода за запошљавања, Фонда пензијског и инвалидског и осигурања и Фонда Рада са предсједником Савеза инвалида рада Црне Горе и представницима Удружења инвалида рада Бијело Поље.
На тим састанцима, као и дописима од 24. јуна и 1. октобра 2013. године, представници инвалида рада информисани су о сљедећем:
Измјенама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању, које су ступиле на снагу 6. јануара 2011. године, побољшан је статус инвалида рада у пензијском систему, и то:
Успостављено је право корисницима привремене накнаде на евиденцији Завода за запошљавање да им се период примања те накнаде, рачуна као стаж осигурања, до 31. децембра 2014. године. Такође, до тог периода и инвалидима ИИ категорије инвалидности који су запослени код послодавца са половином радног времена, успоставља се право да им се стаж осигурања рачуна као да раде са пуним радним временом.
Лицима која су остварила право на пензију, а период примања привремене накнаде од 1. јануара 2007. године им није урачунат као стаж осигурања, омогућено је да им се, на њихов захтјев, одреди нови износ пензије урачунавањем тог периода у стаж осигурања. Лицима која су остварила право на пензију који су као инвалиди ИИ категорије инвалидности радили код послодавца са скраћеним радним временом, а тај период им од 1. јануара 2009. године није рачунат као да су радили пуно радно вријеме, такође је омогућено да им се, на њихов захтјев, одреди нови износ пензије урачунавањем тог периода у стаж осигурања као да су радили са пуним радним временом.
Ради повољнијег израчуна пензије, особама којима се период примања привремене накнаде рачуна у стаж осигурања и особама којима се рад са скраћеним радним временом рачуна као стаж осигурања са пуним радним временом, за одређивање годишњег личног коефицијента узима се лични коефицијент из периода у коме је осигураник остварио зараду, накнаду зараде, односно основицу осигурања.
Такође, изашло се у сусрет захтјевима Савеза инвалида рада Црне Горе да се контролни преглед корисника инвалидске пензије врши само једанпут и он није обавезан за особе код којих је на контролном прегледу утврђено да није дошло до промјена у стању инвалидности утврђене рјешењем којим је признато право из пензијског и инвалидског осигурања.
Законом о измјенама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању, који се примјењује од почетка 2011. године, уведена је могућност да осигураници који су навршили 62 године живота и најмање 15 година пензијског стажа, остваре право на пријевремену старосну пензију, као и да осигураници са 40 година стажа осигурања, остваре право на старосну пензију без обзира на навршене године живота.
Захтјеви за даље побољшање статуса инвалида рада, разматрани су у континуитету од средине 2011. године, кроз преговоре са представницима инвалида рада из Бијелог Поља.
Као резултат ових преговора, постигнут је и реализован договор да Радна група за припрему Предлога закона о измјенама и допунама Закона о запошљавању, у чијем саставу су била два представника инвалида рада, припреми и предложи Влади измјене и допуне поменутог закона, које ће укључити и побољшања статуса незапослених инвалида рада који не примају никакву новчану накнаду или је примају у износу од 33 еур-а.
Законом о измјенама и допунама Закона о запошљавању и остваривању права из осигурања од незапослености, који је ступио на снагу 25. августа 2012. године, у чијем доношењу су учествовали и представници инвалида рада, прописано је да новчана накнада од незапослености припада незапосленом инвалиду рада ИИ, односно ИИИ категорије, без обзира на остварени стаж осигурања, док се налази на евиденцији незапослених. Висина новчане накнаде износи 40% од минималне зараде утврђене Општим колективним уговором и тренутно износи око 77,20 еур-а.
Током преговора, потврђен је позитиван учинак Фонда рада у погледу реализације захтјева инвалида рада за исплатом отпремина. Фонд рада је све захтјеве Удружења инвалида рада, достављене до јула 2012. године, ријешио и исплатио отпремнину у износу од по 1.926 еура.
Осим тога, у складу са захтјевима представника инвалида рада, корисницима привремене накнаде код Фонда ПИО омогућено је кредитно задуживање код пословне банке на рок до 24 мјесеца.
Такође је испуњен захтјев у погледу субвенција рачуна за електричну енергију.
Што се тиче захтјева за прописивањем посебних, повољнијих услова за остваривање права на пензију, као и повољнијег начина одређивања њене висине у односу на друге осигуранике у Црној Гори, више пута је током разговора истакнуто да исти нијесу у складу са системом пензијског и инвалидског осигурања и да би негативно утицали на одрживост пензијског система, те да у упоредним искуствима нема оваквих рјешења.
Као резултат ових преговора, постигнут је договор да се, приликом наредне измјене и допуне Закона о пензијском и инвалидском осигурању пропише да се и након истека 2014. године, инвалидима рада који примају привремену накнаду од Фонда ПИО рачуна стаж осигурања без временског ограничења. Ово се односи и на запослене инвалиде ИИ категорије који раде са половином радног времена, тачније да им се и након 31.12.2014. године, стаж осигурања рачуна као да раде пуно радно вријеме.
Такође истичемо, да инвалиди рада који сматрају да је код њих наступила неспособност за рад, у смислу прописа о пензијском и инвалидском осигурању (потпуни или дјелимични губитак радне способности), могу да поднесу захтјев, уз одговорајућу медицинску документацију, за остваривања права на инвалидску пензију код надлежног подручног одјељења Фонда ПИО Црне Горе.
Имајући у виду све наведено, представницима Инвалида рада Бијело Поље је предочено да њихови захтјеви нијесу реални и да би њихово испуњење довело до повећања дефицита у буџету Фонда ПИО односно у пензијском систему, те да је Закон о пензијском и инвалидском осигурању припремљен у складу са медјународним стандардима у овој области.
ПР Служба Министарства рада и социјалног старања
Везани чланци:
БОК одржао седму редовну сједницу 30.11.2024.
Gjeloshaj поново позван у Вашингтон 01.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?