Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Пресс релеасе: Заједно у унапријеђењу заштићених подручја

Објављено: 02.12.2013. 19:02 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizma Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Надлежне институције из регије Динарског лука заједно ће радити на даљој заштити, одрживости и унпријеђењу заштићених подручја – порука је са данашње свечаности усвајања заједничке изјаве под називом Биг Wин фор Динариц Арц.

Усвајањем документа Биг Wин фор Динариц Арц, на коме су удруженим снагама радили Свјетски фонд за природу (WWФ), Министарство одрживог развоја и туризма Црне Горе и Међународна унија за заштиту природе (ИУЦН), Република Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Република Хрватска, Косово* , Република Македонија, Република Словенија и Република Србија прихватиле су обавезу даљег заједничког рада на унапријеђењу заштићених подручја.

Усвајање је оганизовано у оквиру Конференције Паркови Динарског лука која је данас почела у Будви и трајаће до 5. децембра, а организују је Свјетски фонд за природу (WWФ) и Министарство одрживог развоја и туризма Црне Горе.

На свечаности су, између осталих, говорили: министар одрживог развоја и туризма г. Бранимир Гвозденовић, европски комесар за животну средину г. Јанез Поточник, генерални директор WWФ-а г. Џим Лип, директор ИУЦН програмске канцеларије за југоисточну Европу г. Борис Ерг, те министри и други представници држава Региона. У раду Конференције Паркови Динарског лука учествују и представници амбасада, међународних организација и институција из области животне средине, националних паркова и др.

Бранимир Гвозденовић: У име Владе Црне Горе и у своје лично име, још једном поздрављам све присутне, у увјерењу и нади да ће свечаност поводом усвајања декларације БИГ ВИН ЗА ДИНАРСКИ ЛУК, као и Конференција Паркови Динарског лука, бити значајна потврда наше заједничке спремности да се, координирано и кооперативно, супротставимо изазовима у процесу одрживог развоја и очувања и унапријеђења биодиверзитета.

Позитиван став према заштити и унапријеђењу животне средине, требало би да претпоставља изграђен правилан однос према објектима у природи, културним вриједностима и радом створеним добрима, као и према међуљудским односима у духу хуманизма и толеранције.

За овако формиран став уз присутан одговарајући ентузијазам и истрајност у спровођењу активности предвиђених у оквиру пројекта Паркови Динарског лука, на плану заштите унапређења и туристичке промоције једне читаве регије, можемо рећи да смо остварили добру регионалну сарадњу.

Џим Лип: Регију Динарског лука краси богатство природног капитала и WWФ ју је идентификовао као мјесто од глобалне важности за биолошку разноликост. WWФ честита свим укљученим владама на њиховом одабиру дугорочних циљева повезаних с одрживим развојем, умјесто опредјелјиванја за краткорочне економске користи.

Борис Ерг: Са задовољством подржавамо званично прихватање циљева у заштити као што су јачање система за очување природе, проглашавање нових и ефикаснијих заштићених подручја, побољшано управљање заштићеним подручјима, ефикасно спровођење релевантних политика Европске уније, побољшање прекограничне и међусекторске сарадње, као и препознавање концепта природног капитала. Све наведено чини јаку основу и пружа бројне аргументе за заштиту природе. Остваривање ових циљева захтијева нове и додатне људске и финансијске ресурсе. Земље не само да имају мандат да их реализују на националном нивоу, испред нас је и заједнички задатак да блиско сарађујемо како бисмо ефикасно радили на остваривању међународних циљева које постављају ЦБД Стратешки план за биодиверзитет 2011-2020. и Стратегија биодиверзитета Европске уније до 2020. године. Правилно превођење глобалних и регионалних политика у ефикасне активности на националном и локалном нивоу је циљ који дијелимо и пут за дугорочан успјех наших настојања за очување природе. Данас усвојена Заједничка изјава поставља добру основу за то.

Биг Wин фор Динариц Арц наставак је иницијативе коју су 29. маја 2008. године заједнички потписали министри региона задужени за питања застите животне средине. Том приликом је договорено да ће се ојачати међусобна сарадња у спровођењу обавеза, а свака од шест страна потписница припремила је и национални попис активности за подршку спровођењу циљева Програма рада на заштићеним подручјима, од којих је до данас испоштовано више од 80%. Сврха Иницијативе је да се успостави добро управљање и репрезентативна мрежа заштићених подручја која ће пружити практичну основу за дугорочну сарадњу која омогућава добит на локалном и националном нивоу.

Нови споразум БИГ WИН фор Динариц Арц ће сада, кроз обнову посвећености регионалној и прекограничној сарадњи, приближити југоисточну Европу визији велике прекограничне мреже заштићених подручја. Ова заједничка преданост ће помоћи у очувању богате биолошке и културне разноликости.

Како је напоменуто, свечаношћу усвајања Биг Wин фор Динариц Арц започела је и друга међународна Конференција Паркови Динарског лука. У питању је наставак прошлогодишњег дешавања одржаног у новембру у Бања Луци, на којој су представљени темељи WWФ-овог пројекта Паркови Динарског лука, те започете радионице на теме процјене вриједности заштићених подручја, климатских промјена, одрживог туризма и заштићених подручја.

