Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање на ставове изнијете у јавном обраћању директора Ски центра Колашин поводом припреме зимске туристичке сезоне

Објављено: 20.11.2013. 03:29 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Поводом јавног обраћања директора Ски центра Колашин 1450 о статусу припрема за зимску туристичку сезону, а у циљу тачног информисања јавности, Министарство одрживог развоја и туризма даје сљедеће

реаговање

Надлежност Министарства у сектору туризма подразумијева ангажовање у свим сегментима ове дјелатности који имају значај за развој туристичке понуде Црне Горе. У том смислу, ефекти дјеловања Министарства врједнују се кроз резултат који биљежи туристичка привреда Црне Горе. Цијенимо да је раст туристичког промета који Црна Гора биљежи довољан показатељ степена посвећености и компетенције Министарства у овом сегменту.

Право и обавеза Министаства је да затражи информацију о статусу кључних пројеката, имајући у виду њихову важност за укупну туристичку понуду Црне Горе. Разложне и аргументове информације о проблемима на тим пројектима отварају могућност њиховог рјешавања, уз ангажовање ове институције. Са друге стране, неаргуметовано реаговање које подразумјева да је управо Министарство одрживог развоја и туризма један од кључних узрочника свих постојећих проблема, представља одбранашко жмурење пред могућим слабостима. Не треба посебно подсјећати да Министарство не може обављати посао привредног субјекта и реализовати конкретан бизнис план. Слично, капиталан значај неког пројекта не смије бити заштитни зид иза кога ће се сакрити онај ко пројекат реализује, очекујући да ће, због таквог пројектног значаја, држава морати да ријеши и могуће интерне слабости самог субјекта, и све објективне екстерне проблеме. Ово наглашавамо зато што је, у значајном дијелу обраћања Ски центра Колашин 1450, примјетно очекивање да неко други треба да поправи све што омета конкретан пројекат, почев од деблокаде рачуна, па даље.

Не желимо да вјерујемо да Ски центар Колашин 1450 свјесно занемарује напоре које Министарство чини, првенствено због значаја овог пројекта за успјех предстојеће зимске сезоне. Управо је ово Министарство, свјесно важности квалитетног функционисања овог ски центра, подржало опцију државне помоћи којом би се превазишли проблеми Ски центра. Ова институција је процесуирала захтјев, у оквиру процедура до добијања сагласности Владе Црне Горе. Умјесто уважавања тих чињеница, менаџмент Ски центра исказује очекивање да Министарство изађе из своје надлежности и да се, када је ријеч о предметном пројекту, налогодавно постави према другим државним органима и Електропривреди, путарима... Таквим приступом не могу се превазићи проблеми.

Посебно је интересантна инсинуација о „потпадању под нечији утицај и заборављању да туризам постоји и на сјеверу државе“. Наиме, Министарство одрживог развоја и туризма је снажно посвећено компактном третману туристичке понуде Црне Горе, а посебно развоју туризма на сјеверу државе, што је видљиво из нацрта Капиталног буџета за 2014. годину и из непосредног ангажовања на низу пројеката везаних за туристички производ сјеверног региона.

Навод да је Одлука о додјељивању регионалне помоћи Ски центру Колашин повучена са сједнице Владе „на захтјев министра Гвозденовића, ради додатних консултација“ , такође представља апсолутну неистину.

Треба знати да је ангажовање Министарства на унапређењу туризма, у готово свим партицијама, везано и са надлежностима других државних органа и институција, посебно када је ријеч о поштовању законских и других процедура. У том смислу, крајња ефикасност дјеловања Министарства је зависна и од брзине поступања других субјеката. Министарству сигурно не одговара изостанак ефикасности у раду других, али се за то не може сматрати одговорним.

Држава, њени органи и институције могу и морају, у мјери својих финансијских, административних и других капацитета, помагати појединачне пројекте, посебно када ти пројекти имају велики значај за укупност економског развоја. Међутим, држава не може „замијенити привреду“. Независно од евентуалних слабости система, или појединаца, свеједно, држава сматра својом обавезом унапрјеђење система, као и помоћ и посредовање у комуникацији, нарочито ако те обавезе могу резултирати развојем појединих региона, јединица локалне самоуправе, или у крајњем привредних субјеката. Једна од кључних активности дефинисаних Агендом реформи у туризму је развој сјеверног региона. Резултати, наравно, не могу бити видљиви одмах, али смо сигурни да ће бити примјетни у наредном периоду.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?