- Влада Црне Горе
Округли сто ,,Отварање преговарачког процеса у окв...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Округли сто ,,Отварање преговарачког процеса у оквиру поглавља 23- правосуђе и темељна права - да ли смо спремни или не"
Објављено: 16.11.2013. • 16:56 Аутор: Канцеларија за сарадњу с НВО
Центар за развој невладиних организација (Подогрица), Центар за антидискриминацију »Еквиста« (Подгорица), »Адриа« из Бара и Бјелопољски демократски центар (Бијелог Поља), организовали су данас, Округли сто са темом “Отварање преговарачког процеса у оквиру поглавља 23- правосуђе и темељна права - да ли смо спремни или не«, као дио пројекта “Учинимо преговарачки процес јавним”, који финансира Европска унија, преко Делегације ЕУ у Црној Гори.
Учесници су, поред невладиних организација били представници Делегације ЕУ у Црној Гори, посланици Скупштине Црне Горе, те представници министарства правде, иностраних послова и европских интеграција, унутрашњих послова, мањинских и људских права и Канцеларије за сарадњу са невладиним организацијама,а на скупу је представљен и подијељен Извјештај Коалиције НВО за праћење преговора са Европском унијом-поглавље 23, (на црногорском и енглеском језику).
У Извјештају, који је подијељен на три панела: Реформа правосуђа, Борба против корупције, Људска права и развој и одрживост цивилног друштва, а који је третирао кључна достигнућа, изазове и предуслове за отварање преговора у оквиру преговарачког поглавља 23, наводи се да се кључни успјеси Црне Горе на пољу унапријеђења сарадње Владе са организацијама цивилног друштва у извјештајном периоду односе на континуитет укључивања представника/ца невладиних организација (НВО) у радне групе за преговарачка поглавља. Конкретно, у радној групи за припрему преговора у оквиру поглавља 23 партиципира 5 представника/ца НВО. Настављена је и пракса укључивања представника НВО у радна тијела које формирају органи државне управе за израду закона, подзаконских аката и стратегија.
Кључне препреке у овој област су недосљедна примјена Закона о невладиним организацијама у дијелу финансијске подршке државе пројектима НВО, расподјела средстава из буџета по постојећим моделима којима недостаје транспарентност, поштовање прописа и процедура, мониторинг и евалуација пројеката; затим према Пословнику о раду радних група ограничавање НВО да информишу јавност о раду радне групе, те примјена Уредбе о начину и поступку остваривања сарадње органа државне управе са НВО и Уредбе о начину и поступку спровођења јавне расправе у припреми закона која је још увијек недовољна и неадекватна. У Извјештају се оцјењује да је заједничка карактеристика све три области углавном недостатак политичке воље да се дође до суштинских позитивних промјена. Но, Извјештај је показао и ону другу позитивну страну,а то је да је ипак пуно тога са не великим потенцијалом администрације, уз значајну помоћ невладиних организација, солидно одрађено, али да предстоји најтежи дио а то је имплементација.
Пројекат "Учинимо процес преговарања јавним" има за циљ јачање улоге цивилног друштва у Црној Гори у процесу интеграције у Европску унију кроз унапређење учешћа цивилног друштва у промовисању, праћењу и заступању реформи у области основних људских права и владавине права у складу с ЕУ стандардима током преговарачког процеса.
Коалицију, која је настала и као израз потребе да се обезбиједи високи степен транспарентности преговарачког процеса Црне Горе са Европском унијом, чине организације са вишегодишњим искуством у раду у областима на које се односи преговарачко поглавље 23 и то: Центар за развој невладиних организација (ЦРНВО), Јувентас, Акција за људска права (ХРА), Центар за мониторинг и истраживање (ЦЕМИ), Центар за демократију и људска права (ЦЕДЕМ), ЛГБТ Форум Прогрес, Институт алтернатива, Европски покрет у Црној Гори, НВО Сигурна женска куца, СОС телефон за жене и дјецу жртве насиља Никшиц, Центар за женска права, Институт социјалне инклузије, Удружење младих са хендикепом Црне Горе, Центар за антидискриминацију „ЕКВИСТА" и НВО Анима-Центар за женско и мировно образовање.
ШЕФИЦА КАНЦЕЛАРИЈЕ
Данка Латковић
Везани чланци:
БОК одржао седму редовну сједницу 30.11.2024.
Gjeloshaj поново позван у Вашингтон 01.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?