Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан семинар на тему: Правосудна сарадња у кривичним стварима

Објављено: 26.09.2013. 16:43 Аутор: Управа за имовину

24. и 25. септембра 2013. године у хотелу „Подгорица“ одржан дводневни семинар у организацији Министарства правде на тему: Правосудна сарадња у кривичним стварима, коме су присуствовали службеници Управе за имовину.

Предавачи су били службеници из Министарства за државну управу и правду, Одјељење за међународно кривично право из Мађарске: г-дин Андрас Бенцзе, правни савјетник,г-дин Балазс Гарамволгyи, Врховно државно тужилаштво, г-дин Тамас Јаворсзки, замјеник главог тужиоца, г-дин Лајос Корона, Главно градско тужилаштво, г-дин Ласзло Милотта, правни савјетник, г-дин Ласзло Мисколци, главни тужилац, г-дин Золтан Петер, Врховно државно тужилаштво и г-дин Мелинда Сзабо, Главно градско тужилаштво.

На семинару су обрађене сљедеће теме:

- Међународна сарадња у кривичним стварима са посебним освртом на нове правне инструменте, институционални оквир сарадње;

- Функционисање Европске правосудне мреже у кривичним стварима;

- Оснивање и рад заједничких тимова;

- Примјена одлука Савјета-ЕУРОЈУСТ, структура и оперативне активности ЕУРОЈУСТ-а;

- Међународна сарадња у кривичним стварима на основу конвенција 1959. год. и 2000. год.;

- Европски налог за хапшење као побољшано средство у контексту европске кривичне правосудне сарадње које замјењује традиционални процесс екстрадиције;

- Заплена и замрзавање, конфискација имовине и губитак на захтјев друге државе, извршење страних ’’замрзнутих’’ налога коришћењем поступка сертификата;

- Заштита финансијских интереса ЕУ;

- Кривично гоњење привредних злочина у пракси.

Дводневни програм обуке био је усмјерен на свакодневну праксу међународне сарадње и алата који су доступни за тужиоце у том подручју, а тренинг су водили домаћи и међународни стручњаци.

Циљ семинара је био представљање искуства експерата из Мађарске, са посебним освртом на представљање примјена одлука Савјета – ЕУРОЈУСТ-а, функционисање Европске праводусне мреже у кривичним стварима, заштита финансијских интереса ЕУ, као и заплена и замрзавање, конфискација имовине и губитак на захтјев друге државе, извршење страних “замрзнутих” налога коришћењем поступак сертификата, што је било од изузетног значаја за службенике Управе за имовину, који су у сектору одузете имовине. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?