Ministarstvo održivog razvoja i turizma Ministarstvo održivog razvoja i turizma

У склопу Конференције које је данас почела организована је конститутивна сједница новог сазива Националног савјета за одрживи развој и климатске промјене којом је предсједавао предсједник Филип Вујановић, а уводна обраћања члановима Савјета имали су министар Гвозденовић, комесар Поточник и стални координатор УНДП у Црној Гори Растислав Врбенски.

Говор Предсједника Филипа Вујановића за 25. конститутивну сједницу Националног савјета за одрживи развој и климатске промјене

Излагање министра Бранимира Гвозденовића за 25. Конститутивну сједницу Националног савјета за одрживи развој и климатске промјене

У току дешавања посебне радионице биће организоване на теме: Процјена вриједности заштићених подручја, Финансијски потенцијали за заштићена подручја, Европски сертификат за одрживи туризам, те Улога ренџера у заштићеним подручјима. Дискусија ће се водити и на тему оснивања удружења Паркова Динарског лука, док ће предавања бити одржана на тему европских интеграција, мреже НАТУРА 2000, те комуницирања важности заштићених подручја према јавности. Организован је и базар на којем ће представници Паркова моћи представити своја заштићена подручја/земље кроз промотивне материјале, али и гастрономске специјалитете.

**********

WWФ
WWФ је једна од највећих, широм свијета признатих, независних организација, која се бави заштитом природе и има скоро 5 милиона присталица и активну глобалну мрежу у више од 100 земаља. Мисија WWФ-а је да заустави деградацију животне средине и да створи будућност у којој људи живе у складу са природом путем очувања биолошке разноврсности, одрживог коришћења природних ресурса и смањења загађења и претјеране потрошње.
www.панда.орг/медиа хттп://цроатиа.панда.орг: www.панда.орг/сербиа

ИУЦН
ИУЦН, Међународна унија за заштиту природе, је најстарија и највећа еколошка организација на свијету са преко 1,200 чланица које чине владе и НВО, и готово 11,000 волонтера експерата у 160 земаља. ИУЦН Програмска канцеларија за југоисточну Европу промовише добро управљање и одрживо коришћење природних ресурса и биодиверзитета и подржава иницијативе које чувају биолошку разноликост и управљају еколошким системима за добро људи и природе. Блиско сарађујући са ИУЦН чланицама и стручњацима у 6 комисија, ИУЦН ради на обликовању регионалних политика и укључена је у двије водеће иницијативе: Европски Зелени појас и Иницијатива за Динариде.
www.иуцн.орг/соутхеастернеуропе

ПАРКОВИ ДИНАРСКОГ ЛУКА
Паркови Динарског лука је пројекат који се спроводи у региону Динарског лука од 2012. године. Главни циљ је стварање платформе заштићених подручја Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Хрватске, Косова* Македоније, Словеније и Србије, кроз умрежавање паркова, студијска путовања и размјену искустава. Заједничка едукација одржава се на теме ЕУ интеграција, одрживог туризма и климатских промјена, а први пут на регионалном нивоу спроводи се и процјена вриједности заштићених подручја. Пројектом се ствара и бренд Паркова Динарида са слоганом „неоткривени свијет“. www.дисцовердинаридес.цом  

Бранимир Гвозденовиц БИГ WИН говор
Борис Ерг БИГ WИН говор
Информација за медије: 25. конститутивна сједница Националног савјета за одрживи развој и климатске промјене

Чланови/це Националног савјета за одрживи развој и климатске промјене:
1) Филип Вујановић, предсједник Црне Горе, предсједник;
2) Бранимир Гвозденовић, министар одрживог развоја и туризма, члан;
3) Владимир Каварић, министар економије, члан;
4) Предраг Бошковић, министар рада и социјалног старања, члан;
5) Петар Ивановић, министар пољопривреде и руралног развоја, члан;
6) Иван Брајовић, министар саобраћаја и поморства, члан;
7) Босиљка Вуковић Симоновић, представница Министарства одрживог развоја и туризма, секретарка;
8) Тања Мустеровић, представник Министарства финансија, чланица;
9) Лука Митровић, в.д. директора Завода за хидрометеорологију и сеизмологију, члан;
10) Милоје Пуповић, предсједник Општине Пљевља, члан;
11) Миомир Мугоша, градоначелник Подгорице, члан;
12) Миодраг Канкараш, предсједник Општине Тиват, члан;
13) Александар Јоксимовић, представник Универзитета Црне Горе, члан;
14) Станко Злоковић, представник Привредне коморе Црне Горе, члан;
15) Предраг Митровић, представник Уније послодаваца Црне Горе, члан;
16) Зоран Вулевић, представник Монтенегро Бизнис Алијансе, члан;
17) Лидија Пејовић, представница Уније слободних синдиката Црне Горе, чланица;
18) Јелена Маројевић Галић, представник невладине организације ,,Зелени дом – Греен Хоме“ (за одрживи развој), чланица;
19) Оливера Вукадиновић, представник невладине организације „Зелени Црне Горе – Тхе Греенс оф Монтенегро“ (за климатске промјене), чланица;
20) Сања Елезовић, независни експерт (за одрживи развој), чланица;
21) Ђорђије Вуликић, независни експерт (за климатске промјене), члан.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?